Jump to content

Muzica din Golf


nesanatosu
 Share

Postare recomandată

daca nu ai boxe pe spate numai locul pentru boxe sigur cablajul lipseste ,eu la golful meu am tras cabluri din RCD 300 pentru ca are iesire si poti conecta boxe pe spate si in momentul montari apar si alte functii la RCD, da un Search si la inceputul topicului o sa gasesti toate detaliile ,spor.

ps :daca vii la intalnirile saptamanale din Cluj sigur ai sa aflii mai multe detalii

off topic :scuze dupa ce am scris am vazut ca nu esti din Cluj dar cine stie pe unde ai drumuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    93

  • im.guzu

    53

  • AlexBanu

    40

  • Cily

    39

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi explica si mie cineva functia GALA de la casetofon ? da asa mai amanuntit.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ceea ce da Manualul masinii e suficient de amanuntit?!?!

post-3944-1258381107_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o problema, sper sa ma poata ajuta cineva.

cate o data (complet aleator) pur si simplu nu scoate niciun sunet, cate o data gajaie, cate o data merge perfect. mentionez ca si pe radio face la fel.

am un sistem audio pe el, iar cd-playerul e cel original cu tot cu navigatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Driver: este pe un golf 6 de pe autovit. Implicit, merge si pe g5 ! nu pune intrebari de genul: cum merge? pt ca fiecare are anumite asteptari iar parerile vor fi vesnic contradictorii :)) Cel mai bine, il cauti intr-un magazin..spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere cae produs de pioneer cum ar putea sa mearga?:icon_thumright:

intotdeauna am fost multumit de calitatea sunetul la pioneer... si la ce am avut personal si la ce am mntat altora...

din punctul meu de vedere...pioneer e una din cele mai bune,daca nu chiar cea mai buna "scula" aftermarket in domeniul audio auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Imi permit sa atrag atentia ca

Posturile trebuie sa fie bazate pe argumente, nu pe opinii subiective.

si ca

Nu se ofera nici un fel de premiu celui care posteaza cat mai multe mesaje. Nu se face nici o diferentiere intre cei care posteaza mai des si cei care posteaza mai rar. In concluzie, scrieti numai daca aveti ceva de spus.

Ca atare, am sters posturile care fie nu aduceau nimic nou acestui topic, fie informatiile erau incomplete samd

Rog ramaneti OnTopic

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare.am si eu on intrebare legat de casetofonul de pe un golf 5.din fabrica avea rcd-300,dar am cumparat unul original 2 din de pe un golf 5 gti cu mp3 si eram curios daca merge sa vezi ce melodii sunt pe un folder cate 5-6 stil lista asa?cum sunt la modele mai noi de audi a4,bme serie 3 etc.ca sa nu cauti melodie cu melodie sa asculti un pic si sa dai mai departe ca sa gasesti melodia pe care o vrei.avetii idee daca merge?vreun cod ceva?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Si-a montat careva sistem de boxe cu 3 difuzoare independente in usile din fata?

Bass de 17,5cm, medii de 10cm si tweeter de 2,5cm.

Ar trebui sa se paoata ca cele venite din fabrica cu soundsystem parca asa au

Cu o antifonare buna cum o fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate te refri la cele de pe usile spate, ptr ca usile din fata si pe standard vin cu difuzoare independente : bass in partea de jos a portierei , medii in partea de sus si inalte sus la nivelul oglinzii ...

daca te referi la usile spate nu cred ca ai unde sa bagi pe 3 difuzoare independente... ce vine de fabrica , din ce stiu eu, vine cu 2 ... poate o veni cu 3 la vw sound sau altceva mai performant

cu antifonare se obtine o calitate mult ridicata , vezi pe forum ca sunt multi colegi care si-au permis sa opteze ptr antifonare si au castigat mult...:icon_thumright:

Modificat de kalu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare poate stupida : nu se poate face nimic pentru a bypass-a etajul de conversie digital -> analogic dintr-un player stock si sa se "atace" un amplif cu acest semnal digital?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si-a montat careva sistem de boxe cu 3 difuzoare independente in usile din fata?

Bass de 17,5cm, medii de 10cm si tweeter de 2,5cm.

Ar trebui sa se paoata ca cele venite din fabrica cu soundsystem parca asa au

Cu o antifonare buna cum o fi?

Pe mine ma interesa daca acest sitem de boxe este compatibil ca dimensiuni cu locurile prevazuta in usa, sau mai trebuie anumite modificari.

Am cauta cate ceva dar nu am gasit ce dimensiuni au mediile si tweeterul.

Eu am RCD 300 cu difuzoare doar pe fata si nu cred ca am bas, ci doar medii si inalte.

Abia am luat masina mana a doua (Trendline) si nu prea o cunos foarte bine.

Sa se mai incalzeasca afara si o desfac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur ai bass. insa de regula pe difuzorul de bass ai si mediile. mai degraba nu ai medii, decat bass.

Modificat de mandelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostintele mele, cea mai slaba sonorizare pe G5 este formata din HU si 6 boxe (pe fata), cate trei pe fiecare usa.

Dimensiunile boxelor, conform unui site (onlinecarstereo.com) sunt :

Speaker Specifications

Location Size Depth

Front Speaker 6.5 2.5

Front Tweeter 1 1

Rear Speaker 6.5 2.5

Rear Tweeter 1 1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la mine basii sunt arsi, sau nu exista (masina o am de oocazie si nu stiu ce am mostenit)

Astept sa se faca mai cald si desfac usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai si basi..dar la 2x20w ce pretentii poti avea?

pune si tu un mp3 cu 4x50w sa vezi atunci cum se aude muzica in masina, cu basi si inalte, cu fader si tot ce vrei tu.

:biggrin:

LA MULTI ANI !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum pe trendline nu poti avea mari prententii in materie de muzica. Trebuie o investitie minima intr-un HU de buna calitate si ceva difuri mai "ambitioase" ca oricum nu duc prea mult astea standard. Si da, pe trendline ai 6 difuri, 2 twitere si cate una in fiecare portiera, numa bine de ascultate emisiuni la radio :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare poate stupida : nu se poate face nimic pentru a bypass-a etajul de conversie digital -> analogic dintr-un player stock si sa se "atace" un amplif cu acest semnal digital?

simplu ca buna ziua e sa montezi un convertor hi-low si din el duci semnal in amplificator...sau iti cumperi un amplificator care are intrare "hi-in" :salut:

Bbloo , ai si basi, si medii si inalte ...cum am spus mai sus.si eu am tot trendline cu echipare doar pe fata...

si basul nu prea se aude, decat daca il setezi spre maxim si nu dai tare in volum ca apoi incepe sa vibreze, distorsioneze si "alte alea" ...

eu am montat un amplificator cu subwoofer si "echiparea cu 6 boxe" o folosesc doar ptr voce...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal tuturor, am citit prin topic dar nu am descifrat curiozitatea mea, daca gf 5 are radio-cd mp3, aftermarket, ce linie audio exista pe masina (din fabrica), adica cate boxe are ea din fabrica ??? si daca sch cu un rcd 300, se potriveste in bord??? banuiesc ca treb schimbata numai rama din bord, la ce pret ar ajunge o modificare de genul asta?? ptr cine a vazut sau efectuat o modificare din asta. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am urmat in cele din urma varianta colegului @Hifonics : am inlocuit RCD300 Mp3 cu un HU Pioneer FH-80BT si am pus un sub activ de la Focal in portbagaj. Rezultatele sunt peste asteptari si pentru moment sunt extrem de multumit de cum se aude (neavand pretentie si nici urechi de audiofil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie nimeni??? Ma intereseaza daca am legaturi ptr rcd, cate boxe are masina din fabrica si cat costa operatiunea asta. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@offtopic : cum te astepti sa stie cineva cum s-a lucrat in momentul cand a fost inlocuit HU-ul original? Daca au lucrat curat, posibil sa fi folosit un convertor de la conectorul masinii la cel ISO si atunci lucrurile pot fi aduse la starea de fabrica f usor : se scoate convertorul si se pune RCD-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fi avut din fabrica radio-cd clasic (NU rcd)???? Si cu ce boxe vin astfel de masini??

Modificat de rata
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!