Jump to content

se aude o bataie......ce-o fi ?!


GTI_85
 Share

Postare recomandată

rulmentul huruie, nu bate. Cu raota suspendata, o invarti cu mana si daca e rulment, vei auzi un huruit. Bataia de obicei provine din planetara, mai ales ca se aude pe viraj mai tare. Deci planetara/cap planetra de verificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit la fel incit am tot echilibrat la roti cind colo era din capul de la planetara dar dupa un timp acelasi zgomot dar nu chiar intermitent : se slabise surubul de deasupra de la telescop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mi s-a zis si mie....ca rulmentul huruie, nu bate. O planetara care e "coapta" deja, stiu cum face....scoate niste paraituri cand virez foarte strans. Dar in cazul meu nu suna la fel. Cand mi s-a intamplat sa am problema cu planetara .....paraia ....se auzea un sunet intermitent dar clar. Acum se aude infundat, ca si cum s-ar auzi din bord ....de la motor ..nu reusesc sa-l localizez! Cand am spus ca se intensifica, cand virez, vroiam sa spun ca doar putin.....pe cand o planetara dusa pocneste tot mai tare pe masura ce intorc volanul . Acum se amplifica nu neaparat datorita virarii ci datorita inclinarii ....schimbarii centrului de greutate. Stiu ca daca planetara paraie cand virez, atunci pot lua un viraj din inertie...adica cu ambreajul jos si nu mai paraie.....decat atunci cand e in sarcina...cand masina trage.

Dar in cazul meu bate ..buf buf buf......indiferent ca accelerez in viraj sau ca masina e in punctul mort si merge din inertie...in viraj la dreapta sau drept.

Am incercat cu cateva zile in urma ...la cineva ....sa vedem daca huruie careva din rulmenti. Am ridicat masina si i-am dat o cheie ....am invartit roata in gol, dar nimic ciudat . Nu bate nimic. Doar cand sta pe "picioarele" ei.....

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa verifici si telescopul(surubul de deasupra) cum a spus si NENEA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur planetara... Am patit la fel!! Se duce capul planetarei daca fortezi si ramai pe dreapta. Daca ridici masina si invarti planetara nu mai bate pt ca nu e fortata si merge lejer. Deci planetara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibilitati ar fi:

- bila sparta in rulmentul de pe stanga fata.

- vazi sa nu ai blocata bara (axul) planetara, spre capatul de la cutie. Am un amic care a schimbat planetara de pe stanga si la prima intoarcere pe loc s-a smuls din capatul de la cutie. Dupa ce am facut comparatiile intre lungimea acestora, am vazut ca cea nou schimbata era mai scurta cu aprox 1.5 cm fata de cea avuta initial pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut cu ea peste 900 km de cand am problema asta, zeci de intoarceri si viraje stranse. Bate la fel .....poate putin mai tare.....sau poate e doar iluzia, fiinca ma toaca la nervi. Indiferent ca accelerez, franez sau scot din viteza ....bate la fel ....constant ca intensitate, schimbandu-se doar frecventa, in functie de viteza.

Dimineata sunt programat la un mecanic. Sper sa afle care`i necazu`. Va multumesc pentru sfaturi ! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam tarziu, dar eu zic ca e unul din rulmenti.

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Planetara, cel mai probabil capatul dinspre cutie.Cauza probabila simeringul de etansare lipsa sau spart.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e in service momentan. Verdictul a fost dat : rulment stanga (roata avea un joc formidabil). Astept sa ies la alergat cu ea , sa ma conving ca numai asta a fost. Totusi, nu-mi explic de ce "bataia" nu putea fi localizata. Fiecare pasager auzea dintr-un loc diferit, in functie de locul ocupat.

Si ceea ce mi s-a intamplat arata ca regula ca rulmetul huruie si nu poate sa bata este eronata.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ajunga sa bata un rulment inseamna ca a trecut de mult de faza de huruit sau a fost planetara slabita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aproximativ 4-5 zile , de cand a inceput sa bata, a fost pusa pe cric si rotile din fata au fost ascultate .....nu a huruit nimic. Dupa inca 400 km ....s-a auzit si huruitul, cand a fost ridicata. Dar in mers batea....doar atat. Masina a fost vanduta azi si aceasta a fost ultima ei problema...in proprietatea mea....

Va multumesc pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca nu mai are rost sa postez dar multumesc celor care au postat la acest topic. Aceeasi problema o are si "puiul" meu si nu stiam ce e...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Postez si eu aici :icon_thumright:. Detin balaurul :offtopic: din profil si face un zgomot ciudat in fata. Nu simt nici vibratie in volan, eventual foarte putin la viteze de peste 100 110 km/h dar nu cred. Precizez ca am schimbat toti rulmentii de curand. Astept pareri poate a mai patit cineva asa ceva. Aici este un fimulet cu zgomotul, cel mai bine si clar se aude de la 0.45 pana la 0.55. Pe la inceput se aud si cheile din contact ca era pe un drum de tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Postez si eu aici :offtopic:. Detin balaurul :) din profil si face un zgomot ciudat in fata. Nu simt nici vibratie in volan, eventual foarte putin la viteze de peste 100 110 km/h dar nu cred. Precizez ca am schimbat toti rulmentii de curand. Astept pareri poate a mai patit cineva asa ceva. Aici este un fimulet cu zgomotul, cel mai bine si clar se aude de la 0.45 pana la 0.55. Pe la inceput se aud si cheile din contact ca era pe un drum de tara.

Se pare ca roata dreapta se destrange (surubul de la planetara) si de aceea facea acel zgomot. Dar alta problema: la 50 km/h cand merg drept volanul se misca rapid stanga dreapta plus cand iau curba se misca in socuri nu cursiv ca inainte de a schimba rulmentii. Am strans roata dar dupa 100 km sa destrans iar un pic -_- . Aceste simptome au aparut cam dupa 300 km dupa ce am schimbat rulmentii. Prima data am observat ca se invartea foarte usor volanul si in mers si pe loc. Dupa aceaa au inceput usor miscarile volanului care cu trecerea timpului tot mai mari sunt :). Am sa desfac din nou directia sa vad cu cineva ce si cum. Astept niste sfaturi pareri :P

Modificat de Askamp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus ca se aude progresiv cu accelerarea. Deci pot fi : atinge ceva la roata, disc, aparatoare fuzeta sau....o simpla piatra intre dintii cauciucului ( e de ras, dar pe mine m-a terorizat o pietricica deasta.....mult timp pana sa ma prind)

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca roata dreapta se destrange (surubul de la planetara) si de aceea facea acel zgomot. Dar alta problema: la 50 km/h cand merg drept volanul se misca rapid stanga dreapta plus cand iau curba se misca in socuri nu cursiv ca inainte de a schimba rulmentii. Am strans roata dar dupa 100 km sa destrans iar un pic -_- . Aceste simptome au aparut cam dupa 300 km dupa ce am schimbat rulmentii. Prima data am observat ca se invartea foarte usor volanul si in mers si pe loc. Dupa aceaa au inceput usor miscarile volanului care cu trecerea timpului tot mai mari sunt :banghead:. Am sa desfac din nou directia sa vad cu cineva ce si cum. Astept niste sfaturi pareri :icon_idea:

Eu te sfatuiesc sa te uiti bine si la cauciucuri. Acelasi lucru l-am patit si eu. La un moment dat a inceput sa se miste volanul stanga dreapta usor. Pe urma a fost din ce in ce mai puternic. Am avut exact aceleasi simptome ca si tine, numai ca nu mi se desfacea roata. Sambata m-am hotarat sa ma duc cu rotile la echilibrat si cand am dat-o jos pe cea din dreapta - fata, am vazut ca are o galma mare cauciucul - sarme rupte in el. Verifica-ti totusi si cauciucurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Treishpe Am sa incerc sa vad ce rezolv. Multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Treishpe Am sa incerc sa vad ce rezolv. Multumesc :(

Se pare asta era problema. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
rulmentul huruie, nu bate. Cu raota suspendata, o invarti cu mana si daca e rulment, vei auzi un huruit. Bataia de obicei provine din planetara, mai ales ca se aude pe viraj mai tare. Deci planetara/cap planetra de verificat.

se pare ca am si eu aceashi problema doar ca la mine se aude ceva de genu tac-tac-tac-tac de vreo 2 zile si se aude tot mai tare,dar nu se aude pe viraj si nici cand accelerez desi incepe si atunci cand accelerez sa faca zgomot.mie mi se pare ca face pe stanga la pasager pe dreapta si se aude doar cand merg drept.cineva mia zis ca e planetara da dupa cate stiu planetara bate in viraj in special.altcineva mia zis ca e rulmentu si ma gandeam poate stie careva ce poate fi

merci.

rulmentul huruie, nu bate. Cu raota suspendata, o invarti cu mana si daca e rulment, vei auzi un huruit. Bataia de obicei provine din planetara, mai ales ca se aude pe viraj mai tare. Deci planetara/cap planetra de verificat.

se pare ca am si eu aceashi problema doar ca la mine se aude ceva de genu tac-tac-tac-tac de vreo 2 zile si se aude tot mai tare,dar nu se aude pe viraj si nici cand accelerez desi incepe si atunci cand accelerez sa faca zgomot.mie mi se pare ca face pe stanga la pasager pe dreapta si se aude doar cand merg drept.cineva mia zis ca e planetara da dupa cate stiu planetara bate in viraj in special.altcineva mia zis ca e rulmentu si ma gandeam poate stie careva ce poate fi

merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai stranse bine prezoanele la rotile din fata (nu glumesc se mai intampla sa pleci de la vulvanizari cu prezoanele nestranse bine si se desfac in mers) daca sunt bine stranse verifica rulmentul

Modificat de yda_v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai stranse bine prezoanele la rotile din fata (nu glumesc se mai intampla sa pleci de la vulvanizari cu prezoanele nestranse bine si se desfac in mers) daca sunt bine stranse verifica rulmentul

te cred ca am mai patit si asta am facut in primu rand da se pare ca nu e aia.o sa merg azi sa iau rulmentu si ma duc sal schimb.sper sa fie rulmentu doar rulmentu :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!