Jump to content

golf II td.... ajuntor..vreau intercooler


ali_press
 Share

Postare recomandată

sal sunt destul de nou pe aici.....si nu prea stiu daca am reusit sa postez bine topicul asta ( rog operatorii sa ma anunte daca am gresit :) ) ..... cu o mare intrebare vin si eu ..... cine imi poate spune daca pe un motor de 1.6 td pot sa montez un intercooler..... ce riscuri prezinta ... ce avantaje..... vreau sa pun dor daca in urma procesului voi mai obtine si eu acolo ceva sa ajute masina :) .... multumesc si ii rog pe toti care stiu sa ma ajute

p.s. alte modificari relativ simple ce as mai putea face la ea tinand cont ca fiind din 86 ea ca masina ... nu am calc de bord.... si alte tehnologii s.f. pt anul asta B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, un intercooler te ajuta clar, dar si mai mult te-ar ajuta o turbina mai mare

ce masina ai, GTD de 80 sau turbodieselul simplu de 69 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai e ala simplu ... si am vb cu un amic care lucreaza la porsche romania si cica daca bag o turbina mai mare pe motorul asta risc sa se duca motorul ....el acum am un turbo care cred eu se comporta impecabil.... se duce si bine dar parca as mai vrea ceva.... si referitor la intercooler...ai idee cumva cam cum ma ajuta mai exact la motorul meu .... si mai exact de unde sa il cumpar incat sa fiu sigur ca e destul de bun...dezmembrari sau mai bine de la magazin ceva :salut: ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...se pare ca nu ma poate ajuta nimeni :) .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Eu am golf 3 TD 1.9 si intentionez si eu sa montez intercooler.

Stiu doi baieti(frati) ce au un golf 2 TD 1.6 pe care au pus intercooler.Ei zic ca se simte foarte mult . Si ca acuma merg in a 4-a pana la 150 km/h fara probleme.

Oricum ei sunt mecanici si mai au vreo 20 motoare in curte asa ca daca sparg ceva nu e o problema pentru ei.

Despre preturi...vechi nu stiu,iar nou e 210 E fara TVA si taxe. Esta e pretul de catalog.M-am interesat ieri in Deva la un magazin piese auto import.

La pretul asta se adauga si tubulatura care costa si ea.

Cam atat stiu si eu deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ciucur: ehhhe daca spui ca sti pe cineva cu asa ceva pe g2 e super inseamna ca merge si mai spui pe deasupra ca sunt si f multumiti de chestia asta...oricum cu spartul chiar nu ma intereseaza asa mult eu mai am vreo 3 motoare pt zile negre ( sunt la al 6-lea acum ) poti cumva sa vb cu ei si de curios cam la cati km umbla sa refaca motorul ??? .... a 4-a ..150 km vis la un diesel oricum....orice poti sa mai imi spui despre masina lor e bine venit ..poate chiar si cumva sa vb cu ei pe un chat un messanger ceva orice ..sau chiar si aici ... nasol ca esti din DEVA ca poate ne intalneam la o cola si mai vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta un intercooler de golf 2 g60. iti rutezi singur tubulatura catre intercooler, iar de acolo poti folosi tubulatura de la g60... e drept, un pic adaptata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ drujba ... sa inteleg ca asta este o varianta ?? sau este singura posibilitate de a pune un intercooler pe un td ?? daca poti sa ma lamuresti as fi recunoscator ... cunosc f putine despre mecanica ...cu atat mai mult despre acest lucru ( intercooler ) am inteles doar ca face mici minuni ceea ce si vreau. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu, tu chiar nu ai ce face cu banii? La ce iti va folosi un intercooler pe un motor de 70 cai (fara sa stim cati or fi plecat la pascut). Mai forjeaza un pic turbina si sa vezi ce te tii de distractii atunci.

Eu zic sa il lasi asa pentru ca este nejustificata si total ineficienta investitia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ventolcd da inteleg ideea ta tocmai din cauza asta cam de 1 saptamana am luat decizia de a o schimba cu un g3 sau g4 ....si de ce bag ( bagam ) bani in ea...pt simplul fapt ca imi place sa dau mici rusini cu dieselul asta si iti zic sincer ca nu vb prostii....70 cai...hmmm sincer nu stiu la cati am ajuns cu el pt ca nu am stiut sa il calculez ideea e ca din cate stiu mecanici care au tot umblat la el nu mai au ce sa ii faca mai mult decat e facut acum ... turbina ( cea mai mare, pompa, injectoare, chiulasa nu stiu ce dracu i-au facut ..si alte acareturi ..... ( cu a 3-a 120 -125 lejer ) lucru care dupa parerea mea era ceva )) chiar imi place dar dupa cum am mai zis observ ca nu mai am ce ii face si deja vreau mult mai mult asa ca asta e ori iau un g3 si o pastrez si pe asta ori o dau si iau un g4 sa vedem ....oricum voi schimba la profilul meu viitorul model pe care o sa il achizitionez :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poti treci direct la Golf 4.

Pentru ca daca iti iei golf 3 o sa incepi sa pui pe el din nou toate chestiile si daca faci un calcul aproape ajungi la golf 4.Sa nu mai vorbim de directie si suspensie.

Despre cei doi frati de care ti-am scris....i-am cautat de 2 ori si erau in Germania.

;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciucur

mersi mult si oricum sa sti ca mi-ai fost chiar de ajutor ..... + alte persoane cu care am vb concluzia ai observato putin mai sus ...trebuie unu mai nou....lag3 am renuntat am vazut cateva modele si nu imi place cam deloc ...nu stiu mie unu imi da impresia ca e o masina chiar mai slabuta ca rezistenta decat g2, tocmai dasta decizia este un g4 diesel dar logic trebuia sa intervina ceva ....BANII astia nu imi ajung :banghead: asa ca nu stiu ori mai stau putin ori daca nu imi iau unu pe benzina si gata.

mii de multumiri celor care si-au facut putin timp si mi-au raspuns la intrebarea mea.. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum am zis ...decizia a fost de a o schimba ...cu un g3 sau g4 se pare ca nu am mai facut asta.. ... si am reusit sa ma lipesc de un passat de 98 :) .... pana acum f incantat de el .... arata si bine si merge pe masura ...pana acum ( il am de 4 zile ) probleme nu am simtit la el nimik. totusi sa vedem de acum inainte. cu mai multe detalii legate de el o sa vin imediat cum o sa am putin mai mult timp. B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

benzin oder diesel ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@VentoCLD

.......este un diesel 1896 cm3 de 90 magarusi :lol: ...in talon scrie ca tipul masini este volkswagen AHU .... asta sincer habar nu am ce inseamna... se paote afla ceva despre masina asta legat de aceste initiale ??

ehhe si chiar imi place mult .....am eu mari dubii ca a fost umblat la km dar ...asta e ... adica in mord idica doar 100 000 (aporoape ) ...f dubios stiu ...dar la banii astia aici m-am incadrat..si inafara de asta cum am spus si mai sus merge superb , nu tu amortizoare naspa ..nu tu strancanit , nimik .....( asta o zic pt ca are si tata tot passat si al lui a fost de nou si ambele se comporta cam la fel ) ....cu mici acceptii al lui are climatronic :lol: si alte optiunii mai nebune ...asa ca sa revin o sa incerc sa pun si o poza cu el ....sorry ca nu se vad numerele dar nu ar avea rost poza fiind facuta cand masina avea vechile numere ... o sa vin pe forum cu mai multe intrebari dar asta la sectiunea (( passat :lol: ...de asta e acum pot sa ma joc si eu pe acolo .......... aaa a a si era sa uit golfuletzul inca il mai am si sper sa il mai tin :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur pentru tine si sa il folosesti sanatos si fara evenimente neplacute.

De curios ... cat ai dat pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat am dat pe el.... 7100 .... :D acum sa vedem la cat 10 mii ajung cu el :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7100 euro ...........si apropo multumesc mult :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti santaos...si intact !

De curiozitate : lumina la bord, e verde sau albastra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e verde si asta nu imi place :angry:

poate o sa mearga sa o schimb usor si atunci o voi schimb dar acum nu asta este prioritatea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratele meu, tu chiar nu ai ce face cu banii? La ce iti va folosi un intercooler pe un motor de 70 cai (fara sa stim cati or fi plecat la pascut). Mai forjeaza un pic turbina si sa vezi ce te tii de distractii atunci.

Eu zic sa il lasi asa pentru ca este nejustificata si total ineficienta investitia!

<{POST_SNAPBACK}>

Hai sa iti zic eu cat de eficienta este investitia si nejustificata...in primu rand...golful mk2 1.6 tdi, are 55 kw, adica 73 cai putere. ali press, eu am un golf 2 asa cum spui si tu, si eu am intercooler pe el, de vreo juma d an, cu acel intercooler am castigat inca 15 cai in plus...si eu cred ca e de ajuns ce am zis...este foarte eficient, si foarte rentabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 cai ??????? :lol: ...pe bune ????

fuck atunci daca chiar este asa vreau si eu .... tu de unde esti ??? cum putem face sa ne intalnim si noi ??? facem cateva ture sa vad si eu cum se simte :) .... ziceam ca nu mai bag bani in ea dar dupa ultimul contact cu un B.M.W. de acum 4 zile o luam de la inceput defapt e aproape gata ... ca azi il si vopseste si e ca nou :D ( nou dupa 20 de ani :) ) ... oricum acum f serios te intreb se paote sa ne intalnim si noi cumva sa vad si eu cam cum sta treaba ?

sper ca tu esti din bucuresti si ca o sa ne intalnim cat mai repede.

salut si numai bine

mersi ca mi-ai redeschis interesul pt asa ceva :P

@ pt cei care nu prea reusesc sa ma inteleaga ... masinutza asta imi place prea mult ca sa nu bag bani in ea... poate si pt ca este atat de veche si mai ales ca este prima mea masina B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci pina la urma stie cineva de unde se poate face rost de intercooler pentru 1.6 TD ca ma bate si pe mine gindul sa-mi pun asa ceva .Oricum nu vezi foarte des pe strada un Golf I TD dar sa vezi unul si cu intercooler si 80 de caluti :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pina la urma stie cineva de unde se poate face rost de intercooler pentru 1.6 TD ca ma bate si pe mine gindul sa-mi pun asa ceva .Oricum nu vezi foarte des pe strada un Golf I TD dar sa vezi unul si cu intercooler si 80 de caluti  :)

<{POST_SNAPBACK}>

si acum sunt in dubii in ami pune ... toti cu care am vb ... zic ca da domne puneti .. dar nu stiu ce sa zic .... de gasit.... am gasit in 2 locuri ... la 5 si respectiv 6 mil dar nu aveau tubulatura din plastic .. care directioneaza aerul .. in fine ... voi lua o decizie pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai fara tubulatura nu se poate monta ,deci degeaba dai 6 mil pe ceva neutilizabil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!