Jump to content

Amortizoare Hayon Fabia 1 Combi


horgarban
 Share

Postare recomandată

Astazi am cumparat 2 amortizoare hayon pt a mea Fabie Combi.

Din nefericire, unul a cedat sufleteste (inca nu stiu care din ele este, dar ..... voi afla)

Maine va dau detalii si pozne.

Din ce am observat se schimba foarte usor - o clema/siguranta de care probabil trag putin cu surubelnita si gata ... a iesit amortizorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu cedeaza ambele, insa din nefericire este suficient sa cedeze doar unul, si haionul nu mai sta in pozitie. Demontarea se face exact cum ai intuit tu, au o siguranta, se scoate cu surubelnita si gata, a iesit complet. Bafta la inlocuit! O sa ai unul de rezerva pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am schimbat. Foarte usor. O simpla clema si gata.

Unul e varza ... iar celalalt inca mai e bun.

Mariane ... exact la chestia asta m-am gandit dupa ce l-am demontat. Am deschis capota si ma uitam cum il pot monta la capota.

Imi trebuie doua chestii din alea in care se prinde amortizorul de caroserie si gata.

Pozele inca nu le-am descarcat de pe sapun, dar va promit ca le voi posta cat de curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata si poznele.

Nu a fost necesar decat sa introduc surubelnita sub clema, sa trag putin de ea si in acelasi timp de amortizor. A iesit foarte usor.

Pret total - 120 RON.

La Skoda, un amortizor ma costa 90RON+TVA= 107 RON/buc.

post-1352-1220417107_thumb.jpg

post-1352-1220417112_thumb.jpg

post-1352-1220417121_thumb.jpg

post-1352-1220417139_thumb.jpg

Modificat de horgarban
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca ai bagat surubelnita si pe unde nu trebuia...Si ce vrei sa moara de foame lacomii aia de la skoda ? Si ridica si tu capota la un opel sa vezi cum e montat ala la capota,ca mie mi-a luat ochii...Era unul singur si ridica toata capota,dar avea partea activa de vreo 40-50cm , mai mare decat am eu la sedan la portbagaj ,si pe vremea aia am cautat dar n-am gasit. Misto bancurile,se vede ca ai terminat concediul.Pacat ca n-ai fost foarte incantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Surubelnita mea ... intra peste tot. Acolo era numai exemplul pentru sedinta foto, ca nu am avut decat doua main si un cap la montaj. Cu o mana tineam de amortizor, cu cealalta surubelnita iar capul ... facea ce stia el mai bine ... tinea hayonul. A treia mana era rezervata pentru aparatul foto :icon_thumright:

Acum daca tot am ramas cu unul tare si unul bleg, poate ii fac un tuning.... tzapan.

Cursa la break e ceva mai mare decat la sedan. Amortizorul destins are mai mult de 50 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Dupa fix 4 ani si jumatate, a trebuit sa schimb si eu amortizoarele de la hayon. Am fabia hatchback si de vreun an, amortizorul de pe partea dreapta facea ceva zgomote si hayonul nu se mai ridica singur. In ultima luna, chiar daca il duceam eu cu mana pana sus, abia statea si de cateva zile de cand a venit frigul, hayonul nu mai statea deloc singur in pozitie. Asa ca am dat fuga la Volksparts si am cumparat 2 bucati amortizoare, cu pretul total de 150 RON.

Mi le-am schimbat singur, fiind aproape plug&play :scratch:

O simpla clema de scos de la cel vechi, scos cel vechi si pus cel nou.

Acum hayonul se ridica singur pana sus, imediat dupa ce il deschid si sta si fix in pozitie cand este inchis. In plus au disparut si ceva zgomote ce veneau din zona hayonului, datorate faptului ca hayonul nu mai era fix in pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Spuneti-mi si mie de unde ati achizitionat amortizoarele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ti-au zis oamenii ce ti-e greu sa citesti? unul de la Skoda, si celalat de la Volksparts

:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut problema cu amortizoarele de la haion si rezolvarea a fost ca le-am indoit un pic si acuma tine haionul sus, desi am gasit undeva la pretul de 30 ron bucata aproape noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ramane si varianta cu dezmembrarile, unde poti gasi bune (nu noi) la 20 ron...

Modificat de bestcopies
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

M-au lasat si pe mine amortizoarele de la hayon si as vrea sa cumpar doua si sa le montez singur.... dar ce marca sa iau? conteaza pretul? am vazut de la 30 la peste 100 lei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la Volksparts e vreo 50 lei/buc

marca ... nu o stiu dar eu le-am schimbat prin iarna si sunt foarte OK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acest site http://www.edepres.ro/ , firma este din Tg Mures. A cumparat cineva de la ei? Cum sunt produsele? Pt ca aici am gasit amortizor pt hayon la 30 lei bucata. Cat o fi transportul?

pe la Volksparts e vreo 50 lei/buc

marca ... nu o stiu dar eu le-am schimbat prin iarna si sunt foarte OK

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna

Amortizoarele de la hatchback sunt la fel ca la sedan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Daca nu ma insel, la fel e doar culoarea :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea si durata de functionare.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Daca scot un amortizor de hayon si il proptesc in asfalt, lasandu-ma pe el cu greutatea mea (75 kg aprox) ar trebui sa il pot comprima? Spunea cineva ca daca nu il pot comprima cu mana, inseamna ca e dus. Dar dimpotriva, eu cred ca nu e dus, ca are presiune. Voi ce spuneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e dus daca il poti comprima oricum, cu mana sau sarind cu el pe asfalt

teoretic nu ar trebui sa-l poti comprima foarte usor, cel putin nu cu mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am gandit si eu.

In alta ordine de idei, ca sa le prelungim viata cred ca ar trebui sa le curatam periodic de mizeria care se depune pe tija metalica (piston), in partea de sus, adica in zona care intra ultima in cilindru la comprimare. Am observat ca mizeria de acolo devine destul de tare, cu greu o iei cu unghia, si probabil ca strica garnitura aia care tine aerul sa nu iasa.

Modificat de cosminbej
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avand in vedere ca e posibil sa-ti cada un amortizor la nu stiu cati ani... eu n-am prea dat foarte mare importanta, cand nu mai statea portbagajul am cumparat 2 amortizoare si le-am schimbat intr-o parcare desi 1 mai era bun (il am de rezerva)

pe principiul asta ar trebui ca dupa fiecare utilizare a masinii sa o spalam peste tot, ii dam luciu si o tragem in plastic pentru a-i prelungi viata...fiecare face ce vrea cu masina lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si tu dreptate...

Vad ca preturile la amortizoare noi variaza intre 30 si 160 lei. Cred ca cel mai bine e sa iau pe la 70 lei, gen Febi, nu? La alea de 30 parca nu m-as baga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu esti distribuitor de marfa sa fii tot cu hayon-ul in mana, merg si alea la 30 roni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am luat cu 40 de lei, pana la urma, marca Vika. Se ridica haionul aproape singur acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!