Jump to content

Cum stabilesc ce EURO are un motor 1.8T? Apel la cunoscatori!


lucianwwl
 Share

Postare recomandată

florin_andrey86

sal

din cate stiu eu scrie pe certificat daca e E3 sau E4 ,iar daca e E1 sau E2 nu scrie pe cerificat, eu ma refer la certificatele lor din germania.

uite exemplu in imagine,

bafta la cumparaturi :Driver: :icon_thumright:

post-28314-1220599457_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cod motor AGU ,si este euro 2.Masia inmatriculata in 07/99. 1.8T sunt euro 3 ,din 2002 in sus.Salut!

NU EXISTA motoare pe benzina euro3 pe golf!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin_andrey86

asta am mai auzit-o si eu ca vw nu are motoare pe benzina cu E3 ci doar E2 si E4, acum nu stiu cat o fi de adevarat........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu motoarele 1.8t de 150cp (AGU, ARZ si AUM) sunt e2 si cel de 180cp (AUQ) este e4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Multumesc pentru raspunsuri.

O copie a briefului va ajunge luni la RAR si voi afla si parerea oficiala in legatura cu asta.

O sa va anunt imediat ce aflu care e pozitia RAR.

Eu inca sper sa fie de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pricina acestei incertitudini am renuntat ...

sper ca topicul asta sa fie de folos altora, nu am putut sa risc, era diferenta prea mare la taxa de la euro 2 la 3,4.

de aici inteleg ca trebuie sa fie cam 2002 anul de fabricatie pt a fi peste euro 2 iar la anul asta nu ma incadram cu banii.

bafta!

PS. motorul asta imi place foarte tare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar raspunsul oficial a fost Euro 2. Ati avut dreptate si va multumesc pentru sfaturi.

Masina e minunata dar taxa de 2.200 de euro e mult prea mare si nu se justifica.

Ar trebui ca pretul masini sa fie mult mai mic pentru ca impreuna cu taxa costul total sa fie acceptabil.

Pacat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

asta e primul meu post pe forum-ul asta. Tocmai am achizitionat un Golf IV GTI, productie septembrie 2001.

Motorul este AUM si este Euro 4. In principiu, eu m-am orientat la o masina cel putin 2001, tocmai pentru ca am fost sfatuit ca 1.8T dinainte de aceasta data sunt Euro 2. Stiu cu siguranta ca si Golfurile IV GTI Edition (180 de cai, 2001 sau 2002) sunt tot Euro 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

deci la 1.8T au fost si sunt doar euro 4 sau euro 2,cod motor AUM este euro4,sigur,eua ma asa,pt mai multe intrebari iti stau la dispozitie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
merci tednet! citisem mai devreme articolul care zice asa:

- non-euro pana in Iulie 1992.

- Euro1 din Iulie 1992

- Euro2 din Ianuarie 1996

- Euro3 din Ianuarie 2000

- Euro4 din Ianuarie 2005

dar, eu cred ca as putea sa gasesc euro 3 si inainte de 2000 asa cum am gasit si euro4 inainte de 2005, pe fostul golf fabricat in 05.2004 aveam euro 4

inca o data, in special pe codul AGU daca-l are cineva, ce euro a fost clasificat?

multumesc!

am eu agu si e euro 2

sunt facute in 98, cu toate ca a mea e inscrisa in 2000

la benzina nu este euro 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea are cod motor AGN, in breaf scrie D3. R.A.R-ul mi-a scos E2 an 2000, desi a trecut toate testele fara probleme. Fostul propietar a facut ceva imbunatatiri si modificari la masina dar tot degeaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Briefurile (Talonul) din Germania au un camp mic "Schluss-nummer" sau asa ceva.. nu mai stiu exact cum se numeste. Daca valoarea este peste 50, inclusiv, motorul este trecut Euro 4 la RAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
FlorentinPavel

Si pana la urma exista vreun motor 1,8 in 6 viteze cu euro 4 fie el si de prin anii 2004 - 2005 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna !   Am si eu o intrebare  Codul motor ARZ  de pe golf 4 1.8 T, ce norma de poluare  are?  ce euro este? deoarece am gasit un golf cu ARZ  la un pret foarte bun dar omul nu este de acord sa ramna masina pe el si trebuie sa o inmatriculez pe mine si sa vad daca merita ca daca este euro 3 e taxa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 1.8 T ARZ an 2000. E euro 2. Motoarele 1.8T din cate stiu sunt fie Euro 2 fie Euro 4. Nu exista Euro 3 la aceste motoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite o copie dupa vechea carte. Masina 1.8T motor ARZ fabricata 2000, inmatriculata in RO ca 2001. Euro 2. post-20276-14058402758814_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna. Am gasit in Germania un Golf 4 1.8T, an 03/2001 ( dupe spusele neamtului ) cu cod de motor AUM , iar pe brieful mic trecut euro 4.

Q: Este Euro 4 sau Euro 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te uiti la pagina dinainte ca mai sunt colegi cu AUM si au scris ce norma are... Sau citeste toata discutia, ca nu sunt 200 de pagini.

Si Q cine e? Tipul din Star Trek ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit toata discutia si am vazut ca unii zic ca ii euro 4 altii ca nu. Te-ai bagat si tu repede in discutie doar sa te aflii in treaba.

Si Q ii tipul din Men in Black

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!