Jump to content

Suport Toba Intermediara-probleme


villy_83
 Share

Postare recomandată

Vezi k e cu dus si intors.Lasa o serie de caroserie..sa iti verific toba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se pare ca trebuie sa schimb suportul de la toba intermediara, pt ca e prea ruginit si nu se mai poate suda. Ma poate ajuta cineva cu un cod? Am incercat sa-l cumpar de la piese auto, dar nu il gasesc in program. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce suport te referi?

post-64586-0-37526500-1337273226_thumb.g

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Presupun ca se refera la ala din spatele puntii fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru document - cred ca imi confirma concluzia : de fapt este un ax sudat din fabrica pe teava de esapament, ax care sta asezat pe 2 "mini-suporti". La mine s-a desprins din sudura si am crezut ca este un suport in forma de "U" care sta sudat sub teava. Atasez o foto, va rog sa imi confirmati si voi.

post-12951-0-86035300-1337275988_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E problema generala mai ales la 1.4 si 1.6 la golf. ;) Ca sa iasa treaba bine iti dai jos toba si mai sudezi o brida peste teava ca sa iti prinda bine teava de suportul ala.Din fabrica sunt doar punctate ..nu au cordon de sudura.

post-64586-0-22922500-1337341388_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am rezolvat problema. Nu a fost necesara scoaterea tobei - doar dat jos piesa din metal care sta fixata de caroserie si care are cei doi suporti de toba. Ai dreptate- erau din fabrica doar 2 puncte de sudura - asa ca s-a sudat temeinic (cordon, cum spui tu) cu argon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu trebuie sa efectuez operatiunea si o tot aman de 2 luni.M-am cam saturat sa merg cu soricei sub masina.. :lol: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Subscriu si eu la aceasta problema, insa la mine daca scartaia la relanti ..am prins acea pisa de metal ce sta in tamponul pentru toba intermediara ..de cadrul de emtal..nu stiam sigur daca acela e cu problema..nu mai scartaia..dar normal aveam vibratii puternice in masina pentru ca le prelua, am desfacut sarma si am lasat din nou liber..acum nu mai scartaia la rlanti ci in mers..la relanti fiind tacuta ca un mort, nu am elevator..ce am vazut a fost doar intrand cat am putut sub masina, eu nu am putut sa mi dau seama daca la mine e ceva desfacut..sau pur si simplu acele tampoane de cauciuc s au slabit si permit un joc..care udce la o scartaiala de necrezut.

Uitandu ma la pozele voastre...constat ca la mine acel Ax ce ar trebui sa fie sudat pe teava ..e liber ..si parca are si o clema de o parte si alta ..misc de el cum vreau...sa inteleg ca el ar trebui sa fie de fapt fix pe toba..nu liber asa .. si acela vine sudat mai temeinic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, nu vedeam de scutul acela mare cum ar trebui sa fie pe teava prins acest mic ansamblu de pivot si tabla.. ce prostie..sa se rupa din cauza la o sudura superficiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a rupt intre teava de la finala si colierul de la intermediara. Se mai poate suda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca toba sau teava e putrezita de la rugina,degeaba o sudezi...nu o sa tina mult si doar o sa amani inevitabilul cu schimbarea tobei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Unde gasesc așa ceva la noi in țara ???Că la nemți e kit , costa doar 25 euro.Daca se poate lasați un link.Stimă

 

5973.png

Modificat de luciantm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@luciantm

Salut,

 

Ceea ce cauti se numeste la noi "set montare - sistem de esapament":

 

http://www.onauto.ro/catalog/fisa/14590#ramura=Evacuare+%28esapament%29&subramura=Set+montare%2C+sistem+de+esapament&piesa=2078446

 

din poza pare ca acesta contine ce este si in poza ta. Un telefon la ei ca sa ii intrebi sigur, nu ar strica. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza cele 2 coliere de fixare sa fie ca in poza...deoarece sunt si varianta mai scurta si alea nu ma ajuta.Dar o sa sun la ei si ii intreb,

 

Multumesc frumos de ajutor #ovidiubac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!