Jump to content

Suport Toba Intermediara-probleme


villy_83
 Share

Postare recomandată

Astazi in timp ce mergeam cu masina a inceput sa se auda un scartait dar numai cand treceam peste denivelari,cand am ajuns acasa am bagat masina pe rampa si am constatat ca de fapt e rupta sudura care tine teava de suportul de langa toba intermediara.De fapt sunt doua suduri dar au cedat amandoua.

Ce as dori eu sa va intreb:a mai patit cineva asa ceva?Se poate remedia tot printr-o sudura?Si care ar fi pasii care trebuie urmati pentru demontarea celor doua tobe ca am observat ca toba intermediara si cea finala nu se pot da separat jos.

Daca sa mai discutat pe undeva aceasta problema rog pe cineva sa-mi dea un link ca eu am cautat dar n-am gasit nimic asemanator.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu e necesar sa deschizi doua topic-uri pe aceeasi tema, pentru a primi raspuns!

In plus este interzis de regulament.

Mai multa atentie data viitoare. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vezi ca omul a spus ca nu a gasit

Poti sa-i explici frumos unde poate gasi , ceea ce nici nu ai facut , nu sa-i spui ce e interzis

Pacat ca esti comunist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! si eu am avut aceeasi problema dar mie mi-au sudat suportul fara a mai da jos toba, au ridicat-o pe rampa si au sudat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aryes13-i-mi pare rau dar n-a fost cu intentie sa deschid doua topic-uri probleme cu netul din aceasta cauza a iesit asa,stiu regulile pe aici pe forum ca nu sunt chiar nou pe forum.

bixy-dar n-ai avut probleme in sensul ca ar putea sa se incalzeasca ceva prea tare pe acolo ca totusi e cam ingust,sau ai sudat electric?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Alexander057

Ai un warning si 5 zile de suspendare a dreptului de a posta pentru ca :

- nu stii sa citesti si nu intelegi ceea ce citesti;

- tonul si limbajul lasa de dorit;

- este interzis de regulament sa postezi doar de dragul de a posta.

"4. a) Nu jigni, nu declansa scandaluri (asa-zisele "flame-uri"). Faptul ca esti nervos, chiar daca ai dreptate, nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna bixy. Ma bucur ca se poate rezolva fara a demonta nimic, pentru ca si eu am aceeiasi problema. Imi poti spune unde ai remediat problema si cit a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceeasi problema dupa un drum mai lung si cateva gropi luate cu viteza cam mare....s-a rezolvat rapid cu niste puncte de sudura in argon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am rezolvat-o,initial am vrut sa dau tobele amandoua jos gandindu-ma ca pot suda mai bine dar faza e ca nu am avut cum sa dau tobele jos din cauza puntii care nu mi-a permis sau o fi vreun truc pe care eu nu-l stiu,in fine am renuntat si am sudat cu atogenul sub masina dar cu tobele desprinse de masina a iesit destul de bine zic eu in cazul in care costul a fost 0

Daca stie cineva pasii care trebuie urmati pentru a da tobele jos poate i-mi explica si mie cum se face ca nu se stie niciodata cand o sa am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna bixy. Ma bucur ca se poate rezolva fara a demonta nimic, pentru ca si eu am aceeiasi problema. Imi poti spune unde ai remediat problema si cit a costat?

Suportul l-am sudat aici in Sighisoara la un atelier si a costat 15 lei, l-au sudat cu argon, si nu cred ca s-a incalzit ceva pe acolo, ca au fost numai cateva puncte de sudura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bixy, o sa caut si eu aici in Bucuresti un atelier care sudeaza in argon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Suportul de toba intermediara la golf 4 costa 65 ron la Porshe, m-am interesat eu asta vara.

Este de fapt ca un tampon si ca simptome ...se aude un scartait la gropi si denivelari sub masina.

Sal !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut!am si eu o probleme asemanatoare cu cele prezentate de voi.in speta,la trecere peste denivelari,mi se aude sub masina,partea dreapta fata mai precis,un zgomot metalic,ca un troncanit.se poate sa fie de la suportul bare intermediare?initial am fost la un asa-zis mecanic care mi-a zis ca ar fi suportii,da dupa ce a montat altii noi,tot de aude!ce se poate sa se intample daca nu o schimb foarte curand?sper sa nu fiu off-topic!multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica la un mecanic mai priceput bucsele de la bara stabilizatoare{ sunt f ieftine 15 ron parca buc} si mai verifica si bieletele antiruliu, chiar daca sunt la roata ,poate nu auzi tu bine- nu ai ureche !

Succes.

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament!

Foloseste "add reply" sau "fast reply".

Multumesc!

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Si Sarbatori Fericite in primu rand,

In al doilea rand,daca are cineva o poza cu acest suport intermediar,il rog sa posteze! Am o problema de cand mi-am pus toba finala sport,cel care mia sudat in argon toba mia zis ca o sa trebuiasca sa schimb tamponu de mijloc,la cateva zile dupa ce am schimbat finala,a inceput sa imi atinga pe undeva traseul de evacuare,la plecarea de pe loc,numai atunci cand in masina sunt minim 3 persoane,adica cand e mai grea,io am probleme si cu tamponul longitudinal de la motor,ma gandes ca se apleaca prea mult motoru cand incerc sa plec dp loc si se modifica si pozitia evacuari odata cu motorul! Si cu mana daca misc de la toba dinala se misca cu totu pana la motor,stanga dreapta ,tot traseul,nu sunt fixi fixi nici suportii de la toba finala pentru ca sunt improvizati!

Astept o poza ca sa imi fac o idee asupra tamponului! Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Cred ca de suportul asta se vorbeste

de unde as putea face rost de suportul respectiv?

la mine lipseste.

imi poate provoca o vibratie la ralanti lipsa acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

patit si eu aceiasi treaba. Din cauza tampoanelor motor uzate evacuarea se misca mai mult decat trebuie si cedeaza acel suport impreuna cu racordul fexibil. s a putut suda in argon. sudura s a facut cu ele pe masina pentru a nu gresi sudorul locatia acestuia pe catalizator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema si eu, la trecerea peste denivelari se aude un zgomot fier pe fier. Masina a fost ridicata pe elevator, si s-a constatat ca sunt rupti suportii.

Intrebarea mea e alta: avand in vedere ca necesita o sudura, cel mai probabil fara a fi data jos toba, as vrea sa-mi spuneti daca este necesar sa dau jos borna de la baterie, pentru a nu-mi arde, sau sa nu intervina alte probleme la computerul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

borna la baterie se scoate cand se sudeaza cu electric.la esapament trebuie cu autogenul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, m-am uitat azi pe sub masina si am observat ca toba intermediara este mancata de rugina si iese fum din ea prin cateva locuri.

Intrebarea mea este daca se gaseste sa se cumpere separat doar toba intermediara, cum se demonteaza (ca m-am uitat dupa o imbinare cu cea finala si nu am vazut niciuna) si daca stie cineva un pret aproximativ?

multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare....A schimbat cineva toba finala de g4 1.6 cu cele de la Bosal?

Problema este ca trebuie sa schimb toba finala, iar originala este cam scumpa, ramane varianta sa iau Bosal(am auzit ca au traditie) sau second de la dezmembrari. Am gasti pe bosal la 260 ron. Acum nu stiu cum se va comporta, adik sa nu atenueaza bine zgomotele. Am vazut ca sunt si ele dupa codm ca si cele originale, arata exact la fel. Astept pareri si sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok BOSAL si mai ai varianta KLARIUS si mai ieftine.Unde ai gasit tu Bosal cu 260 lei?E furata? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok BOSAL si mai ai varianta KLARIUS si mai ieftine.Unde ai gasit tu Bosal cu 260 lei?E furata? :lol:

aici si in mai multe locuri. asta e pretul lor, mult sub cele oem. de asta sunt in dubii, si vreau sa vad daca a pus cineva si cum se comporta.

http://autokarma.ro/Produse.aspx?TipautoId=25169&GrupaId=15&Subgrupanume=Toba%20esapament%20finala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!