Jump to content

Totul Despre Swap 1.8 20 V T


ValiB
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spune si titlu as dori sa vedem cat de greu (dpdv tehnic si financiat) se poate pune un 1.8 20V T pe un mk2

http://www.conrod.co.uk/20v2.html ...dupa ce citesti aici iti spui ca maine ma apuc si eu si intr-o saptamana termin.

Din ce am auzit eu exista in Bucuresti cineva care si-a pus un 1.8 T sau isi pune (nu neaparat pe un mk2) ...

Ma interesea in primul rand ...costul, cam cat este o masina donatoare avariata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu exact.Motorul a fost 1800e si a lipsit piese de pe el(fara cutie,fara alternator,fara radiator).Cat sau mai dat pe piese a sarit de 2200e.Dupa aia vreo 600e traseu turbina-adimisie+intercooler+supapa blow-off.Evacuare+downpipe vreo 500e cu tot cu filnala.Toate aceste costuri pana aici pt ca am avut restul pieselor(planetare G60,ambreiaj si niste maruntisuri).Deci cu ce sa mai cumparat la el..peste 3500e si mai sunt piese de cumparat la el.Asta in caul in care l-am pus eu pe masina

Dupa toate asta incepe distactia...Motorul pus pe masina,modificat suportul de la evacuare din spate.Dupa cepui motorul...incepe marea nebunie..instalatia electrica care scoate peri albi:D

Daca are cineva nevoie de vreu sfat ,ii stau la dispozitie

Modificat de mariusdub
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum un an puteam sa cumpar un 20vt la 600 de euro dar nu l-am luat pt ca era fara turbo, fara accesorii si fara electronica. Mi-am dorit mult swap-ul asta, inca mi-l doresc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu exact.Motorul a fost 1800e si a lipsit piese de pe el(fara cutie,fara alternator,fara radiator).Cat sau mai dat pe piese a sarit de 2200e.Dupa aia vreo 600e traseu turbina-adimisie+intercooler+supapa blow-off.Evacuare+downpipe vreo 500e cu tot cu filnala.Toate aceste costuri pana aici pt ca am avut restul pieselor(planetare G60,ambreiaj si niste maruntisuri).Deci cu ce sa mai cumparat la el..peste 3500e si mai sunt piese de cumparat la el.Asta in caul in care l-am pus eu pe masina

Dupa toate asta incepe distactia...Motorul pus pe masina,modificat suportul de la evacuare din spate.Dupa cepui motorul...incepe marea nebunie..instalatia electrica care scoate peri albi:D

Daca are cineva nevoie de vreu sfat ,ii stau la dispozitie

... momentan cam scump pt mine, nici nu ma asteptam la altceva, dar la un moment dat poate o sa-l fac pt ca imi doresc asa ceva.

....daca nu ai nimic in potriva, as vrea sa-ti vad masina intr-o zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nimic impotriva.Numai ca masina nu este a mea..este a dub-istului celalalt.Cand vrei vii sa o vezi..Stii unde stau ca ai mai fost o data pe la mine(te-ai vazut cu alex acolo)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa cauti o "mama" purtatoare de 1.8t in functionare,poate fii ea si dauna,dar sa nu fie afectat motorul....iti usurezi mult din munca si timp....ai putea auzi motorul,poti face o diagnoza...sa stii ce pui pe masina ta...daca il iei pe bucati,ai riscul sa nu-i da-i prea curand de cap...sa nu zic si cheie!!!....nu uita ,au si sistem de imobilizare(IMMO w sau w3).

Gandesta-te inainte de toate ca sunt masini cu probleme si cele care nu sunt daune si circula pe strazi(scurgere turbo,clisma in motor,lipsa presiune ulei,debitmetru,misfire,injectoare,sonde lambda....clapeta acc....mers neregulat,lipsa putere,bobine injectie...lipsa comunicare...senzori turatie....si lista e mare).....deci sfatul meu : ASCULTA MOTORUL!!!...inainte sa-l iei!!!

Daca ai nevoie de mine,te pot sustine.

Multa bafta si succes in proiect!!! :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Realitatea bate Filmul.......Just, GTO!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai norocul sa gasesti ceva bun.Noi stai cu lptopul pe ea de vreo luna de zile si degeaba.Nu ne dam seama de ca nu trage.Am fost si la mecanici buni dar degeaba.Deci in concluzie "beleste"bine ochii cand caui sau cumperi 1.8t.

Aaa ,si inca ceva .Caut orice model da sa aibe o singura sonda lambda si acceleratia sa fie pe cablu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!