Jump to content

Golf Iv 19 Tdi 90cp


RazvyRULZ

Postare recomandată

Nasol :) .

Mult succes in refacerea financiara si in refacerea masinii ! :scratch:

Link către comentariu

ms Ionut.

Marti plec cu masina la Satu-Mare pt reconditionarea casetei de directie, pe urma masina va intra incet in stadiul de original (evacuare originala, scaune fata originale, poate si roti :( ), singurul lucru la care nu sunt dispus sa renunt, e suspensia sport. Ramane in posesia mea masina insa voi incerca sa incep un proiect (mk1). Topicul se poate inchide, fiindca masina nu va mai primi nimic nou, decat ceea ce cere.

Link către comentariu
  • 3 months later...
  • Administrator

Redeschis la cerere

Modificat de dudu
Link către comentariu

Multumesc Dudu.

Georgik, am reparat tot, acum o sa incerc sa fac un istoric cu ce s'a mai intamplat cu masina de cand am inchis topicul. In Tecuci nu cred ca mai ajung anul acesta, poate vara ce vine :salut:.

Caseta de directie a fost reconditionata complet in Satu-Mare:

p20041012531.th.jpg p2004101253.th.jpg p2004101302.th.jpg

Iar cand ma intorceam spre Baia-Mare, s'a oprit motorul subit la 80km/h, am tras pe dreapta, am dat la automat insa nu mai invartea motorul cu toate ca aveam curent. Am venit tractat acasa, si am vazut ca e blocat motorul. Am inceput sa il desfac (la un mecanic, evident) si am avut un soc :(, a cazut o siguranta de la o supapa, urmarile fiind dezastruoase, motorul mai facand cateva curse fortat pana l'am scos la liber. Pe urma a urmat o munca titanica sa gasesc un motor AGR la un pret decent, pana la urma l'am gasit in Cluj, asadar a urmat transplantul:

p0305101026.th.jpg p0305101316.th.jpg p03051013161.th.jpg p0305101317.th.jpg p03051013171.th.jpg p03051013172.th.jpg p0305101349.th.jpg p1705101019.th.jpg p1805101612.th.jpg.

M'am decis sa schimb amortizoarele pe fata cu unele sport chiar daca cele stock nu erau terminate, arcuri sport avand montate deja de 1 an:

p1010019hn.th.jpg p2605101046.th.jpg p26051010461.th.jpg p26051011511.th.jpg

Pe urma m'am decis sa fac niste downgrade'uri, am renuntat la finala de carbon si la scaunele Recaro, am montat in loc toba originala, urmand ca pe viitor sa ii pun 2 tipsuri drepte de inox si sa repar fusta spate dupa tipsuri, iar in locul scaunelor Recaro, am montat scaune OEM de Passat B5.5, am demontat tapiteria, am spalat'o, am modificat prinderea la scaune si SUS:

p2806101351.th.jpg p2806101504.th.jpg p2806101553.th.jpg p28061015531.th.jpg p2806101744.th.jpg p2806101744.th.jpg p0607101042.th.jpg p0607101336.th.jpg

Achizitionat husa de capota, am montat'o provizoriu, nu mi'a placut si am renuntat la idee:

p0807101129.th.jpg

Pe urma intr'o zi fierbinte de vara, am iesit la un suc la o terasa din cartier si in 5 minute, vremea s'a schimbat (nu am avut daune):

p1107101556.th.jpg p1107101557.th.jpg p1107101604.th.jpg

Altceva... s'au schimbat toate filtrele. Masina nu mai tragea de ceva vreme, am descoperit pana la urma ca este de vina debitmetrul, si am cumparat unul de o calitate indoielnica avand in vedere pretul (120 RON), masina a mers ok cateva ore, dupa care a inceput sa scoata fum, sa traga doar cand vroia ea, am facut o scanare si am primit eroare tot la debitmetru. L'am schimbat pe urma cu unul Pierburg(250RON, am dat debitmetrul celalalt nou si diferenta) si acum masina functioneaza ok.

Punct si de la capat. Intr'un weekend am fost plecat cu cortul ( dscf1781.th.jpg dscf1783n.th.jpg dscf1789j.th.jpg) iar la intoarcere cu fiecare kilometru parcurs, simteam ca nu mai intra masina in viteze cum trebuie, efectiv nu mai simteam cursa schimbatorului, parca era o oala cu mamaliga, ajung in Baia-Mare, fac o oprire la prietena mea la bloc si ... cand sa plec... masina ramase blocata intr'a 2'a... am mers cu ea asa pana acasa, si cand deschid capota, era rupt unul dintre bratele timoneriei (cautatorului de viteze). Azi dupa orele de munca am desfacut timoneria, am luat'o la brat si am fost la toate dezmembrarile sa caut alt cautator pentru ca pe net gasisem doar la 500RON,450 RON etc... Nu am gasit nicaieri dar un batranel a spus ca daca io dau lui sa o sudeze.. garanteaza ca tzine. Boooooon, ca sa o sudeze trebuia dat jos de pe timonerie bratul rupt care era montat pe ax pe caneluri. A sudat'o insa acum ghici ciuperca ce'i, carei pozitia manetei pe ax? Putea fi oricum intr'un unghi de 90grade(nu avea semn). L'am pus la ochi, am plecat la bloc, am montat'o sus pe cutie si TEST DRIVE, dintr'o cutie 5+1 am obtinut o cutie 2+0 :santa: mergeau doar treptele de viteza din spate(a doua si a patra). Am demontat iar timoneria, am mutat maneta cu 4 caneluri mai in spate, pentru ca maneta nu facea suficienta cursa in fata pentru a intra in viteza. S'a montat iar pe masina timoneria si .. GHICI, ... se comporta mai bine decat inainte, intra curat in viteze, nu are joc mare. Sper sa tina sudura, ca de nu trebuie sa ma usurez de vreo 100euro... Costuri: 20 RON - ciubucul batranelului care a sudat maneta.

Cine nu are de lucru, isi face: - am inlocuit pentru linistea mea toate furtunele de vacuum si cele retur motorina(erau coapte):

p1308101504.th.jpg p13081015041.th.jpg p13081015042.th.jpg p1308101505.th.jpg

Cam atat deocamdata:) sper ca nu v'am plictisit de moarte:P

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

AM stat si am citi tot, Imi apre rau ca aia vut atatea necazuri.. De acum inainte sper sa fie envoie doar de motorina si atat! Mult succes in continuarea , ai o bijuterie de masina!

Link către comentariu

Multumesc mult Luci, asta e, se strica, o repar si merg mai departe, desi la un moment dat simt ca fiecare defect e "ultima picatura".

Link către comentariu

Stai linsitit ca si eu de cand am luat masina, am avut neprevazuturi mari (turbina, injectoare, ambreiaj, pompa vaccum, etc) si am investit ft multi bani, insa nu ma depsart de ea pentru ca... Am adus-o la un nivel la care nu mai conteaza ce s-a investit, connteaza ca ma face sa ma simt implinit :blush:

Link către comentariu
hangyouridols

Imi pare rau pt ceea ce ai patit,pot sa zic ca ai avut multe ghinioane cu masina :(

Link către comentariu

Imi pare rau pentru sirul lung de evenimente neplacute dar ma bucur ca ai reusit sa treci peste tot. Asta e acuma o masina stie sa iti strice cele mai bune zile, dar cateodata stie sa iti faca ziua mai frumoasa. Sa speram ca de acum in colo vorba lu redfighter nu mai cere decat motorina

Modificat de ovidiu89
Link către comentariu

doamne da sa fie asa, insa cand nu se strica ea, gasesc eu ceva sa stric :D Ms Adi_bm de ajutor, m'a ajutat mult, mi'a imprumutat debitmetrul lui si nu numai.

Link către comentariu

Sti zicala: ala-i meserias care strica tot ce-i bun si repara tot ce-i stricat :P

Ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Ei, acum mecanica-i beton, urmeaza coafura :D

Modificat de adi_bm
Link către comentariu

Ii stau foarte bine, dar mai trece lumina atat cat sa fie vizibila si pe zi? Trebuie sa faci ceva si cu gaura lasata de sigla de pe haion :icon_thumright:

Link către comentariu

Lumina trece, am dat doar un strat subtire de vopsea amestecata cu lac si pe urma doar lac, imi place mult ca semnalizarile sunt rosii si cand pun semnal. Cu haionul o sa fac ceva... dar marea mea dilema e culoarea; masina de noua a fost alba, iar eu am luat'o albastra, dar nu am nici un cod de culoare... si ma cam tem sa aleg vopseaua dupa o paleta de culori.

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

eu am zis coafura... dar trebuiau facute oricum si unghiile :8:

de aia nu te-am recunoscut azi ;) , arata bine :))

Modificat de adi_bm
Link către comentariu

;)) coafura doar inainte de nunta, ca se strica usor :). Ms Adi :D

Link către comentariu

Salve, vopsea auto de la Klar, nu stiu cod de culoare, mi'a aratat baiatul de la laborator vreo 3 nuante si am ales. Ms mult :)

Si evolutia stopurilor :D):

post-17173-1282422266_thumb.jpg

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

Razvane, faci ce faci si tot nu abandonezi lupta. Te mananca si pe tine palmele si nu poti sta fara sa mai faci una alta la golf....oricum este ce vedea la evolutia FUO-ului.

Modificat de andreiand1
Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!