Jump to content

Golf Iv 19 Tdi 90cp


RazvyRULZ

Postare recomandată

AS avea o intrebare..:)).....la golf 4 exista parbriz incalzit?.....ca stiu ca daca ai pachetul de iarna....cu scaune incalzite...duze parbriz incalzite......etc am auzit ca prin apasarea dezaburitorului de luneta actioneaza si parbrizul...este adevarat :-?...Multumesc anticipat:D

Link către comentariu

Din pacate eu nu stiu sa iti raspuns la intrebare :icon_thumright:

Link către comentariu

din pacate se intampla si lucruri care iti taie mult din "avant"... de exemplu eu am fost nevoit sa schimb ieri cutia de viteze. S-a intamplat dintr'o data, fara zgomote suspecte dinainte... "Noua" cutie a fost 350 Euro si am montat'o ieri ...

in momentul in care a crepat ... a gaurit carcasa si a curs si uleiul din ea ^_^

Primele 2 poze sunt cu cutia pe care am montat'o iar poza a 3'a cu parti care au mai ramas sanatoase din vechea cutie...

post-17173-1239444535_thumb.jpg

post-17173-1239444597_thumb.jpg

post-17173-1239444718_thumb.jpg

post-17173-1239444880_thumb.jpg

post-17173-1239444894_thumb.jpg

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

multumesc de sustinere :) evident ca nu renunt :)

Link către comentariu
  • 3 months later...

nu am scris de multa vreme:

-s'au inlocuit discurile spate cu trw lucas

-bucse trapez

-bielete directie

-flanse amortizoare

-rulmenti flanse amortizoare

-geometrie roti

Urmeaza schimbul de ulei, dar inainte vreau sa vad pe unde pierd ulei ... intre 3500 si 4500 rpm pierde mult din putere si pierde ulei, tot motorul e improscat cu ulei in partea din spate(motor agr - daca ati patit si stiti ce este nu ezitati...) iar dupa 20,30 km parcursi mai in forta daca deschid capota iese fum din partea de unde iese improasca ulei. Zilele ce urmeaza merg la o constatare pt aceasta problema.

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
Cred ca masinii tale i-ar sta mult mai bine cu un sticker vwforum.ro albastru sau alb pe luneta. Tu nu esti de aceeasi parere? :eek:

good point :biggrin:

Link către comentariu

Salutare, cat te-a costat manopera sa schimbi cutia? (cred ca stiu unde ai schimbat-o, nu la intrare in oras la Rompetrol?)

In legatura cu flansele de amortizoare fata si rulmentul, au fost cumparate separat ? Cat te-au costat si ce marca?

have a good time

Modificat de ninu
Link către comentariu

nu am platit manopera la cutie, a schimbat'o un prieten de'al meu, nu am sa dezvalui numele service'ului din motive personale. Flansele amortizoare erau la pachet cu rulmentii, nu mai am factura, deci nu mai stiu exact cat au costat fiecare in parte si ce marca sunt, mai am doar garantia.

Inafara de discuri spate toate le'am facut intr'un service unde am platit 950 ron pentru piese+manopera, s'ar putea sa fi uitat ceva bucsa, am sa ma uit pe garantie si voi posta maine.

Te salut,

Link către comentariu

din pacate pe garantie nu mai am pretul pieselor.

In epoca foliilor, eu am decis sa renunt la ele, azi am dat folia jos de pe geamurile din fata, iar in viitorul apropiat renunt si pe spate.

Link către comentariu
Urmeaza schimbul de ulei, dar inainte vreau sa vad pe unde pierd ulei ... intre 3500 si 4500 rpm pierde mult din putere si pierde ulei, tot motorul e improscat cu ulei in partea din spate(motor agr - daca ati patit si stiti ce este nu ezitati...) iar dupa 20,30 km parcursi mai in forta daca deschid capota iese fum din partea de unde iese improasca ulei. Zilele ce urmeaza merg la o constatare pt aceasta problema.

Ai rezolvat probleme?Daca da,care a fost cauza?Nu am inteles bine in ce parte a motorului arunca uleiul,in partea superioare sau inferioara?Daca e pe jos,se poate sa fie semeringul de la vilbrochen,de altfel aceeasi problema o am si eu,in momemtul in care o calc tare,o tin constant in 3500-4000rpm(mers pe autostrada),a doua zi gasesc putin ulei pe asfalt,daca merg normal,e k.Orisicum,pe dedesubtul motorului totul e manjit de ulei pana la cutia de viteze(uleiul poate sa intre in ambreiaj),personal trebuie sa ma ocup cat mai repede de aceasta problema.

Link către comentariu

Salut,

Nu am rezolvat inca, mai adun niste bani, sa pot rezolva cand merg la mecanic indiferent de situatie.

Link către comentariu
  • 1 month later...

NewS: am schimbat racordul flexibil de pe evacuare, am schimbat furtunul dintre capacul culbutori si furtun filtru de aer(fiind rupt), curatat EGR+ garnitura teflon.

imag118.th.jpg imag119.th.jpg imag125b.th.jpg

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

Salut,

Racordul flexibil a meritat schimbat, nu se mai aude asa de tare motorul. Nu mai pierd atat de mult ulei fiindca pe celelalt furtun arunca inainte ulei (cel rupt) si nu mai uleiaza langa egr, insa tot pierd ulei pe undeva. Dupa ce mai adun bani, mai sap problema.

Link către comentariu

Salutare,

Interesant cu acest ulei pierdut nu ii de la "asa zisul semirign" care ar trebui schimbat atunci cand se schimba si distributia?

merci de info...

have a good time

Link către comentariu

nu stiu de unde e ulei'ul... deocamdata mai strang bani pt a merge la service :unsure:)

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi am incercat sa fac farurile "Joey Mode" insa nu prea a iesit cum am vrut deoarece am fost presat de timp + ca mi'a crepat vopseaua de la primerul de la duplicolor ...(Azi am demontat, azi am montat inapoi). Dar la primavara voi reface lucrarea, in 2 zile. Si am pus o grila fara semn, la care trebuie sa ii gasesc o solutie ... deoarece nu se prea potriveste fiind after market.

Poze dupa cum urmeaza:

dscf6178k.th.jpg dscf6183.th.jpg dscf6188.th.jpg dscf6192.th.jpg dscf6195.th.jpg dscf6197.th.jpg dscf6200c.th.jpg dscf6201.th.jpg dscf6202.th.jpg dscf6206.th.jpg dscf6204.th.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

azi s'au schimbat bucsele de pe puntea spate, speram sa simt o diferenta... insa tot bate spatele... sa fie oare amortizoarele? :-? pe ele sunt montate arcuri sport. Vreau sa ii pun si alte amortizoare pe spate. Am gasit amortizoarele astea la un pret bun: cele de pe spate potrivesc oare? spune ca au fost montate pe golf IV:

http://www.craiovaforum.ro/attachments/van...te-p1010019-jpg

Link către comentariu

S'au achizitionat si 4 amortizoare SuperSport SH in stare foarte buna la pret bun, s'a schimbat un capat de bara pe partea dreapta (100 RON piesa+manopera). Si lucrul de care sunt cel mai mandru, sunt o pereche de jante originale pe 16" model MONTREAL I, poze:

p1010019hn.th.jpg dscn1826k.th.jpg

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

La Passat prinderea este 5x112 cum spui tu, dar aceste jante sunt model Montreal 1( http://www.4130-products.com/wheels/Montreal-I.html ), s'au pus pe golf IV, prindere 5x100, mai jos am pus numele jantelor ce s'au pus pe golf IV iar aici un link cu pozele lor : http://www.4130-products.com/wheels/index.html

"Jarama" (Golf IV 15")

"Montreal I" (Golf IV 16")

"Montreal II" (Golf IV 16")

"Santa Monica" (Golf IV 17")

"Evolo STP" (Golf IV 17")

"Evolo Color Concept" (Golf IV 17" exista 3 modele in diferite nuante de lac)

"Exor STP" (Golf IV 17")

"Delta X" doua modele: brilliant silbermetallic & anthrazit silber (Golf IV 17")

"Toccata" (Golf IV 17")

"Long Beach" (Golf IV 17")

"Route 66" (Golf IV 16")

"Avus I" (Golf IV 15")

"Avus II" (Golf IV 15")

"Le Castellet" (Golf IV 16")

"Le Mans" (Golf IV 16")

"Pau" (Golf IV 16")

"Brands Hatch" (Golf IV 16")

"Siata" (Golf IV 17")

"Reggae" (Golf IV 14", 15", 16")

"Mambo" (Golf IV 15")

"Rave" (Golf IV 16")

"Contur" (Golf IV 16")

"RS2" (Golf IV 16")

"25 Jahre-GTI (Golf IV 18")

"R32 Aristo brialliantchrom" (Golf IV 18")

"Sevilla" (original Zubeh

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu
  • taz21 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!