Jump to content

Upgrade 1.8 8v In 1.8 16v


zib3r
 Share

Postare recomandată

Cred ca pe toti ne intereseaza cum sa dopam un motor de 112 cai in ceva de 139 .

Cine stie , este rugat sa posteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi chiulasa ....pui 16v .... sau axa sport plus chip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la o varianta mai mishto .

chiulasa de 16v , si carburatoare. Neavand problema cu consumu ... - mergem pe putere.

Deci , explicatii ... etc. Nu ca pui o chiulasa. Eu sa zicem ca nu stiu cum se face.Deci astept niste idei / sfaturi .. cum sa incep etc.

Acuma intelegi ce rol are acest topic?

iar chip... nu ai cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da mah zibere,

iei chiulasa cu tot cu admisie de la un 16v,

si porma tai admisia si ii faci o reductie ca sa se potriveasca 2 carburi de gsxr - stii tu de la ce model sa iei ca esti biker.

da vezi sa iei de la motor cu injectie carburile ca sa fie treaba mai usoara.

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce face pe urma cu aprinderea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nusj ce se face cu aprinderea - sa se documenteze ziber.

eu doar stiu ca merge.

brgds,

edi

Modificat de rac3mast3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbi chiulasa ....pui 16v .... sau axa sport plus chip

daca schimbi chiulasa, trebuie schimbate si pistoanele? ma gandesc ca alea de pe 8v au alta scobitura in cap decat la 16v

Modificat de remusacyo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la o varianta mai mishto .

chiulasa de 16v , si carburatoare. Neavand problema cu consumu ... - mergem pe putere.

Deci , explicatii ... etc. Nu ca pui o chiulasa. Eu sa zicem ca nu stiu cum se face.Deci astept niste idei / sfaturi .. cum sa incep etc.

Acuma intelegi ce rol are acest topic?

iar chip... nu ai cum.

tati, hai sa fiu mai explicit. 112 cai are PB, 107 are PF. PB si PF au digifant 2. in concluzie se poate pune chip. chiulasa + pistoane + biele + pishatoarele de ulei 16v ... si daca te tine portofelu iti cumperi un EFI si turbo si ai incheiat

Modificat de gigi_kent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carburator pot lua ... si nu e scump. de restu tre sa ma mai documentez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si carburator fara minim 45 ...iar nu faci treaba

Modificat de gigi_kent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si carburator fara minim 45 ...iar nu faci treaba

ia vezi , scuipa tot .... nu doar asa.explica ce si cum.ca habar nu am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate zaibar .... iei chiulasa de 16v, pistoane de 16v, pompa ulei de 16v, delco de 16v, fuliile de la vilbrochen si de la pompa de ulei de 16v, si nu in ultimul rand stropitorile de ulei din spatele pistoanelor... le montezi si te alegi cu un 16v de toata frumusetea :angry:

apoi bagi 034 efi sau megasquirt si rampa de digifant, injectoare cu debit marit si vrooom :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate zaibar .... iei chiulasa de 16v, pistoane de 16v, pompa ulei de 16v, delco de 16v, fuliile de la vilbrochen si de la pompa de ulei de 16v, si nu in ultimul rand stropitorile de ulei din spatele pistoanelor... le montezi si te alegi cu un 16v de toata frumusetea :icon_thumright:

apoi bagi 034 efi sau megasquirt si rampa de digifant, injectoare cu debit marit si vrooom :icon_thumright:

o sa-ti dau eu tie add+ pe messenger ... Tu esti peste mine cu zeci de clase... cand vine vorba de mecanica :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia vezi , scuipa tot ....

sa scuip?? nu obisnuiesc ...

apoi bagi 034 efi sau megasquirt si rampa de digifant, injectoare cu debit marit si vrooom :huh:

tati, nu mere rampa de digifant pe 16v...nici daca o indesi cu ciocanu :blink: ...trebuie special ...ori facuta ori luata de la bbm :D

Modificat de gigi_kent
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit frate kent... merge rampa de digifant :huh: trebuie doar prelungiri la conducte pana la injectoare :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decat sa te pui sa sudezi pe carnitura aia mai bine faci alta de la 0. si o faci si mult mai frumoasa... ca la 16v iti sta in fata la vedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa scuipi totul ... adica sa vb omule ...doamne ... :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!