Jump to content

Remapare / chiptuning pentru scaderea consumului ?!


andREI
 Share

Postare recomandată

O intrebare pentru Voinea cu titlu strict de curiozitate. Se poate face un cip-tuning pentru micsorarea consumului? Adica reducerea parametrilor astfel incat motorul sa dezvolte mult mai putina putere? Si implicit sa consume mai putin? Ma gandesc ca asta de exemplu ar fi util taximetristilor, transportatorilor etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taximetristii si-ar lua probabil sdi decat tdi ca le consuma mai putin si e mult mai ieftin...nu prea inteleg logica dau bani in plus si dupa isi micsoreaza puterea sa le consume mai putin adica tot un fel de sdi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

taximetristii si-ar lua probabil sdi decat tdi ca le consuma mai putin si e mult mai ieftin...nu prea inteleg logica dau bani in plus si dupa isi micsoreaza puterea sa le consume mai putin adica tot un fel de sdi :beerchug:

<{POST_SNAPBACK}>

Nu e adevarat. SDI _COSTA_ mai putin decat TDI dar nu consuma mai putin. In plus exista 1.4TDI dar 1.4 SDI nu am prea auzit. Cum ar fi un Polo 1.4TDI cipuit sa consume 4L/100km in oras? BETON pentru un taxi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

stiu ca se poate face asa ceva. De obicei la utilitare/dubite si camioane se cauta.

La un turism consumul e cam la fel si cu tuning asa ca nu renteaza. Dar la o duba ce care marfa sute de km / zi renteaza sa scoti 1l / 100km mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine are nevoie de asa ceva , sa ma contacteze. Se poate face ( bineinteles cu piederea de putere aferenta ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare pentru Voinea cu titlu strict de curiozitate. Se poate face un cip-tuning pentru micsorarea consumului? Adica reducerea parametrilor astfel incat motorul sa dezvolte mult mai putina putere? Si implicit sa consume mai putin? Ma gandesc ca asta de exemplu ar fi util taximetristilor, transportatorilor etc...

<{POST_SNAPBACK}>

Ia uitati ce face chip-ul. Indiferent de tipul acestuia consumul va fi afectat cu maxim 5%.

Daca se modifica mapa de avans (mai mult avans BTDC) se poate aduce o amliorare a consumului la aceiasi putere transmisa la roata.

Eu am mers cu +2grdBTDC in engine/adaptation aproape 20K Km si consumul mediu a scazut cu 0.4L/100km

"Diesel is IQ driven engine so in general everything is a function of delivered IQ. There are serveral maps that define IQ in function of various things like RPM, MAF etc. Here's one of the simples maps : "IQ via RPM limit". It defines maximum IQ that can be delivered at specified RPM.

Based on all IQ maps final IQ to be delivered is calculated.

OK, that's fine but pump itself doesn't have idea what IQ is. It is controlled by voltage so ECU has a map that translates abstract value of IQ calculated by ECU to the value of voltage at the pump. IQ adaptation is just modyfing the relation among IQ, RPM, voltage in that map. So by adapting IQ you can make the pump deliver more or less fuel than ECU "thinks" it deliveres.

Boost is also controlled based on delivered IQ so if you make your ecu think that it deliveres more IQ it will controll N75 in such a way to get the value of pressure defined in a map for this particular IQ that ecu think it delivers. Between 7 an 8mg there is not much difference so pressuree differences shouldn't be so high, but I have no idea what pressure map is in your ecu.

The other thing is that efficiency of an engine stays +- the same. Of course you may improve it a bit during remappig by playing with timing or charge pressure but it's less than 5 %. So at the same load engine will consume +- the same amount of fuel regardless of chip used. You may see different numbers at instruments mpg display (if you play with IQ adaptation or voltage map is changed), but fuel in fact burned will not vary more than 5% on different chips.

I haven't ever experienced such thing as slow down shudder in any of cars I chipped. If you don't have it on your stock chip with stock IQ adaptation settings (on your current hardware) you won't have it on our chip. If you experience it also on stock software with your current setup and stock IQ adaptation it may require a few tries to get rid of that but it's doable.

For TDIs with turbo upgrades we do a complete chip remap in all ranges. We not only change boost maps to fit newly installed turbo, but also all important maps that ECU uses to controll turbo so that it is controlled in the same way as in original engine (130PD or 150PD for VNT17). You can also choose the sustained boost level you want to see (e.g. 20 PSI or or 22 PSI) and we will guarantee minimal spike.

You may also define such things like throttle response (IQ via Accelerator map - at what % we start adding fuel), at what RPM you want to get additional fuel, where you want to have peak torque etc.

If you have any more specific questions we'll answer If you're interested in a new chip we'll need several VAG-COM logs of your present setup and we'll comment on what improvements should be made. Also logs with your stock chip and present hardware would be useful.

We need the following VAG-COM measuring blocks: 003, 004, 008, and 011. For each measuring block, do WOT pulls in 3rd gear from 1,500 RPM to redline. This only takes 15 minutes total."

si link-ul de unde a fost extras acest post:

http://forums.tdiclub.com/showflat.php?Cat...age=1&fpart=all

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ender, doar o mica intrebare (al carei raspuns nu il vad la ora asta dupa vreo 11 ore de munca):

Cum realizeaza ECU o anume presiune de supraalimentare in functie de cantitatea de motorina? Cantitatea de motorina din mapa din ECU sau cea real injectata? Ma gandeam la injectoarele mai mari... si acolo ECU nu vede chiar ce e injectat ci doar ce doreste el, nu?

Tot legat de presiunea asta... mi-am luat un manometru mecanic care... sper sa fie defect... ca ce imi arata nu imi place...

Bine.. deci arata o presiune de 1 atm (peste presiunea ambianta) MAXIM. totusi cu cip si injectoare marite nu fumeg deloc (ai citit si pe CELALALT FORUM - nu ii mai zic pe nume). Nu ca mi-as dori sa vad fum in spate dar lipsa fumului ma face sa cred ca mai poate fi bagata motorina in cilindrii si sa si fie arsa. Lasa ca ii dau eu "ciocane" :D :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

andrei cu REI mare, cineva care vrea o remapare pentru scaderea consumului (extrem de rar se aud astfel de crereri la firmele de chiptuning) NU o sa-si schimbe injectoarele cu unele marite cum zici in ultimul post.

Pe masini mici (a se citit autoturisme) nu ai de ce sa te gandesti la un astfel de tuning. Clar cu un tuning de crestere al puterii ai consumul la fel cu cel original ceea ce trebuie sa fie un lucru stiut de proprietar (ma refer la consum). Avantajul tuningului e ca in depasiri ai un mic plus de putere disponibil (cu doar o mica crestere a consumului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei cu REI mare, cineva care vrea o remapare pentru scaderea consumului (extrem de rar se aud astfel de crereri la firmele de chiptuning) NU o sa-si schimbe injectoarele cu unele marite cum zici in ultimul post.

Pe masini mici (a se citit autoturisme) nu ai de ce sa te gandesti la un astfel de tuning. Clar cu un tuning de crestere al puterii ai consumul la fel cu cel original ceea ce trebuie sa fie un lucru stiut de proprietar (ma refer la consum). Avantajul tuningului e ca in depasiri ai un mic plus de putere disponibil (cu doar o mica crestere a consumului).

<{POST_SNAPBACK}>

Acuma vad ca te iei si de nickname-ul meu... :P

Nu spun ca cineva si-ar pune injectoare marite pentru micsorarea consumului ci vorbeam de mine (care nu am o problema cu consumul). In schimb pentru micsorarea consumului si-ar putea pune duze cu acelasi flux dar cu o atomizare mai buna. Vezi Sprint 357 de exemplu. :D

Cat despre masini mici ma gandeam la UPS-uri (Caddy-uri SDI/TDI), taxiuri, scoala de soferi (desi din'astea am vazut doar una)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ender, doar o mica intrebare :

Cum realizeaza ECU o anume presiune de supraalimentare in functie de cantitatea de motorina? Cantitatea de motorina din mapa din ECU sau cea real injectata? Ma gandeam la injectoarele mai mari... si acolo ECU nu vede chiar ce e injectat ci doar ce doreste el, nu?

Tot legat de presiunea asta... mi-am luat un manometru mecanic care... sper sa fie defect... ca ce imi arata nu imi place...

Bine.. deci arata o presiune de 1 atm (peste presiunea ambianta) MAXIM. totusi cu cip si injectoare marite nu fumeg deloc (ai citit si pe CELALALT FORUM - nu ii mai zic pe nume). Nu ca mi-as dori sa vad fum in spate dar lipsa fumului ma face sa cred ca mai poate fi bagata motorina in cilindrii si sa si fie arsa. Lasa ca ii dau eu "ciocane" :beerchug: :nono:

<{POST_SNAPBACK}>

1) ECU nu "realizeaza" presiunea de supraalimentare. El doar o limiteaza in momentul in care se depaseste valoarea ceruta. In marea majoritate a timpului de functionare a motorului, ECU lasa "toata" energia gazelor de evacuare spre turbina, numai cind boost-ul depaseste valoarea ceruta se comanda VNT-ul sau wastegate-ul.

Incearca sa faci un log pe grupurile 10 si 11. MAF-ul este OK?

2) ECU nu stie care este cantitatea reala injectata; nu exista debitmetru de motorina. IQ-ului injectat este rezultatul sumarizarii pe mai multe mape directe si indirecte (mape de limitare). Rezultatul este o valoare a unei tensiuni in intervalul 0...5 volti, tensiune care este mapata pe o harta 2D ce are pe cea de-a doua axa IQ-ul (calculele matematice in ecu merg pe IQ dar rezultatul trebuie sa fie o tensiune spre pompa de injectie)

3) Orice manometru mecanic nu poate citi cu precizie presiunea reala furnizata de turbina (cele mai bune sunt cu transmisie pe lichid). Ca orice aparat de masura mecano-analogic el integreaza valorile citite, integrarea este cu atit mai mare cu cit inertia mecanica este mai mare.

La mine VAGCOM-ul citeste un maxim de boost la 2.25Bar absolut iar TDI-SPY (cu rata de esantionare la 11Hz) vede un maxim de 2.52Bar absolut. Aceasta valoare este esantionata direct de pe senzorul MAP.

4) Daca 1Bar este boost sustinut si nu virf, totul este OK pentu motorul si modificarile tale.

5) Sigur nu ai probleme cu MAF-ul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) ECU nu "realizeaza" presiunea de supraalimentare. El doar o limiteaza in momentul in care se depaseste valoarea ceruta. In marea majoritate a timpului de functionare a motorului, ECU lasa "toata" energia gazelor de evacuare spre turbina, numai cind boost-ul depaseste valoarea ceruta se comanda VNT-ul sau wastegate-ul.

Incearca sa faci un log pe grupurile 10 si 11. MAF-ul este OK?

2) ECU nu stie care este cantitatea reala injectata; nu exista debitmetru de motorina. IQ-ului injectat este rezultatul sumarizarii pe mai multe mape directe si indirecte (mape de limitare). Rezultatul este o valoare a unei tensiuni in intervalul 0...5 volti, tensiune care este mapata pe o harta 2D ce are pe cea de-a doua axa IQ-ul (calculele matematice in ecu merg pe IQ dar rezultatul trebuie sa fie o tensiune spre pompa de injectie)

3) Orice manometru mecanic nu poate citi cu precizie presiunea reala furnizata de turbina (cele mai bune sunt cu transmisie pe lichid). Ca orice aparat de masura mecano-analogic el integreaza valorile citite, integrarea este cu atit mai mare cu cit inertia mecanica este mai mare.

La mine VAGCOM-ul citeste un maxim de boost la 2.25Bar absolut iar TDI-SPY (cu rata de esantionare la 11Hz) vede un maxim de 2.52Bar absolut. Aceasta valoare este esantionata direct de pe senzorul MAP.

4) Daca 1Bar este boost sustinut si nu virf, totul este OK pentu motorul si modificarile tale.

5) Sigur nu ai probleme cu MAF-ul?

A) Trebuia sa folosesc ghilimele la realizatul boost-ului de catre ECU. Ideea era in functie de ce parametri stabileste limitarea... ca parca limiteaza prea devreme

B) Ok

C) O sa il verific si pe alta masina si pe masina mea in comparatie cu VAG-COM

D) 1Bar este varf. Cel putin indicat pe japitza asta de manometru. Sper ca am injurat pe cine trebuie (ie: sa nu cumva sa fie vreo piesa mai scumpa de vina - de ex turbina uzata) altfel am schimbat tubulatura N75, N75-ul, degripat actuator wastegate... mai trebuie rulat un log pe grupurile 10/11

E) 99,999999% nu are nimic MAF. Pe langa faptul ca e Pierburg, la ultima verificare MAF Req/MAF actual (parca asa erau denumirile / asta era sensul) erau f.apropiate

Eu am avut intercooler-ul spart si pana atunci nu scoteam peste 0,8 Bar; de atunci (de cand l-am inlocuit cu unul bun) nu am logat nimic. Doar am citit cu ochiu pe manometru mecanic care avea cam 2m de tubulatura (afecteaza citirea) plus ca in T-ul de legatura are un orificiu mic (gen duza) spre manometru - cred pentru "amortizare"

Modificat de andREI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!