Jump to content

Noul Meu Passat


dark_master

Postare recomandată

:)) Arata mai frumos (mai business style :) ) masina cu bandouri cromate...keep up the good work! :D

Intrebare: ce tip de alarma ti-ai montat?

Link către comentariu
  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dark_master

    33

  • B_U_T

    5

  • Riddler

    5

  • rifflections

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

micnea - multumesc de urari! :)

BN23RZV - sincer sa iti spun nu stiu foarte multe detalii despre alarma. Tot ce stiu e ca alarma e PatrolLine, iar pana acum nu am avut probleme cu ea.

Daca te intereseaza sa iti montezi au la autoworld o oferta destul de buna:

Patrol Line HPS-840 PTL(H)

Alarma auto CAN-BUS

Caracteristici:

Funcţionare cu ajutorul telecomenzii de fabrică

Protecţie la deschidere

Blocarea motorului

Sesizor de ciocnire

Protecţie la incendiu

Semnalizare luminoasă la conectare şi deconectare

Ieşire modul

Comandă

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Desi nu par a fi mare lucru, m-au ajuns destul de mult.

- Ornamentele inferioare de pe usi si bara spate le-am luat de la dealer: pret + montaj ~ 1300 lei.

- Ornemantele de la geamuri le-am gasit la dezmembrari la un Passat din 2008 ~ 700 lei + 300 lei un ornament care era stricat(pret dealer) + 200 lei manopera = 1200 lei

(trebuie sa tii cont ca ai nevoie si de chedere nu doar de ornamente)

Plus ca ornamentele din dezmembrari au necesitat o solutie pentru lustruit in jur de 30 lei (1Z Einszett Chrompflege). Totalul mi se pare si mie cam mult si ma gandesc ce a fost in capul meu de am dat atatia bani pe niste ornamente :)) , dar la urma urmei cred ca a meritat pentru ca eu sunt multumit :).

Iti recomand sa le cauti pe toate la un parc de dezmembrari pentru ca ai sa iesi mai ieftin.

Link către comentariu

Treaba cu modificarile ii ca un virus, daca te-a prins numai scapi! Important ii ca arata bine si cu gust avand in vedere ca is OEM! Acuma trebuie sa incepi sa schimbi si butoanele de prin interior cu cele de pe Passat CC...:ceuameni:!

OT: unde ai gasit dezmembrari prin zona Clujului, care sa aiba asa masini mai noi?

Link către comentariu

Dezmembrari cu masini mai noi nu am gasit in Cluj, am gasit tocmai in Iasi, in alt capat de tara :). Vanzatorul mi-a trimis poze cu ce m-a interesat si pe urma prin curier.

Butoanele de Passat CC sunt si ele in plan, dar momentan sunt cam scumpe.

Link către comentariu

Poti detalia (pe PM) care e nr. de contact sau numele firmei de dezmembrari din Iasi ? :D

Nu de alta, dar de ceva vreme sunt prin zona si macar o sa pot vedea la fata locului :)

Felicitari pt modificari.

De mare efect si facute cu gust :cool:

Multi km in continuare fara incidente :icon_thumright: safe

Link către comentariu

Acum arata super tare masinuta! Imi poti spune si mie de unde anume ai cumparat grila din fata Highline si la ce pret?

Link către comentariu

@dark_master - felicitari pentru masina, arata foarte bine, si cum spune un bun prieten de-al meu forumist, passat-ul asta fara pachet crom nu este passat :icon_thumright:

In alta ordine de idei.. ma mir ca nu a observat nimeni domnisoara din poze :icon_thumright:

p1060021k.jpg

Link către comentariu

Salut. Nu i-ai facut cel mai important lucru - resoftare (chiptuning). Vei fi incantat de modul in care trage masina. Si nu se vede la garantie... :)

Link către comentariu

RNS-ul ce model este ,de are numai butoanele de pe lateral argintii? Nu trebuia sa fie argintii si cele de pe randul de jos,cele cu Radio, Mute , Nav, Map,etc ?

Modificat de florin r.
Link către comentariu

florin r. - navigatie este modelul cu B in coada. Din cate stiu butoanele argintii de care spui tu au aparut incepand cu modelul cu terminatia C.

EsTeTicu - mutlumesc de urari!

victor blackedition - o sa urmeze si resoftarea undeva prin septembrie - octombrie. Acum am cheltuit destul de multi bani dintr-un foc pe revizie, itp, casco, rca.

Link către comentariu
  • 1 year later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...

Dupa multa vreme in care nu am mai postat despre masina mea, a venit vremea sa readuc si eu la viata acest topic :). Dupa posturi, ai zice ca nu se intampla mare lucru, dar din fericire am ramas fidel forumului asa ca acum e cazul sa revin si eu cu niste update-uri la masina.

Daca ma uit la ce am scris mai demult, planurile de viitor erau acestea:

Ca planuri de viitor as vrea sa evidentiez:

- chiptuning (in august iese din garantie)

- jante 17'' (in functie de buget, dar cel mai probabil cand se vor uza cele pe care le am acum)

- folie/jaluzele pentru geamurile laterale spate si luneta

Ar mai fi multe altele gen volan multifunctional, oglinda cu efect automat antiorbire etc, dar toate la timpul lor.

Sa le luam pe rand:

1. Chiptuning. Din pacate acesta este un update care va mai avea de asteptat putin. Intamplarea a facut ca tot timpul as apara altceva mai important, asa ca l-am tot amanat si din 2008 de cand am masina, inca nu l-a primit.

2. Jante 17''. Acesta este de asemnea un upgrade care mi l-am dorit foarte mult. Am tot cautat mult si bine, dar nu gasisem un set care sa imi placa din toate punctele de vedere (sa arate bine, sa aiba cauciucuri bune si evident, sa fie si la pret bun :D!). De curand am reusit sa achizitionez un set de jante OEM Macau pe 17'' cu anvelope Michelin Primacy HP 235/45/17 in stare foarte buna, iar cauciucurile nu au mai mult de 10.000 km. Pretul a fost si el foarte ok asa ca nu am ezitat si sunt foarte foarte incantat de alegerea facuta.

3. Folie vs Jaluzea. Acest subiect a fost o mare nelamurire pentru mine pentru ca nu ma puteam hotari ce sa aleg. Intr-un final, m-am hotarat asupra jaluzelei asa ca drept urmare mi-am comandat 3 bucati din state. Evident ca una din cele 3 bucati mi-a fost distrusa de fan courier :grrrrrr: in timpul transportului, asa ca, practic, am ramas cu 2. Una am vandut-o aici pe forum si uite ca am mai ramas cu o singura bucata. Desi aveam jaluzeaua mult dorita, parca nu eram multumit pe deplin, asa ca am vandut-o si pe aceasta si bine am facut! Acum mi-am montat pe masina folie Llumar AT 35 GN (Green), bineinteles ca si asta dupa multe cautari. Nu pot sa zic ca sunt 100% multumit, pentru ca deh, tot timpul este loc de mai bine, dar eu zic ca se apropie destul de mult de cea OEM (mai degraba de cea de pe Touareg care e putin mai inchisa decat cea de Passat).

4. O alta modificare pe care am asteptat-o si mi-am dorit-o a fost volanul multifunctional. Am reusit sa o fac si pe asta si cred ca isi merita fiecare banut. E o optiune care face interiorul masinii sa arate mult mai bine si e si foarte util.

5. Acum sa trecem la navigatie. Pai, navigatie aveam, un MFD 2 cu DVD care mergea foarte bine in Europa, mai putin in Romania. Asta era de fapt si problema principala. Eu folosesc masina 90% in Romania si abia 10% pe alte meleaguri asa ca MFD 2-ul nu imi era prea util. Am hotarat sa il dau la schimb pe un RCD 510. La inceput am fost mega incantat :D, arata bine, avea touchscreen, magazie 6 cd-uri, ce mai, era super. Intre timp, avand RCD 510, am mai facut niste drumuri pe afara si parca imi era dor de vechiul MFD 2 pentru navigatie, dar pas inapoi nu puteam face, asa ca urmeaza ceva ce nu e greu de ghicit: un RNS 510 versiunea C cu display de tip LED.

Si ca aceasta lauda sa fie completa, trebuie sa pun si niste poze. Vremea la Cluj nu a fost prea buna in ultimul timp asa ca masina e murdara, dar promit sa revin cu alte poze cand va fi soare.

:Driver:

post-22051-0-83214300-1335212258_thumb.j

post-22051-0-65330900-1335212267_thumb.j

post-22051-0-57317400-1335212276_thumb.j

post-22051-0-27640300-1335212292_thumb.j

post-22051-0-63377600-1335212311_thumb.j

post-22051-0-40501500-1335212334_thumb.j

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Nu situ cum e live dar din poze, folia se aproprie f mult de OEM. Chiar azi ma uitam la B6-le tatalui proaspat spalat, cum se vad geamurile fumurii OEM (am si eu in vedere la urmatoarea masina folia asta)

Sa te bucuri de upgrade-uri si de masina per totala

edit: ce costuri a implicat folia daca se poate?

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Din poze nu pare prea verde folia. In realitate e putin mai verde, dar si putin mai inchisa la culoare. Conteaza foarte mult si cat de soare/lumina e afara.

Legat de pret, si asta e o poveste destul de lunga. Am cautat destul de mult pana am reusit sa montez acest tip de folie. Am intrebat si la dealerul Llumar din Cluj, Masterfol, dar raspunsul a fost simplu "Nu avem, nu aducem, dar va oferim alte modele". Peste tot pe unde intrebam mi se spunea ca nu exista Llumar AT 35 GN (Green) doar versiunea AT 35 GR (GREY). Stiind ca in state mai era lume care si-a montat, am zis sa imi incerc norocul si acolo. M-am apucat de dat mailuri in stanga si in dreapta la dealeri Llumar. Cum era de asteptat, unii au raspuns altii nu. Unii mi-au zis ca nu se mai fabrica, nefiind un model popular, altii ca se poate, dar e mai complicat, ca se vinde numai la rola intreaga care ajunge la nu stiu cate masini.

Oarecum dezamagit, am zis sa mai astept sa vad daca imi raspunde cineva. Spre surprinderea mea, dupa cateva zile, primesc un e-mail de la importatorul oficial Llumar Romania. Mi s-a spus ca poate sa imi aduca aceasta folie, dar ca e o comanda speciala din Serbia (acolo o aveau in stoc) si ca nu poate sa imi zica exact cand va ajunge in tara. Asta se intampla acum 2 saptamani, iar vineri am fost cu masina sa o monteze... unde altundeva decat la Masterfol, unde au zis ca nu se poate aduce asa ceva :D.

Si acum sa revin la pret. M-a costat 480 de lei in conditiile in care o folie normala Llumar din seria AT costa 350 de lei, asta pentru geamurile laterale spate si luneta. Practic e un plus de 130 de lei pentru ca a fost o comanda speciala.

Link către comentariu

Merita diferenta de pret. Smoala au toti pe geamuri...asta e altceva :icon_thumleft:

Link către comentariu

Nici mie nu imi place folia inchisa. Eu am vrut o folie care sa protejeze putin de soare, dar care sa si arate OEM. La un moment dat am luat in considerare si varianta sa schimb geamurile cu unele cu Privacy Glass OEM, dar mi-am dat seama ca totusi ar fi aiurea sa demontez luneta buna, fara nici o problema, doar pentru asa ceva.

Link către comentariu

@Dark_master: Bravo, sincer Bravo ! :icon_thumleft:

Esti de apreciat pentru toate modificarile facute, pentru ca ai transformat masina in mod substantial - ma refer la "echipare", iar transformarea a fost asa cum imi place mie, doar cu OEM ! Tot respectul !

Asa cum zicea si Circoloco, smoala pe geamuri sau CMS-uri dubioase isi poate monta oricine.

Ca si fapt divers, Macau am si eu pe masina, asa cum ai vazut. Si eu am fost in dubiu, in exact aceiasi bani aveam de ales intre Monte Carlo si Macau. Am ales Macau (am facut si 200km in plus pentru ele), dar le-am ales pentru ca sunt mai elegante si imi place mai mult cum dau pe masina - e o chestiune de gusturi pana la urma.

Ma intereseaza in mod deosebit folia Lumar cu aspect OEM, pentru laterale spate si luneta.

Sa inteleg ca modelul ales de tine se apropie cel mai mult de Privacy Glass OEM ?

Spune-mi te rog, ce presupune montarea. Mi-e efectiv groaza de dat jos fetele de usi spate, de meseriasii vietii care sa-mi rupa clemele sau sa-mi zgarie fetele de usi si, bonus de stil, sa am greierasi in usi ca urmare a "tuningului".. :dry:

Link către comentariu
dark_master

Legat de folie, pot sa iti zic ca eu sunt foarte multumit de ea. Arata foarte bine si mi se pare ca seamana foarte mult cu cea OEM. Chiar ieri am avut un Touraeg cu folie OEM langa mine si era foarte asemanatoare.

Cand eu le-am montat, mi-au dat jos fetele de usi si asa au aplicat folia pe geamurile laterale. Banuiesc ca poti sa alegi si un service unde nu se demonteaza. Singura problema e sa faci rost de folie. Nu e un model de folie foarte comun, asa ca sunt sanse mici sa gasesti undeva in stoc.

Link către comentariu

Merci, o sa caut si eu folia asta, sa vad daca si gasesc un atelier bun in BV. Asa cum ziceam, mi-e efectiv groaza de dat jos fetele de usi, desi stiu ca asa trebuie facut, altfel nu se poate lipi bine.

Daca mai ai ceva poze cu masina curata...pune-le aici :)

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
dark_master
Publicat (modificat)

Daca tot s-au cerut poze cu masina curata, trebuie sa va fac pe plac ;)

post-22051-0-09425500-1336251443_thumb.j

post-22051-0-97586600-1336251459_thumb.j

post-22051-0-75960200-1336251472_thumb.j

post-22051-0-43582700-1336251484_thumb.j

post-22051-0-75446000-1336251497_thumb.j

post-22051-0-58080800-1336251604_thumb.j

post-22051-0-03302600-1336251669_thumb.j

post-22051-0-27153900-1336251681_thumb.j

post-22051-0-07225600-1336251693_thumb.j

post-22051-0-43737900-1336251703_thumb.j

Modificat de dark_master
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!