Jump to content

Miros De Benzina, Etansare Sonda


stealth
 Share

Postare recomandată

Salutare. Nu mai stiu cu ce sa etansez flansa sondei de benzina de pe rezervor, garnitura ei de cauciu a imbatranit si tot scapa pe-acolo miros de benzina inauntru.

Am incercat cu chit auto, cu mastic, cu silicon ,cu carpe.. nimic nu tine prea mult, in maxim cateva zile mirosul revine in habitaclu mai ales acum pe caldura.

Cand deschid geamul mirosul se amplifica, probabil un curent de aer antreneaza vaporii pe sub bancheta si ii aduce inauntru.

Dati-mi un sfat va rog daca stiti vreun material ceva care sa reziste benzinei. Mentionez ca sonda actuala e cositorita (de dacie,adaptatata)dar tot are vreun por,oricum ideea e ca nu mai pot face vreo garnitura de cauciuc. De aceea imi trebuie ceva chit rezistent la vaporii aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Nu mai stiu cu ce sa etansez flansa sondei de benzina de pe rezervor, garnitura ei de cauciu a imbatranit si tot scapa pe-acolo miros de benzina inauntru.

Am incercat cu chit auto, cu mastic, cu silicon ,cu carpe.. nimic nu tine prea mult, in maxim cateva zile mirosul revine in habitaclu mai ales acum pe caldura.

Cand deschid geamul mirosul se amplifica, probabil un curent de aer antreneaza vaporii pe sub bancheta si ii aduce inauntru.

Dati-mi un sfat va rog daca stiti vreun material ceva care sa reziste benzinei. Mentionez ca sonda actuala e cositorita (de dacie,adaptatata)dar tot are vreun por,oricum ideea e ca nu mai pot face vreo garnitura de cauciuc. De aceea imi trebuie ceva chit rezistent la vaporii aia.

Salut,poti incerca cu silicon rosu din acela special pt garnituri.Eu l/am folosit cu succes in multe locuri(la baia cu ulei,flansa de apa de pe chiulasa etc.).Nu stiu cum ai facut pana acum,dar nu incerca sa pui siliconul dupa ce ai pus sonda la locul ei,deci pui pe sonda, in locul unde era inainte garnitura de cauciuc si apoi pui sonda pe rezervor.Daca totul merge ok ar trebui sa se formeze o garnitura perfect etansa.

Spor la treaba.

P.s. Vezi ca siliconul rosu se gaseste la magazinele cu piese auto in tub din acela mic ca de pasta de dinti si scump in draci,DAR exista si alta optiune>te duci la un magazin mai mare cu materiale de contructii,ex. brico,pratiker etc si vezi ca au acolo tub mare ca de silicon acrilic care il pui in pistol.Este exact acelasi lucru,scrie pe el ca este special pt garnituri,,si e tot rosu,dar iesi mult mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Cred ca cel mai nepotrivit lucru este sa pui silicon rosu undeva unde e benzina. Se umfla ala de zici ca e spuma poliuretanica din aia de constructii ! Se face buretos si incredibil de umflat. am incercat..

o sa pun Poxilina ,ca de asta uitasem. in rest mai aveam de incercat faina cu apa sau tarate,cum facea bunicul la cazanul de tuica. Apoi mai am de incercat ciment,vorbesc serios. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Cred ca cel mai nepotrivit lucru este sa pui silicon rosu undeva unde e benzina. Se umfla ala de zici ca e spuma poliuretanica din aia de constructii ! Se face buretos si incredibil de umflat. am incercat..

o sa pun Poxilina ,ca de asta uitasem. in rest mai aveam de incercat faina cu apa sau tarate,cum facea bunicul la cazanul de tuica. Apoi mai am de incercat ciment,vorbesc serios. :)

:D sorry nu stiam ca siliconul rosu reactioneza cu benzina asa urat,eu l/am folosit numai in zone fara benzina.

ai incercat sa faci o garnitura din cauciuc moale...asa ar fi cel mai stock.eu am folosit in trecut furtun de garou ca sa etanses o flansa pe unde trecea apa(nu la masina),deci nu stiu cum suporta benzina,dar eu zic ca merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa incerci sa iei o sonda de golf1, ai toate sansele sa se potriveasca, si eventual cumperi garnitura noua, daca nu gasesti pe producator, o iei pe original, mare scoverga de pret n-are cum sa aiba.

si renunti la cioclarii cu sonde de dacie, si chit sau alte balarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine verifica sa si capacul pe care vine garnitura si suprafata pe care vine capacul drepte..Am patit la G1 sa nu fie drepte(de la batranete:D).Daca sunt un pic deformate poti sa pui tu cate garnituri vrei..Verifica astea si daca sunt drepte te ajut eu cu garnitura..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!