Jump to content

Burduf/bucsa amortizor


Tracto
 Share

Postare recomandată

Parerile sunt impartite.

Eu iti recomand pe cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • WNS

    5

  • h3llboy

    4

  • marius1982.11

    4

  • sandor gherghely

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am aceiasi problema. Problema este ca la mine sau rupt detot si acum se balangane alea aparatoarea pe amortizoare si este super enervant. Cine imi poate spune de unde pot cumpara acele burdufe.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la aproape orice magazin de piese auto de import. Si eu iti recomand cele originale, dar personal am cumparat si montat tampoane si protectii sachs si au costat aprox. 80 ron pentu ambele amortizoare spate. Piesele OEM costau undeva pe la 90 de ron tamponul si 60 de ron protectia, si asta pentru o singura roata. Eu am cumparat si tampoanele si protectiile, dar ulterior cand le-am montat am costatat ca protectiile erau super ok si mult mai calitative decat ce cumparasem eu, doar tampoanele se rupsesera. Vei constata de asemenea ca este destul de dificil sa montezi protectiile pe tampoane, dupa ce am incercat cu vaselina, wd40 si multa rabdare am apelat la un pistol cu aer cald.

Te sfatuiesc sa comanzi doar tampoanele, dar inainte de asta sa intrebi daca sunt compatibile cu protectiile originale. Daca nu sa comanzi si protectiile. Montajul nu dureaza mai mult de 30 de minute la ambele roti, inclusiv demontat/montat roata, dar mai este nevoie de un al doilea cric, chei inelare, tubulare cu cricket si prelungitor si in lipsa de o cheie speciala pentru capatul de amortizor e buna si o menghina :)

Bafta !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
absolutep0wer

as avea si eu nevoie de un burduf de planetare dreapta si bascula fata stanga,are cineva vreo recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerca la un magazin de piese auto sau aici www.autokarma.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca la acest topic se incadreaza problema mea;la o inspectie a masinii (pe elevator)mecanicul mi-a aratat la telescoapele spate ca trebuie inlocuita aparatoarea de plastic(se vedea tija telescopului;masina fiind ridicata,aparatoarea era lasata pana jos pe telescop).Am sunat un mecanic,mi-a spus ca aparatorile ma costa cam 40 Ron si montarea 100.Acuma vad ca Inginerul zicea ca le-ar fi schimbat el(cred ca despre astea vorbea si el,atasez foto.Ar merge schimbate in conditiile de acasa(fara elevator) ca le-as schimba eu,mai scutesc 100Ron si in acest caz,cei care cunoasteti,ce ar fi mai bun sa iau(presupun ca sunt mai multe firme care produc).Trebuie sa indic tipul de telescop,la cumparare,sau sunt universale accesoriile astea?Stiti eventual vreun DIY pentru asta?Multumesc anticipat!

post-29936-1239280029_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema, desi nu am golf ci leon, presupun ca e cam acelasi lucru.

Atunci cand plec de pe loc, sau in mers lejer accelerez mai puternic, cand se ridica asa botul masini se aude un scartait/troncanit in stanga fata. La fel face si cand fac stanga-dreapta pe sosea si se inclina masina. Sigur nu e de la planetara pentru ca face chiar daca este in viteza sau nu.

ce poate fi? amortizor, flanse sau bucse ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna a bucse la bara stabilizatoare.De obicei astea scartie cand se duc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

sAu bat in cazul meu daca au data de '99 pe ele :D.

Videosergiu daca vii pana in TM ti le schimb eu la sfert de pret si mai vezi si timisoara :). Pe autokarma cele mai ieftine sunt 60 setul(care nu te tin nici atata, FEBI fiind), deci SH poate la pretul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate sa fi zis 40Ron/buc,n-am retinut exact,intrebasem si de bucsele bara stabilizatoare,

am retinut doar manopera ma exact.Multumesc de oferta,dar nu e chiar la o "aruncatura" de bat Timisoara si eu numai in Week-end sunt mai liber;si cum urmeaza Pastele...le-as face pana atunci,ca daca ploua intra mizerie pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are idee careva cand cumperi amortizoarele pe spate vin cu tot cu acele protectii?

la mine flansele alea sau cum se numesc(postu31 vizibil rupte) nu mai exista de 1an si tot nu mai scartie nimic dar in schimb cred ca amortizoarele sunt moarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza din postul indicat de tine se vad acele protectii pt tija amortizorului. Se pot comanda si separat, nu este obligatoriu sa vina odata cu amortizorul.

Flansele nu se vad in aceea fotografie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreisergiu

Pe mine,m-a avertizat mecanicul,ca daca nu le schimb se distrug semeringurile si in final amortizoarele.daca la tine de un an nu mai sunt,sa-ti pui in caz ca nu le primesti cu telescoapele,daca vrei sa nu se repete.

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat si eu tampoanele si aparatorile cu unele MONROE(cred ca asa se scrie) 80,00 ron setul, cu ajutorul colegului nostru inginerul. Mii de multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele din partea de jos a amortizoarelor sparte se pot schimba (se gasesc de cumprat) sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu. Bucsa respectiva face parte din corpul amortizorului si nu se poate inlocui separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o problema: masina scartaie ingrozitor in partea din fata, la ambele roti, cand trec peste denivelari. am schimbat la ambele roti bucsele brat inferior (ambele bucse) si acum scartaitul e si mai puternic parca. stie cineva de la ce ar putea fi?

Modificat de djpedros
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Flansele din capul telescoapelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat, erau bucsele de la bara stabilizatoare, 20 lei bucsele si 40 lei manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

bună , am şi eu o problemă am constata după cum o să se vadă in poza ce o ataşez exact ca in imaginea din pag 1, căci burdufu protector de la ambele telescoapele spate sunt distruse, intreb acum la cine cunoaşte, şi este in măsură sa-mi spună din ce cauză şi oare dacă şi telescoapele sunt pe ducă, sau doar burdufu trebuie schimbat, si ce ar mai fi de verificat dacă tot trebui să dau jos telescopul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare că nu mai e nimeni pe aici, ar trebui sa mă adresez în altă parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

si eu avut un burete rupt si i-am inlocuit pe amandoi acum 3 ani, cauza: necunoscuta (probabil voodoo) :)

starea amortizoarelor nu o afli decat la un test! la mine sunt inca bune.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am schimbat si eu tampoanele de cauciuc de pe spate, de pe tija amortizor, doar 40 lei perechea de la unix (hans preis) le-am montat fara a da rotile jos... mai ieftin nu se poate. Protectiile le-am pus tot pe cele de pe masina, neavand rostul sa le schimb. Motivul fiind o bataie pe spate stanga, aceata bataie disparand la trecerea unei gropi mai mici.. dar la una mai mare batatia se aude dar mult mai putin fata de inainte sa le fi schimbat, nu poate fi de la amortizoare ca le-am schimbat asta primavara, poate de la bucsele de pe spate.. ramane de vazut.. sau de la arcuri... pot fi comprimate..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut....am schimbat si eu bucsele la brat fata ..nimic nou doar ca dupa ceva timp am observat ca bucsele au iesit din locas......e posibil sa se fi stricat bratul sa nu mai tina ....desi e cam aiurea ca bucsele vechi erau cele originale din fabrica....si asa de repede sa se fi stricat bratul

Modificat de gealicu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu zici de cele cu carcasa de aluminiu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!