Jump to content

My Shadow-Blue MkV


lucian_90tud

Postare recomandată

golful este o masina foarte buna!eu si acum dupa 3 ani de cand am dat-o mai ''plang'' dupa ea.ma bucur insa ca a ramas in famile,se bucura fratele meu de ea.

sincer nu te-as sfatui sa o dai,pentru ca orice masina ti-ai lua dupa cateva 10 de mii de km pe drumurile patriei tot o sa auzi ceva ce nu-ti face placere sa auzi la ea.

incearca sa rezolvi problema si poti sa o mai tii vreo 3-4 ani fara probleme.

Link către comentariu

3-4 ani e cam mult :). Buna-rea, lucrurile evolueaza si nu o sa mai iei nimic pe ea cand o sa vrei altceva. Datorita km, nu ca masina are probleme. Doar un samsar care o ia (subevaluat) si ii da km inapoi ar mai lua-o. Zic si eu...

Eu zic sa te opresti cu tot ce este in afara mentenantei si usor usor sa pui un ban la saltea. Poate mai si dai maruntisuri jos. Eu nu am dat pt ca n-aveam timp sa demontez masina. Venea si asta micu, n-avea rost.

Asta cu masina buna, de suflet, eu o vad valabila daca iti permiti sa tii 2 masini. Una din pasiune pt weekend, alta de zi cu zi care sa iti ofere tot ce ai nevoie. Eu nu am putut si nici momentan nu pot. Dar daca maine nu am ce face cu 10.000, cu 5 mi-as rascumpara bora :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

am mai postat asta undeva,ca in vremurile care traim te plictisesti repede de orice,ca e vorba de masina,de telefon,de tv sau nevasta.

eu am polo asta de 4 luni si deja visez la alta masina,dar imi dau palme sa-mi revin si zic ca nu sunt normal.sunt foarte multumit de masina asta si mi-as dori sa o tin macar 5 ani.am ''investit'' destui bani in masini si trebuie sa mai cobor cu picioarele pe pamant,pentru ca banii sunt ''scumpi''in ziua de azi.sincer as fi vrut sa pastrez prima masina care o vad si acum pe drumuri ca circula fara probleme.dar asta este nebunia tineretii.

acum sa revenim la topicul omului...deci luciane tu trebuie sa decizi ce trebuie sa faci,tu stii ce-ti doresti si ce posibilitati ai.dar asa cum cel care va lua masina de la tine o va tine vreo 3 ani o poti face si tu.dar sigur vorbim aici de dorinta de ''nou''.

Link către comentariu

Vezi sa nu vina de la rulment zgomotul de care spui tu,si eu am schimbat un cap de planetara degeaba si era rulmentul stricat

In rest,sa te tina inca 500000 de km fara probleme majore

Link către comentariu

Cam mult 500.000 :)) . 

 

M-am gandit si la rulment, dar faza e ca zgomotul e acelasi, nu s-a accentuat....apare strict in viraj la dreapta

Si capul de planetara era uzat, dupa spusele celor de la service. Trebuie sa il inspectez si eu, ca e in masina. 

 

Doar daca castig in viitorul apropiat la loto, o sa imi iau alta masina :))

Modificari la ea nu prea mai vreau sa fac, dar nici de dezechipat nu ma apuc. 

Oricum, tind sa cred ca am avut mai putine probleme la ea, decat daca as fi avut o masina noua. 

Nu imi vine sa cred cand citesc ce probleme au alti colegi cu masini noi. 

Link către comentariu

Adevarat! Chiar e valabila treaba cu "nu se mai fac ca alta data". Doar ca, vrei nu vrei lucrurile evolueaza si nu o sa pastrezi o masina toata viata. Cu atat mai putin daca aduna niste ani...

Link către comentariu

Da, lucrurile evolueaza, dar din pacate se fac si din ce in ce mai prost ca si calitate.

 

Golfino implineste in aprilie 9 ani :)) 

Link către comentariu

Multi ani inainte! Trebuie sa fii hotarat ce vrei, sa nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. Atata timp cat masina are ce vrei, sa o schimbi doar fiindca vrei altceva nu e intotdeauna cea mai buna hotarare.

Eu am schimbat-o fiindca vroiam ceva mai puternic, atata tot. Tu putere ai, suficienta. Consum bun ai. Probleme, n-ai...

Link către comentariu

Ms. Sa stii ca la asta ca gandesc cand tot zic ca o vand....ca dau masina buna si am "noroc" sa iau una varza si o sa imi para rau. 

Link către comentariu

Update la 218.000km 

Schimbat:

-tampon CV Lemforder- 170 lei

-bucse brat spate OEM- 30 lei/buc

-termostat Wahler - 38 lei 

Manopera-  130 lei :D

 

 

dscf0126e.jpg
 
dscf0131n.jpg
 
dscf0123qg.jpg
 
Am spalat masina si am descoperit o multime de zgarieturi si ciobituri ....mai bine nu o spalam :))

 

Link către comentariu

Eu o spal des ca sa vina pe rand :))

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Buna metoda :)) . La tine e mai lejer ca e alba masina si nu se vede tare.

La mine se vede orice punct. 

Link către comentariu

Salut. spunem si mie cum sa fac cerculetele alea dupa haion sa se aprinda ca la tine. si se materieale sa folosesc. Ca sunt si eu mic si nu stiu :D:D. Ai o masina foarte frumoasa!

Link către comentariu

Multumesc! 

Eu am avut 2 incercari esuate cu becuri w5w, care au fost prea slabe si cu becuri r10w care erau prea puternice si topeau plasticul de la stop

Momentan folosesc cercurile ilumintate doar ca stop de ceata :)) 

Un coleg a folosit becuri T5 (vezi aici: http://vwforum.ro/topic/50130-how-to-diy-lumini-marsarier-stanga-dreapta-aprindere-completa-stop-frana/?p=1963623

Eu le-am legat ca si stop de ceata pentru ca am stopurile modificate (marsarier pe ambele parti) + codare cu vag-com ca se aprinda o data cu pozitia.

Se pot lega direct pe pozitie. Trebuie verificat la tine daca nu dau eroare de bec ars. 

Link către comentariu

ms. o sa mai caut sa vad ce pot sa fac. Stii cumva daca pot sa bag in interiorul triplei o banda cu leduri. ar avea loc?

Link către comentariu

Tamponul ala de motor este acela din partea stanga sus, de langa bidonul de solutie parbriz?

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Dupa ce am schimbat tamponul ala de la cutia de viteze, am scapat de zgmotul care aparea in viraj la dreapta. Ciudat fenomen :))

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Poate nu prinde la mine 300000 :))

Azi am reusit sa schimb uleiul si filtrele Am depasit putin intervalul de 12000 din pacate, schimband uleiul la 220444km.

Am dat fusta de R-Line la revopsit, ca era sifonata dupa vara trecuta.

Sper ca pana de Pasti sa am si cauciucuri pt jantele de vara :))

Ma tot gandesc ce sa fac cu folia pe fata, ca am fost oprit de politie :)) . Mi-au zis ca e putin cam inchisa. Nu stiu cat mai tine norocul.

Sent from my GT-I9105P

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu

putin mai inchisa?cat la suta e trasparenta pe fata?ca si eu vreau sa imi pun si nu am chef de probleme...m`am gandit sa imi pun nu aia legala 70%...ci urmatoarea care este, toata masina...sa nu zici ca de aia ai si tu pe fata?

Link către comentariu

Nu. Eu am 35% transparenta pe fata si 18% pe spate. Am avut 50% in 2009 si nu mi-a placut si am schimbat-o la vreo 2 luni dupa. 

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!