Jump to content

Demontare/montare Sticla Oglinda


speedy_bob
 Share

Postare recomandată

Salut,

Pentru ca functia search nu m-a lamurit postez acest topic nou.

Am o problema cu oglinda stanga: cand spal masina imi intra apa intre sticla si folia de argint (cred) de pe spatele ei si vreau sa vad cum pot rezolva situatia asta insa pt asta trebuie sa dau sticla jos de pe oglinda dar nu stiu cum. Sticla e prinsa in cleme sau e lipita de ceva?

Ce trebuie sa fac ca sa dau jos sticla in siguranta, fara a o sparge?

Masina e cea din semnatura.

Daca aveti ceva poze lamuritoare va rog sa le puneti (de multe ori o poza valoreaza mult mai mult decat o descriere savanta).

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La VW Bora (2005) sticla este lipita de oglinda, spun pentru ca a trebuit sa o schimb, in urma unei crapaturi. :)

Nu cred ca la alte modele (cel putin din cele mai vechi), sticla este prinsa in cleme.

Atat am putut sa te ajut.

Bafta!

LE: ca sa o pot da jos, am folosit o lama de barbierit (din acelea de frizerie).

Asta nu a fost mare lucru, insa au fost mari probleme cand am pus-o la loc.

Nu am nimerit intocmai "matrita" si apoi se aburea, astfel ca am fost nevoit sa cumpar oglinda cu geam noua!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum ai dat jos sticla de la Bora?

A trebuit sa schimbi toata oglinda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa o pot da jos, am folosit o lama de barbierit (din acelea de frizerie).

Asta nu a fost mare lucru, insa au fost mari probleme cand am pus-o la loc.

Nu am nimerit intocmai "matrita" si apoi se aburea, astfel ca am fost nevoit sa cumpar oglinda cu geam noua!

Sticla am desprins-o de oglinda cu ajutorul lamei, care in acelasi timp, taia adezivul cu care era aceasta fixata. A ramas destul de urata atat oglinda, cat si taietura, iar dupa lipirea sticlei noi, adezivul folosit de mine s-a intins si nu a mai stat uniform pe lungimea taieturii. Oglinda refacuta o puteam folosi, insa era foarte inestetica si (cum am mai spus) se aburea pe interior. Lucru facut de neprofesionist... :)

Sfatul meu: CUMPARA ALTA OGLINDA! (poate gasesti ceva bun la dezmembrari)

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, dar cum pot eu sa imi dau seama daca sticla e lipita sau nu?

Sticla se misca independent de corpul oglinzii.

E cumva prinsa de mecanismul de reglare pe verticala si orizontala, dar nu stiu cum.

Zicea cineva ca daca nu e lipita , sticla se poate scoate cu 2 sarme sau sfori trecute pe dupa sticla si tras apoi inspre exterior.

As incerca dar nu stiu daca merge si mi-e sa nu raman fara oglinda in final :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Poate te ajuta topicul asta, post nr.7, chiar daca e vorba de alta masina.

Bafta!

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se scoate foarte usor. Mai intai o indrepti cat de in jos se poate (folosind motorasul) dupa care bagi degetele in spatele ei si tragi. Incearca sa o tragi de o suprafata cat mai mare ca sa nu faci o parghie (adica de exemplu sa nu cumva sa bagi o surubelnita in spatele ei si sa tragi pt ca o vei sparge).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

sau o ridici la maxim si bagi o placuta de inmatriculare sub sticla,formezi astfel o parghie pe suprafata mare si tragi...o sa iasa usor...sa nu te sperii cand pocneste ca e prinsa in niste clipsuri...apoi ca sa o bagi la loc, o fixezi si o presezi pe cadrul acela rotund...succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare grija insa... eu desi am scos cateva oglinzi de-a lungul vremii, ultimile doua am reusit sa le sparg scotand-le cu mana. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut si eu operatiunea cu numarul de inmatriculare si iese f usor, iar parghia e lata pt ca vine bagata tablita numarului pe latime ... succes si sa ne spui si noua cum a mers treaba :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin ... am schimbat si eu sticla de la oglinzi si mare grija ... am reusit sa sparg oglinda stanga pt ca am incercat sa o scot mai intai de sus, adica am indreptat-o max in jos din buton si am tras din partea de sus, apoi la cealalta am facut invers si mi s-a parut mult mai sigur asa ... am dat oglinda maxim in sus apoi am introdus un nr de inmatriculare sub ea si am facut parghie cu carcasa oglinzii si prin impulsuri scurte am scos-o fara probleme (nr l-am invelit cu o carpa f subtire k sa nu zgarii carcasa oglinzii) ... spor la treaba :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

..oglinda e prinsa cu niste cleme dispuse circular, pe suportul comandat de motor, se conecteaza bornele pt resistenta care iti incalzeste oglinda si apoi se apasa in centru oglinzii pana se prind clemele.

bafta!

P.S. Atasez niste poze, poate sunt folositoare.post-14627-0-11430100-1296075549_thumb.jpost-14627-0-31276400-1296075562_thumb.jpost-14627-0-64129700-1296075576_thumb.ppost-14627-0-72130600-1296075588_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latty,

te-ai uitat la data ultimului post ?! este 17.09.2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Latty este foarte util si acum dar nu indraznesc sa trag asa de oglinda.eu vreau sa am acces la carcasa exterioara pt. a monta un led de 10 mm galben si sa-l cuplez la semnalizare.deja am incercat pe dedesupt la cele doua suruburi mici,sa-u rupt si totusi nu am reusit sa ajung la carcasa din interior.mersi.pa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Latty este foarte util si acum dar nu indraznesc sa trag asa de oglinda.eu vreau sa am acces la carcasa exterioara pt. a monta un led de 10 mm galben si sa-l cuplez la semnalizare.deja am incercat pe dedesupt la cele doua suruburi mici,sa-u rupt si totusi nu am reusit sa ajung la carcasa din interior.mersi.pa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salve aseara cineva (1 hot) nu a avut ce face si mi-a furat geamul oglinda retrovizor stinga A lucrat foarte curat ce sa zic meserias ''arzalar prafu' pe git si mate"dupa cum ar zice bunicamea intrebarea este se poate scoate asa usor?? Din pozele de mai sus am vazut ca pe geam vine lipit un suport din plastic care se clipseaza??aveti idee de preturi?oricum o sa ma interesez maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la plasticul negru care se vede in fotografie? daca, asa vine oglinda. e plug&play :lol: . se clipseaza pe motoras direct, in corpul oglinzii

post-11532-0-66049600-1327256531_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Am si eu o problema asemanatoare ,mi-am spart oglinda,dar am pierdut si clema aia alba transversala cu doua gauri care rigidizeaza oglinda as vrea sa inlocuiesc doar sticla,dar am nevoie de chestia aia de plastic care ii montata oblic,are idee cineva de unde pot face rost? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Marius Solomon

Cred ca la dezmembrari poti gasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!