Jump to content

Antifon


rviorel
 Share

Postare recomandată

Dragi tovarasi si preteni,am o intrebare:

-la golf III '93 este normal sau nu sa aiba ceva de antifonare pe capota de la motor?

Ca a mea machineta n-are.

Si daca n-are as vrea sa-i pun.

Daca DA din ce este facuta, de unde se poate procura, si cam cat ar costa?

Eventual daca pot sa o fac eu din ceva!

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu toate modelele au acea pasla sub capota. Diesel-urile in general au. Cele pe benzina nu au toate. Se poate pune ulterior. Poti gasi la demontari, la dealer (scump) sau se poate confectiona daca gasesti pasla respectiva, sau un material asemenator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia cu dealer neviabila!

Solutia cu dezmembrari neviabila!

Din ce este facuta ,cu ce se aseamana?

Din ce poate fi incropita?java script:emoticon(':banghead:')

smilie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine din acea "lana sintetica" - deseuri textile din care se fabrica anumite saltele si plapumi pe la cooperative. Apoi 2 straturi de pasla/postav. Se taie la dimensiuni postavul/pasla, se coase pe margini (3 laturi) si apoi se umple cat de cat uniform cu acea lana. Se preseaza tot timpul, pentru a fi cat mai plata si bine impartita (1-1.5 cm grosime cred ca e arhisuficient). Apoi se coase si ultima latarala si se mai dau cusatiri transversale, si cum vrei tu, pentru a nu se aduna intr-o parte sau alta. Apoi se iau cleme care sa intre prin gaurile din capota (de fapt ramforsajul capotei), sa gaureste minunatia de antifon, si se prinde de capota.

Timp estimativ de lucru - cel putin 2-3 ore la confectionare, daca nu mai bine si inca atat la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am "antifon" pe capota. In schimb am vazut cum arata la un BMW:

- burete-spuma in interior

- panza groasa ca si protectie

Dar daca la diesel ii inteleg rostul, la benzinar nu prea. Si eu am acelasi motor si nu e zgomotos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Felicia 1.3 Mpi/40kW am asa ceva pe capota. Si nu se sude nimic de sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu am si nu ma deranjeaza, totusi incearca la demontari, sau dai tu cu vopsea antifonica in mai multe straturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Horgarban pt.idee.

Si totusi postavul/pasla nu se incalzeste de la motor? Ce s-ar putea folosi pt.izolare termica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!