Jump to content

am niste intrebari. cine vrea sa ma ajute mii de multumiri.


sumu
 Share

Postare recomandată

Va salut pe toti. Am citit toate articolele si vad ca sunt multi oameni pasionati de vw. Eu sunt nou pe site si sunt proaspat posesor de vw. Masina fiind second hand am intimpinat unele probleme. Pe scurt. Am un golf III 1995, 2.0 GTI 16v, jante bbs buggatti, toba sebring, amortizoare billstein fata, cony spate,volan, scaune sport, si multe altele. Asa am cumparat-o. cea mai mare problema e ca nu stiu ce ulei de motor sa folosesc. am incercat aral 10w-40 si mananca 1l la 3000 km, am pus ulei romanesc de 40.000 lei litrul 20w-40 si mananca 1l la 5000 km. nu stiu ce ulei sa folosesc. va rog care va pricepeti, dati-mi si mie un sfat, ca de sfatul mecanicilor m-am cam saturat. e normal sa manance ulei? e adevarat ii dau talpa de o rup in doua. masina cica are 120.000 de kilometri, dar probabil nu sunt reali. si inca ceva. cand pun contactul in locul kilometrilor parcursi imi apare pt. vreo 3 secunde "1n02". stie cineva cam la ce se refera chestia asta? mai am si un bec la bord care sta aprins tot timpul cat motorul toarce. e vorba de un martor de la bord, are culoare portocalie si reprezinta un cerc incadrat de doua linii punctate, una in stanga, una in dreapta. la ce se refera martorul asta? sper ca ati inteles la ce ma refer. multumiri anicipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razvanT

    10

  • wabbit

    9

  • eugend

    5

  • voinea

    4

Top Posters In This Topic

Bine ai venit pe forum sumu!

Sa-ti raspund pe rand:

1. Nu e normal sa-ti manance ulei. Incearca un ulei mai gros, cu prima cifra mai mare. adica incerca un ulei 15w 40 sau 20w 40. dar nu romanesc.

2. despre IN02 poti sa citesti aici

3. :) Am si eu becul ala pe bord dar nu s-a aprins nici o data.

PS.

Modifica-ti te rog semnatura.

Despre semnaturi citesti aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bun venit pe forum. O sa incercam sa te ajutam.

1. Mesajul care apare pe bord trebuie verificat cu testerul in instrument cluster. NU e o problema. El este reminderul de "Additional Servicing Work" Every 50.000 km Se reseteaza din Instrument Clusters cu VAGCOM sau manual dupa cum urmeaza explicatia:

MAINTENANCE REMINDER LIGHT RESET PROCEDURES

1) One of four service codes may be displayed on instrument

cluster according to mileage driven. Each service code displayed

determines type or level of maintenance required. Service code will

flash for approximately 3 seconds in odometer display window as

ignition is turned on. When servicing becomes due (every 7500 miles),

appropriate service code will flash for approximately 60 seconds. The

four service codes available for display are as follows:

* IN 00 (No Service Necessary)

* OEL (Oil Change Service) Every 7500 Miles

* IN 01 (Inspection Service) Every 15,000 Miles

* IN 02 (Additional Servicing Work) Every 30,000 Miles

2) After performing required maintenance, each effected

service code displayed must be reset individually. For example, at 15,

000 miles service codes OEL and IN 01 will both need to be reset.

3) To reset service codes, turn ignition on. Press and hold

odometer reset button located below speedometer. While holding button,

press clock reset button (lower button for digital clock) located to

left of fuel gauge. Release buttons. Programming mode is now

activated. Service code OEL1.S (distance counter) should be displayed.

4) Press clock reset button once more. 7500 miles should now

be indicated on display. Desired mileage for reset may be attained by

pressing clock reset button. Mileage displayed will decrease in

increments of 500 miles each time button is pressed. This feature

should only be used to calibrate mileage when instrument cluster is

replaced. When desired mileage is displayed, press odometer reset

button.

5) Service code OEL2.S (time counter) should be displayed.

Press clock reset button. 6 (months) will be indicated on display.

Time counter for next oil change may be set by pressing clock reset

button if instrument cluster was replaced. When desired time is

displayed, press odometer reset button.

6) Service code IN 01.S (time counter) should be displayed.

Press clock reset button. 12 (months) will be indicated on display.

Time counter for next maintenance interval may be set by pressing

clock reset button if instrument cluster was replaced. When desired

time is displayed, press odometer reset button.

7) Service code IN 02.S (distance counter) should be

displayed. Press clock reset button. 30,000 (miles) will be indicated

on display. Desired mileage for reset may be attained by pressing

clock reset button. Mileage displayed will decrease in increments of

500 miles each time button is pressed. This feature should only be

used to calibrate mileage when instrument cluster is replaced. When

desired mileage is displayed, turn ignition off. Programming is now

stored in memory.

2.

martorul ala de bord aprins chiar nu stiu ce poate fi dar...o sa apara si asta la diagnoza. Asta e o problema pentru ca anunta el ceva defect.

3 (cred ca te fac fericit)

La manualul de service scrie asa:

LUBRICATION SPECIFICATIONS

LUBRICATION SPECIFICATIONS TABLE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

misto raspunsul meu si al lui eugen au venit in paralel :)

uite asta da promptitudine la prima ora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum asa de mare de ulei este normal pentru un motor uzat. La 120000 n-ar trebui sa fie asa... Ori are MULT mai multi km, ori ceva nu-i in regula... M-as orienta prima data spre chiulasa... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si pe mine mai intereseaza subiectul... eu am motor de 1.6 cu 200 000km in spate si tot asa imi papa ulei. Nu curge ca o tin in garaj si nu am vazut niciodata balta deci cred ca-l haleste.

Motorul e forjat din cand in cand (cate o urcare pe Poiana).

Voi ce ziceti, sa ma bag la schimbat segmenti, sa incerc un ulei mai gros (am bagat numai 0W sau 5W - Aral) sau ce? Nu prea vreau sa o las asa, ca tin la jucarica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan, eu as pune 10-15... 0 mi se pare mult prea "subtire" pentru motorul tau. Am avut si eu unul asa pe mana, si cam "manca" 5W50-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi fain... bag acum 15W si vedem ce se intampla.. dar manca vreun litru la 5000km... e cam mult ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvan, daca ai avut sintetic pana acum, e bine sa ramai pe sintetic mai departe - nu stiu daca gasesti 15W40 sintetic - trebuie sa cauti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un litru la 5000 Km nu-i chiar putin, dar nici nu-i capatul lumii. Poate sa si scada dupa ce pui un ulei mai "gros". Eu nu mi-as face griji

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am 5W40 si tot mananca... sa zicem ca raman cu 0W sau 5W si e normal sa adaug cate un litru la fiecare 5000km?

Sau atunci sa ma apuc de segemntat motoru'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul as putea trai cu 1l/5000km. Iti scoate fum?

Nu are rost sa desfaci motorul atata timp cat singura problema este consumul de ulei. parerea mea...

Unde mai pui ca in cartea tehnica se considera normal un consum de ulei de cca 500ml/1000km..... parca. :)

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la aral doar 0w e u ulei integral sintetic.

5w e semisintetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hopa... ca mi-am mai adus aminte de ceva.. :)

Multi (din tagma mecanicilor) m-au sfatuit sa-mi pun pe langa ulei ceva gen Dura Lube (sau ce alte marci mai sunt).

Pe de alta parte, din alte parti, am auzit ca ar fi niste porcarii chestiile astea.

Eu ce sa mai inteleg? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu NU as pune niciodata din astea (nicii la dacie nici la Golf). Socrul meu in schimb pune mereu si considera ca e foarte bun. Cred ca o sa gasesti 2 tabere :censur:

Oricum sfatul meu este fara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ditto. Nici eu nu pun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. VOINEA. Mersi pentru ajutor tuturor celor care mi-au raspuns. Sincer, nu ma asteptam la atatea sugestii din partea atator oameni. Totusi as dori sa te mai intreb ceva. Cu in02 am rezolvat. Cu uleiul am inteles cam ce trtebuie sa fac dar nu stiu ce ulei ( producator ) trebuie sa pun? Aral, castrol................ sintetic, semisintetic? Detaliile despre ulei care mi le-ai dat se refera la motorul meu 2.0 GTI 16v? sau este general? In conditiile astea trtebuie sa pun SAE 20W-50 API SF/CD. ce inseamna api sf/cd? scuze pentru atatea intrebari dar chiar incep sa ma documentez, ca nu prea ma pricep......Mi-ai mai spus despre martorul de bord ca nu stii ce este si ca o sa apara la diagnoza. ce diagnoza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Mi-ai mai spus despre martorul de bord ca nu stii ce este si ca o sa apara la diagnoza. ce diagnoza?

martorul ala chiar as vrea sa stiu ce e si eu, mai ales ca masina-ti merge totusi ma intreb de la ce e. O sa vedem daca ai erori ceva daca punem masina pe un tester (diagnoza cum i-am zis eu mai devreme)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana acum puneam Aral 5W40 in motor.

Dupa ce m-am lamurit (tot de aici) ca ar trebui sa pun ceva mai gros - 15W, am intrat in primul magazin sa vad cat costa 4L de Aral 15W.

Tipul de acolo mi-a recomandat Mobil1 ca fiind la fel de bun doar ca mai ieftin.

Asa sa fie? Voi ce stiti de Mobil1?

Eu mi-as lua ceva de calitate, nu neaparat ieftin, dar daca intr-adevar Mobil1 e bun, atunci chiar mai bine :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil 1 e ok :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai aut aral mergi tot pe aral, prerea mea.

oricum cu uleiurile e cum e si cu parfumureile.. adica formula de productie e aceeasi, ceea ce face diferenta sunta aditivii adaugati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha... cred ca asa voi face.

Fiti atenti. O noua problema la orizont :scratch:

De vreo 5 zile imi picura ulei dintre bloc si chiulasa. Merg a service, destul de suparat si tipul imi zice ca e ciupita garnitura de chiulasa :shock: Pai eu stiam ca daca e ciupita, imi baga ulei in apa sau invers... nu?

Plec eu cam descumpanit de acolo si merg la service la un cunoscut (care se ocupa de masini grele dar oricum...) si tipul zice ca s-ar putea sa se fi deformat putin chiulasa. (Eu am mai avut probleme cu termostatul prin martie si am cam supraincalzit motorul). Cica asta se rezolva ducand chiulasa la rectificat sau daca deformarea nu e asa mare o pot neutraliza cu o garnitura mai groasa.

Acum stau si ma gandesc, problemele au fost in martie, de ce sa apara scurgerea abia acum cateva zile? Poate avea legatura cu faptul ca e extrem de cald si uleiul s-a subtiat mult?

Voi ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan esti SIGUR ca uleiul iese intre bloc si chiulasa? Alte simptome (trage greu, se supraincalzeste) n-ai la motor? Mie imi suna bizar toata treaba... Cred ca o chiulasa nu se deformeaza chiar asa de usor, mai ales ca e VW :ok: Banuiesc ca n-ai mers timp indelungat cu apa pe rosu... :scratch:

Ai observat cumva o crestere a presiunii in circuitul de racire?

DAR daca totusi ajungi la concluzia ca la mijloc este o chiulasa deformata, eu as fi pentru rectifcat... Totusi eu ma indoiesc ca e vorba de chiulasa.

Nu cred ca problema ta are legatura cu temperatura mediului, deoarece indiferent de "vremea de afara", motorul are undeva in jur de 90 de grade (apa) , iar uleiul cam tot asa, sau un pic in plus.

PS: In care parte a motorului ai ulei? (EG: fata/spate, pe langa ce?) sa ne mai orientam, poate ne gandim la alte cauze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!