Jump to content

Demontare Oglinda Stanga


CiocanR
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

Din cate vad nici cablul nu ti-a mai ramas, vezi daca ai incalzire in ele, sa iei tot lafel daca nu vrei sa pierzi functia asta. Mie mi se pare foarte utila, mai ales iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit oglinda electrica si cu incalzire la 110 ron noua

post-120375-0-39926000-1367832993_thumb.

Modificat de christyanx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare sunt foarte nou pe forum m si eu o intrebare am un wv lupo din 2000 am o probleme cu oglinda dreapta nu mai merge sa o reglez din interior aveti ideie dc sau macar cum sa desfac oglinda ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este electrica sau manuala?

Fie desfaci sticla, carcasa si vezi daca ai curent in ea fie desfaci fata de usa si verifici in mufa (mai ok varianta 2).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este manuala asi vea sa desfac carcasa da nu stiu cum si nu vreu sa o rup sincer faza este ca dai de rotita si merge in gol  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa desfaci dinspre interior, in felul asta vezi daca e cablul rupt/sarit si de unde.

La mine (oglinzi electrice) am dat manerul, fata de usa, capac tweeter si am avut acces. La tine ar trebui sa fie similar (mai putin mecanismul de reglat din interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mirceateodor

Uite aici un filmulet pentru Polo. E identic cu ce trebuie sa faci pentru scoaterea capacelor de la oglinzi. In max 5 min le poti scoate pe amandoua. Eu asa am procedat.

Scoti dopul de cauciuc aflat la baza suportului oglinzii, iar cu o surubelnita mica eliberezi clema metalita ce tine capacul oglinzii, glisand capacul pe verticala.

Bafta.

VW Polo wing mirror cover removal:

www.youtube.com/watch?v=rl0-1K8DL5I

Modificat de mirceateodor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am revenit. am reusit sa desfac carcasa am vazut ca cablurile sunt ok  .... banuies ca poate sa fie de la rotita din usa ,dar alta problema nustiu cum se demonteaza toata oglinda aveti ideie cum sa o desfac sau vreo ideie de la ce ar putea fi ?   stiu ca exista varianta sa o duc la reprezentanta dar sunt forte constient ca ma va usca de bani :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ti s-o fi rupt joystickul.

Dai jos fata de usa si te uiti ce bucatele de plastic rupte gasesti. fata de usa e prinsa cu 3 suruburi torx jos, 1 lateral sus cap cruce, fix langa oglinda si 2 cap cruce mari sub capacul manerului de usa interior, care trebuie sa-l scoti. Apoi tragi de ea cu simt,s a nu rupi cele 6 cleme care tin fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact la el ma gandeam  si daca sa rupt joystickul cum in schimb ai ideie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

am, dar e cam greu de explicat, o sa te prinzi tu cand il scoti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Scuze de off topic vreau sa imi schimb doar carcasele de la oglinzi, fiind incepator le.am zgariat, spart (una din ele) iar cealalta e arsa de soare si asata urat, am gasit pe un site carcase, problema e ca nu am idee cum se desfac carcasele vechi, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am eu o oglinda desfacuta, este un surub ascuns in spatele sticlei care trebuie desfacut. Ti-o pot da ca sa-ti fie mai usor sa intelegi ce e pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut, mă văd nevoit să readuc la viață acest topic, pentru a nu mai face altul. Plasticul de la oglinda din dreapta e fisurat, așa că aș vrea să îl schimb. A reușit cineva să folosească metoda asta? Și dacă da, de unde pot găsi plasticul ăla de cumpărat?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite unul mai pe intelesul tau : https://www.youtube.com/watch?v=rl0-1K8DL5I

Iar plasticul il gasesti aicia http://www.epiesa.ro/oglinzi-vw-golf-iv-1j1-1-6-16v/14590/subcat-11798/ desi ar trebui sa cauti un magazin de piese auto ca sa poti comanda de acolo astfel iti raman cei 25 de lei care ii dai pe transport...si apropo aia este singura metoda de , desfacere si nu exista alta ori a reusit careva...este o procedura extrem de simpla tinand cont ca deja plasticul la tine este crapat dar daca nu te incumeti apeleaza la un service.

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri


Probabil voi gasi numai de culoare neagră. Oare ar costa mult să o vopsesc în culoarea mașinii? Ori ai ieși mai ieftin dacă aș schimba ambele plastice, pe negru, nu cred că ar da rău în combinație cu gri metalizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!