Jump to content

Martor Motorina


sebaolariu
 Share

Postare recomandată

Am un golf 3 din 1995, septembrie si asi vrea sa stiu daca exista vreun bec care sa se aprinda atunci cand ramai pe rezerva cu motorina? Exista asa ceva sau doar trebuie sa fi atent cand acul indicator de la motorina ajunge in zona cu gradatii rosii ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : cati litri raman in rezervor cand ajungi la gradatia rosie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se aprinde nici un bec.Am ramas de 2 ori fara motorina :-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu n-am bec...dar fara motorina nu am ramas ... cand intra pe rosu alimentez..:screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 3 cadranele din bord sunt metalice. martor pt motorina sau bemzina nu au din dotarea lor. oricum,knd ajungi pa rosu mai ai pana in 10 litri. asa cred..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc, asa ma gandeam si eu adica, ca nu exista. M-am tot uitat acolo atent sa vad daca ar fi vreun led ceva dar nu am vazut nimica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Incercand sa aflu exact de cat este rezervorul masinii mele m-am uitat prin manual.

Pentru benzina (cred ca se aplica si pentru motorina) toate tipurile de motorizari (1.6/1.8/2.0/2.8 si 2.9, fie Hatchback fie Variant) rezerva indica fix 7 l.

Eu totusi inca sunt curios de cat am eu rezervorul exact - daca are cineva idee - 1.6 74kW Motor AFT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian_54c2

Salut .Rezervorul de benzina conform manualului are 55 l limousine si 60 l variant pt masina ta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LauAmericanu

Este la mine in oras un golf 3, nu stiu din ce an e, dar are martor de motorina...e ultimul bec in dreapta si i se aprinde portocaliu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu asa ceva pe un Golf 3 fabricat pt state. Poate gasim vreo schema electrica? idei ...senzori? Nu ca acum mi-ar mai trebui ca oricum m-am obisnuit sa stau cu ochii pe ace, dar asa de decor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare fratilor.daca aflati ceva de treaba asta share si voi ca si eu am ramas in pana prostului....pentru prima oara in 6 ani (prima mea masina fara martor combustibil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai bine e sa alimentezi ,cand a intratr pe rosu sa bagi iar pt ca am inteles ca daca mergi pe rosu cu ea risti in timp sa duci pompa pt ca nu isi face racire cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic : cati litri raman in rezervor cand ajungi la gradatia rosie?

in functie de cum mergi....mai faci vreo 50-70 km...trage un calcul la cati stii ca iti consuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirmf treaba cu pompa , sunt patit , deci cand intra pe rosu se recomanda sa se alimenteze .

Cred ca ati observat ca atunci cand aveti mai putina motorina/benzina la viraje pompa se aude mai tare , daca ajunge sa mearga mai mult timp in gol o sa se arda !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Aceasi problema o aveam si eu cu martorul de la combustibil, se rezolva usor, doar trebuie sa desfaceti ceasurile de la bord si langa ceasul care indica nivelul de combustibil exista martor numai ca nu are bec. Daca o sa va uitati pe spatele ceasurilor o sa vedeti ca sunt mai multi martori fara bec. Ii puneti un bec si o sa se aprinda cand ramaneti cu putin combustibil. Becul e la fel cu cel folosit la iluminarea ceasurilor. Sper ca am fost de ajutor! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui tu sa inteleg ca din fabrica producatorul a omis sa puna un bec acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc sa fie asa de simplu cu becul si gata, nu cred ca neamtul e roman(dacia). de ce nu e asa de simplu si la mine? aveam martorii de pozitie ceata fata si spate, uzura placute de frana, centura si benzina si nu stiam. am pus bec in ele si nimic. am fost nevoit sa trag eu fire de la blocul de lumin, cat despre martorul de benzina respectiv motorina cunosc pe cineva care a studiat problema si a reusit intr-un final. acum tot testeaza sa regleze becul la 10 litri tocmai sa nu forteze pompa asa cum au spus si colegii mai sus. este nevoie de ceva indemanare sa reusesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un filmulet care arata ca exista si acest martor pentru combustibil.

@electrobeat nu prea inteleg ce zici tu acolo "aveam martorii de pozitie ceata fata si spate, uzura placute de frana, centura si benzina si nu stiam. am pus bec in ele si nimic."

la ce te referi ? are golf3/vento si martorii astia ?

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta e vorba? Vezi poza...

Lord Nikon nu ne explici in amanunt cum ai facut? Poate ne pui si poze. Ca eu ma chinui de un an.

post-14771-1257119387_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este modelul de state dupa kilometraj (in mile). Ati verificat daca exista si la modelele europene indicatorul acela pe banda neagra? Daca nu am sa o desfac eu azi-maine pt ca sunt si eu curios daca exista si la modelul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ceasurile cu 0-220, exista. Doar ca nu are bec, si nu stiu daca merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Problema e simpla. Nu ar fi mult de munca pentru martorul de la combustibil. Toata smecheria e sa dati cesurile de bord jos, adica: scoateti plasticul din dreptul ceasurilor ( cel negru ) care am impresia ca e prins in doua suruburi (nu stiu exact pentru ca la mine nu mai are), apoi ceasurile sunt prinse si ele cu doua suruburi in laterale, le dati jos (suruburile) si pur si simplu trageti usor de cesuri spre volan. Urmeaza sa scoateti mufa din spate si apoi cu putina atentie (spun asta pentru ca ies un pic mai greu )scoateti ceasurile afara, si undeva in spate exact ca in poza de mai sus exista martorul pentru combustibil dar nu are bec. De fapt pe acea banda neagra sunt mai multi martori fara bec din cate am vazut la mine, dar probabil merg in functie de dotarile masinii. Acum sper ca am fost de ajutor. Daca e intradevar nevoie o sa fac si niste poze sa va arat exact!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand si daca ai timp, poti face niste poze si pui procedura intr-un topic DIY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Citind topicul,am inteles ca de la aprinderea martorului de motorina mai am de mers cam 50-70 km.este corect? asta pentru ca e prima data cand mi se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai aproximativ 7 litrii in rezervor.

Daca mergi blana poti sa faci mai putin . Daca mergi lin poti sa faci si peste 100 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!