Jump to content

Xenon Vs Halogen


EFlavius
 Share

Postare recomandată

Am ascuns posturile off topic aprinse si inutile. Revin cu rugamintea sa postati doar argumente tehnice.

gHapciu - chiar daca ai vazut rugamintea mea, tot nu te-ai abtinut si ai postat OT in continuare. Considera asta ca un avertisment verbal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    16

  • Dudu

    11

  • Rapier

    11

  • mario75

    11

Point taken. Am o intrebare legat de sistemul de autoleveling. Sunt un pic confuz. Autolevelingul face doar reglarea faruruilor stanga - dreapta, sus - jos, sau pe langa asta, si in mers face reglaje? (ma refer aici la posibilitatea de a limita "flashurile" date cand trecem peste denivelari)

Mersi frumos

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face verificare si in mers insa nu va "rezolva" flashurile de la denivelari, face cate o citire la un anumit interval de timp si le regleaza in consecinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Point taken. Am o intrebare legat de sistemul de autoleveling. Sunt un pic confuz. Autolevelingul face doar reglarea faruruilor stanga - dreapta, sus - jos, sau pe langa asta, si in mers face reglaje? (ma refer aici la posibilitatea de a limita "flashurile" date cand trecem peste denivelari)

Mersi frumos

George

Sa nu mai existe confuzii. Autoleveling-ul face reglarea farurilor DOAR sus/jos, NU si stanga/dreapta. Functia de rotire a farurilor in curba este realizata doar la farurile ADAPTIVE. Nu confundati cele doua chestii pentru ca prima (autoleveling) este o caracateristica obligatorie a farurilor cu Xenon OEM in timp ce a doua este o optiune.

Referitor la reglarea in mers, este cum a spus Bamse...se face dar mult prea rar ca sa adapteze inclinarea farurilor. In plus, cred ca de asemenea se face o confuzie cu privire la ce face autoleveling-ul asta. El NU ridica/coboara farurile daca mergi pe un plan inclinat, etc. Are niste senzori care masoara inclinarea caroseriei comparativ cu cea a trenului de rulare...adica va compensa o incarcatura aflata in portbagaj (sau persoane mai multe in masina).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pro xenon.Eu am instalatie AM de la Philips si sunt multumit.Dar inainte de a monta xenon am pus si faruri cu lupa pt ca altfel rezultatele sunt dezamagitoare si ii deranjezi si pe ceilalti.La urmatoarea masina imi voi lua xenon OEM pt ca eu consider ca e cea mai buna solutie(chiar daca e mai costisitoare)

Va salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are niste senzori care masoara inclinarea caroseriei comparativ cu cea a trenului de rulare...adica va compensa o incarcatura aflata in portbagaj (sau persoane mai multe in masina).

In plus de incarcatura (ca la reglajul normal de faruri, doar ca acolo e manual) citirea o face la 800Hz si nu ia in cont doar incarcatura ci si franarea/accelerarea sau orice care schimba pozitia amortizoarelor (adica inclusiv o rampa).

http://www.axdn24.dsl.pipex.com/technical/...aining_pdf4.pdf pag 27

Implicit n-as desconsidera atat de mult sistemul.

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, ai dreptate, nu am vrut sa intru prea mult insa in detalii tehnice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu-s ce sa zic de cei 800Hz dar la denivelar inu face fata sigur, pt ca sunt orbit tot timpul pe unele drumuri identic cu farurile cu halogen care n-au autoleveling.

si vb de xenon oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
am auzit ca politia a inceput sa dea amenzi pentru xenon aftermarket...pt cele montate fara lupa...mai e oare rentabil montarea lor? :icon_thumright:

Asta e chiar tare, in primul rand spune unde ai auzit sau e vreo strategie sa ne testezi cunostiintele ? Daca ai pe cineva care a luat amenda pt asa ceva fa-l cunoscut aici sa vad si eu ce amenda e aia pt lumini la care nu se ridica si talonul si daca nu ma insel si permisul....directie ,lumini si frane( astea 3 erau pt luarea permisului cand am facut eu scoala)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... e adevarat cu xenon vizibilitatea e clar sporita, dar mai important e sa lumineze macar atatea ore cat un bec halogen si asta fara sa nu dauneze in vreun fel sistemului electric al masinii ...

Modificat de lucianwwl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Politia poate foarte usor sa iti ia talonul nu numai daca ai xenon AM.Orice modificare neomologata de catre RAR duce dupa sine la retinerea certificatului.Iar xenonul reprezinta o modificare in sistemul de iluminare al autovehiculului.

Lucianwwl un bec xenon are o durata de viata de pana la 300 ori mai mare fata de becul conventional cu halogen.Am citit pe un site despre becurile Osram ca in cazuri deosebite un astfel de bec cu xenon poate lumina pana la 30 ani.Atat lumina cat si durata de viata nu se pot compara.Aici nu vorbim de becurile no name care pot tine 3 zile ,dar si foarte usor pot rezista si 5 ani.Oricat am cauta noi sa nu punem becuri facute in China, treuie sa ne conformam 90% din marii construcoti de electronice au filiale in aceasta tara.De exemplu Hella ,Osram sau Philips sunt doar 3 mari colosi ce au filiale in aceasta tara. De altfel sunt si fabricanti necunoscuti noua dar ceau o calitate f buna a produselor, iar o alta calitate de "chinezarii" o reprezinta firmele mici ce nu respecta nici un fel de norma de calitate sau certicicare ce comercializeaza produse pe piata din Europa la preturi mult mai mici.O parte din importatorii romanai cauta sa cumpere ce la aceste grupe de firme no name putand comanda direct in China ambalaje personalizate cu numele unor mari fabricanti avand un adaos fabulos la produsele importate.

Sper ca nu v-am plictisit....Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu' , nu ne intelegem vad,deci repet. Cunosti pe cineva caruia i s-a dat amenda cum ai auzit matale ? Sau doar lansezi zvonuri sa ne speriem aici...deci daca ti se da amenda pt xenon obligat iti ia si talonul, e simplu. Nu interpreta intrebarea mea pt ca este foarte simpla si clara, la obiect. Stii caz concret sau....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu' , nu ne intelegem vad,deci repet. Cunosti pe cineva caruia i s-a dat amenda cum ai auzit matale ? Sau doar lansezi zvonuri sa ne speriem aici...deci daca ti se da amenda pt xenon obligat iti ia si talonul, e simplu. Nu interpreta intrebarea mea pt ca este foarte simpla si clara, la obiect. Stii caz concret sau....

Scuze am uitat sa dau exemplul.Colegul meu era undeva in zona Fagaras cand a fost oprit de catre un echipaj de politei sa verifice numerele de Germania si au observat ei ca are montate "xenoane" AM.Neavand motiv de amenda s-au luat de becuri si i-au dat cu articolele 44 si 101 din Codul Rudier peste cap si 6 puncte amenda.Certificatul i-a ramas, dar mai putin banii fiind rugat frumos sa renunte la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e relativa treaba iar eu sincer iti spun ca nu o cred decat in cazul ca prietenul tau nu stia romaneste sau nu a deschis gura deloc. Printre altele sa stii ca sunt masini cu xenon de fabrica si pe faruri fara lupa, asa ca vreau sa apara acel "militian" care sa ma puna sa le dau jos ca "asa vrea el". Scuze de off

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@albz07 - "mai important e sa lumineze macar atatea ore cat un bec halogen si asta fara sa nu dauneze in vreun fel sistemului electric al masinii "...

cunosc perioada de functionare a becurilor xenon, dar daca nu iti mai merg stergatoarele te mai ajuta xenonul sa vezi pin ploaie, noaptea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucianwwl un bec xenon are o durata de viata de pana la 300 ori mai mare fata de becul conventional cu halogen.Am citit pe un site despre becurile Osram ca in cazuri deosebite un astfel de bec cu xenon poate lumina pana la 30 ani.

Sorry ca intervin , dar unde ai citit tu asta cu 300 de ori mai durabile??? Becurile xenon sunt garantate la peste 3000 de ore de functionare(cele halogen au cam 800). Cam mare diferenta asta, iar daca era asa aveam demult lustra cu xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu discutam de legalitatea xenonului aici dar am primit si eu aceleasi semnale ca si colegul albz07 si anume echipe mixte politie + RAR care-ti controlau xenonul

Btw, lupa n-are nici o legatura, dotarile musai fiind spalatoarele de faruri si senzorii de autoleveling

End OffTopic (once and 4 all!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma bag aiurea in seama .. dar masinile care au xenon fara lupa din fabrica au gandite acele oglinzi :icon_thumright: si este altfel si becul si nu deranjeaza pe ceilalti la fel ca si cele cu lupa ...:lol: e plin de smecheri de astia de cu xenon AM cat mai albastre si cat mai ridicate care iti sparg "cabina" cand te intalnesti cu ei pe strada .. mi se pare normal sa ia o masura politia impotriva lor atata timp cat deranjeaza in trafic ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

31RZV eu nu discutam de cum bate si in ce fel bate pe oglinda... Ne lovim toti in trafic de astfel de probleme

Eu mentionam doar care sunt componentele ce se cer pentru a avea o instalatie omologata iar projector headlights (lupa) nu a fost niciodata printre ele... atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e ca la table...cui ii e frica sa nu joace, dudu ce zici tu e perfect adevarat, dar mai sus se daduse un exemplu banal,te opreste un politist in drum si iti da amenda...complet gresit,pai cu ce dovedeste el ilegalitatea daca nu masoara farurile daca bat bine sau nu ? stie el toate marcile care au de fabrica si care nu ?...hai sa fim seriosi, daca era sa fie asa nu mai vedeai nici un logan,solenza si chiar dacie cu xenoane si folii ...ca sa nu mai zic de tuningurile de cruci din parbriz, prin care nu mai se vede nimic.Astea sunt discutii create in loc de scuza ca si cum cineva ar obliga pe altcineva sa monteze xenon. Gata jur ca am terminat off-ul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ WooZie ai spus intr-un post anterior ca daca ai defectiuni la instalatia electrica a masinii si te opreste politia rutiera, primesti amenda, ti se retine talonul. Ai spus ca s-ar putea sa se retina si permisul. Aste e chiar buna! Nu se ia permisul pentru asa ceva! Ce vina am eu ca se defecteaza ceva in mers la sistemul electric, spre exemplu! Amenda si talonul suspendat primesc norocosii. ( oricum e destul si atat).

@ Dudu si cum verifica frate geniile de la RAR si Politie in echipa, daca am eu autoleveling sau nu?

Am xenon pe far normal, spalator far dar nu am autoleveling.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cily, cateva idei

1. existenta unui butonul de reglaj faruri (destul de arbitrara, la primele generatii de xenon pe bwm mi se pare ca aveau si autoleveling si butonul asta)

2. testul pe care si-l face autolevelingul atunci cand aprinzi farurile

3. acces la baza de date internationala de verificare a VIN-urilor - nu se aplica daca tu-ti instalezi aftermarket tot sistemul, inclusiv senzorii

4. pur si simplu te pun pe plan inclinat

5. vreun tester destept sau chiar scanare

6. ....

Asa cum soferii au o dibacie extraordinara in a gasi modalitati de a pacali autoritatile, politia si RAR-ul sunt facuti din acelasi aluat... Nu nesocotiti inventivitatea romanului, de oricare parte a "baricadei" ar fi el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am autoleveling si sunt faruri cu becuri halogen! :icon_thumright:

nu am spalator faruri ...

xenon aftermarket ... nu-mi pun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te-a obligat cineva sa iti spui xenon AM? :D

Cand ne mai intalnim as vrea sa imi arati cum functioneaza autoleveling!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cily, mai de demult se zicea asa la lege "pt defectiuni la sistemul de franare ,directie sau lumini suspendarea dreptului de a conduce...etc etc " Cati nu s-au dus si la parnaie ca a omorat pietonul din cauza unei garnituri de frana intoarse pe dos...deci nu conteaza ca ai vina sau nu, conteaza ca ai avut defectiuni. Acum nu stiu daca s-a mai schimbat ceva la legi, dar cand iti scrie in procesul verbal motivul amenzii ,iar acesta este legat de directie ,frana sau lumini OBLIGAT iti ia si talonul. Chiar o sa vb cu prieteni care erau instructori mai demult sa vad daca mai au carti cu decretul vechi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!