Jump to content

Xenon Vs Halogen


EFlavius
 Share

Postare recomandată

eu le stiu in felul urm: 4300, 5000, 6000, 8000, etc, continuarea nu isi are rostul..4300 nu mi-as pune dar daca chiar exista, as incerca un kit de 5000
Inainte am pus philips extreme power,care si-ai facut treaba cu brio,cei care au halogene le recomand;pe urma am trecut la faruri aftermarket cu lupa si am pus kit xenon de 6000k 55w care iar isi fac treaba cu brio,dar personal ma deranjeaza nuanta de albastru,ideal ar fi 5000k.

mcornel, dupa parerea mea, ideal ar fi 4300k , nu 5000k. 5000k bat si ele inspre albastru, nu asa mult ca 6000, dar bat. 4300k e culoare de pe original, de ce sa vrei altceva ?

Raven1, de ce nu ti-ai pune 4300k , ca nu bat inspre albastru ? fiecare cu parerea lui, dar mie chiar nu imi place sa se vada inspre albastru :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 255
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    16

  • Dudu

    11

  • Rapier

    11

  • mario75

    11

La Polo am cerut 4300 sau 5000k nu mai mult :icon_cool: . Cum as putea sa verific daca sunt de 5000k ? Pe cutie scria 5000k dar :rolleyes:

La Scenic II am 4300k. Lumina este un pic mai galbuie dar este perfect de mers noaptea pe ploaie.

As fi preferat sa fie la Polo tot de 4300k. De vazut se vede bine si la una si la alta.

Poate pe ploaie un pic mai naspa la Polo.

mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

att Bogdan N- 4300 nu mi-as pune pt ca au o usoara tenta de galben si nu vreau sa mai vad lumina galbena, am si eu o `pasarica`, 6000 am momentan, adevarat e cam mult albastru chiar si pt gustul meu <putin obositor la drum lung dar ce sa fac.. le-am cumparat..>, de aia as trece la o varianta intermediara

cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar se vede tenta galbuie la cele de 4300k ? eu masinile cu xenon original, pe care le-am vazut, toate mi se pareau ca bat alb si umpic, o idee spre albastru daca te uitai dintr-un unghi oarecare, dar nu mi-au lasat impresia ca ar lumina spre galben, de aceea va intreb, pt ca vreau sa imi achizitionez ceva de 4300k sau 5000k.

mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca grupul Vw a ales 4300 iti dai seama ca parerea mea valoreaza 0. Eu am ales 6000 poate chiar pt tenta aia de albastru <de fapt atunci cand l-am luat nu stiam k exista 5000>

Dar sa nu punem monopol pe topic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4300 - le asta, mi se pare scos din niste calcule. De ce nu e 4000 fix, sau 4500?

Dupa un an de xenon OEM de 4300 k, ma declar foarte multumit. Lumina e alba laptoasa, si nu albastruie si difuza. Nu este obositoare absolut deloc, noaptea la drum, e chiar placut sa conduci, si fiind pe faruri cu lupa, fac fata cu brio pe ploaie, si nici nu deranjaza soferii care vin din fata.

Orice lumina, care se indeparteaza de culoarea alba (impropriu spus culoare alba), o face prin suprimarea celorlalte lungimi de unda ale spectrului luminos si permiterea trecerii doar a lungimii de unda de culoare aleasa - deci, mai putina lumina. De aceea se pare ca sunt unii nemultumiti de xenonul de 6000, si mai multumiti de cel de 4300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Datorita faptului ca xenonul meu de 6000k e de 55w nu ma pot plange de intensitatea luminoasa,se vede f bine,dar e obositoare culoarea albastruie cand conduci ore in sir noaptea,pt mine asta ar fi singurul incovenient;si cum se intampla rar acest lucru,pt mine e k.Pe viitor sigur am sa i-au un 4300k sau 5000k.Eu tot stau si ma intreb,oare ce vad cei ce au xenon de 35w si 8000k sau 10000k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'mcornel'

Nu te plangi tu.

Ce crezi ca spun ceilalti participanti in trafic ? Pe langa 6000k ai tai mai ai si 55W. Probabil ca nici lupe nu ai :)

Pune si tu o poza cu farurile tale batand intr-un perete sa vedem cum bat. Sa fie ale tale :( nu luata poza de pe net.

Eu nici macar de lumina pe care o am acum nu sunt multumit. Am lupe, 35w, 5000k, spalatoare faruri si voi pune si reglaj automat faruri :)

Vezi attach

PS. Sorry. Am vazut cu intarziere ca ai si lupe si ai fi vrut sa ai 5000 in loc de 6000. :blink:

post-5732-1237492876_thumb.jpg

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai, din poza, par ca bat cam prea sus. Ori masina era in rampa, inainte de perete. In mod normal, la distanta aia, lumina nu ar fi trebuit sa sara mai sus de inaltimea la care sunt farurile. Probabil ca bat prea sus, si nu pe strada, si de asta nu esti multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

mihai60,daca ai fi citit postul meu anterior,ai fi vazut ca am specificat ca am faruri cu lupa;poza pe timp de noapte nu am,dar pun una cu masina

post-30690-1237493351_thumb.jpg

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-ai spalator (si implicit nici indicator de nivel).

Stai sa vezi distractie cu MOT-ul cand li s-o pune pata ca au nevoie de bani la buget.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'mario75'

Nu sunt multumit din cauza ca farul din dreapta nu se poate regla perfect. Ar trebui umblat in interiorul lui ( trebuie data masca, bara, spalatoare faruri - tot pentru a ajunge la faruri ). Intensitatea cea mai luminoasa ar trebui sa fie exact in locul unde fascicolul incepe sa o ia in sus spre dreapta.

Drumul este cu denivelari. Ele bat corect din punct de vedere inaltime.

'mcornel'

Am modificat imediat vezi " PS. Sorry .... ". :biggrin:

Mihai

PS. Totusi cum pot afla ce culoare au becurile mele cu Xenon ? Componentele din cutie pot fi schimbate :( Corect ?

Modificat de mihai60
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa ma bag si eu putin in vorba... :Driver:

Eu xenon AM de 5000k, luat de la Baracuda. Pot sa va spun ca sunt extrem de multumit si nu mi-e teama de politie, RAR sau de ceilalti participanti la trafic..

Lumina este perfecta, alb curat, fara nici o tenta de albastru/mov, vizibilitatea este foarte buna, chiar si pe ploaie, ceata, ninsoare, etc.

De ce spun ca nu mi-e teama? Pai... nu stiu daca toate becurile H4 sunt asa, pentru ca am vazut multe logan-uri carora le bat farurile in copaci, dar cele pe care le are Baracuda, au o "umbreluta" suplimentara care le face inofensive. Se vede si din proiectia farurilor pe sosea (zid, gard, etc. :) ) dar si din faptul ca pana in prezent nu am deranjat pe nimeni... am zero flash-uri "la activ" :)

Daca vreti sa va convingeti, fac in weekend niste poze si le postez aici... sau, il puteti intreba pe Valix, care nu credea, dar a ramas putin masca atunci cand le-a vazut pe viu :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze de off dar sa lamurim omul. Nu stiu ce umbrelute au becurile tale, dar sa nu crezi cumva ca becul arunca lumina pe drum, NU, ci becul arunca lumina in spate iar oglinda o arunca pe sosea....asa ca nu prea vad ce umbrelute ai tu care le face inofensive, daca erau inofensive nu aveai lumina :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca umbrelutele alea, exact asta fac, arunca lumina spre oglinda, si o impiedica sa bata direct spre sosea ;)

Daca n-ar fi umbrelutele alea, becul ar arunca lumina si pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols
n-ai spalator (si implicit nici indicator de nivel).

Stai sa vezi distractie cu MOT-ul cand li s-o pune pata ca au nevoie de bani la buget.

Deocamdata legea e f permisibila aici,poti sa pui jante cat de mari vrei,tot felul de leduri si ledulete,etc;si MOT-ul se blatuieste la greu(ca si la romani),tocmai cu ajutorul emigrantilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Umbrelutele de care zic eu arunca lumina exact cum trebuie. :D Si va spun asta din experienta. Am facut si niste teste, mai mult sau mai putin "de nevoie" :icon_thumright:

Va fac si o comparatie:

1. Cu umbreluta becului si cu umbreluta farului:

- bat cu vreo 5-10m mai departe decat becurile cu halogen

- pe sosea se vede perfect delimitarea, pana unde bat, ce distanta, cel din stanga mai putin iar cel din dreapta mai mult si mai sus.. etc.

- pe zid, gard, masina din fata, etc. se vede perfect acea delimitare (dunga aceea orizontala) ca si la masinile cu xenon OEM

- zero flash-uri de la masinile care vin din sens opus, zero avarii de la masinile din fata

2. Fara umbreluta becului si fara umbreluta farului (adica doar becul, simplu)

- bat foarte mult... fata, stanga, dreapta, sus, jos.. in toate directiile

- pe sosea nu se vede nici o delimitare, se vede o proiectie foarte puternica in fata masinii, dupa care lumina se pierde usor usor... iar farul din stanga bate la fel de mult ca cel din dreapta.

- nu se vede nimic pe zid, gard, masina din fata, etc... doar o lumina puternica care bate in toate directiile.

- flash-uri si avarii de la 9 din 10 masini, asta cu farul reglat la maxim jos.

3. Fara umbreluta becului, dar cu umbreluta farului:

- bat o idee mai putin decat la pct. 2, dar la fel aproape in toate directiile.

- pe sosea se observa o usoara delimitare si se poate vedea ca cel din stanga bate mai putin ca cel din dreapta

- o foarte usoara delimitare, aprope insesizabila pe garduri, zid, etc.

- flash-uri si avarii de la 5 din 10 masini, insa de data asta cu farul reglat la pozitia 1-2.

In weekend o sa fac niste poze si o sa le postez, sa vedeti despre ce e vorba... iar daca vrea cineva sa vada pe viu, dati un PM si ne intalnim intr-o seara...

Deci, eu zic ca daca gasiti becuri cu umbreluta, merita! Aveti o vizibilitate mult mai buna si nici nu deranjati pe nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa si o poza la far, sa se vada despre ce umbreluta e vorba. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual si niste poze sau un filmuletz ca sa vedem cele explicate la 1. , 2., 3.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am apucat sa fac decat o singura poza... :)

Am luat camera foto cu mine astazi si diseara o sa fac mai multe poze, sau in cel mai rau caz, ma opresc maine dimineata intr-o parcare subterana pe la vreu mall, hypermarket, etc. si le postez maine.

Pana atunci, atasez poza de aseara, sa va tin in suspans pana maine :(

post-1578-1238590194_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata si pozele promise..

Mentionez ca ieri, inainte sa fac pozele am ridicat putin farurile, pt. ca, cu reglajul din fabrica, bat mult prea aproape. Vad perfect acum, distanta este numai buna, si cel mai important... tot nu deranjez pe nimeni, chiar daca am ridicat farurile... :D

Poza cu becul, puteti vedea aici: http://www.indiabizclub.com/uploads05/8/G/...4HL76149658.jpg Eu am uitat sa-l pozez...

In poze... 1) faza scurta (cu becurile incalzite); 2) faza scurta (becurile se incalzeau.. :offtopic: ); 3) faza lunga; 4) si 5) faza scurta.

Daca este cineva care vrea si poze pe sosea, nu doar la zid... sa-mi spuneti :blah:

post-1578-1238660828_thumb.jpg

post-1578-1238660860_thumb.jpg

post-1578-1238660877_thumb.jpg

post-1578-1238660913_thumb.jpg

post-1578-1238661070_thumb.jpg

Modificat de shkoda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratello, faru' din stanga nu trebuie sa bata mai jos decat cel din dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farul din stanga bate prea sus...farurile trebuie sa fie aliniate, sa bata la fel astfel incat la o distanta de ~30-40m sa se suprapuna, dar in nici un caz cum e reglat la tine colegu'...:)...ai grija la blitz-uri -_-

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta asa e. Ala din stanga bate mai sus si pe faza scurta si pe lunga. Trebuia invers.

Si, se vede clar difuzia luminii si peste linia de demarcatie intre lumina si intuneric. Spre deosebire de poza lui mihai60, in care se vede clar linia de demarcatie, iar deasupra, nici un pic de lumina. Acea difuzie orbeste soferii de pe contrasens, in cazul xenoanelor montate pe faruri cu oglinda. In schimb farurile cu lupa, deranjaza la trecerea peste obstacole din cauza trecerii bruste de la intuneric la lumina. Ochiul nu a fost pregatit in prealabil cu o lumina puternica difuza, ca in cazul farurilor cu oglinda.

Modificat de mario75
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu sunteti nici unul din Bucuresti... ca v-as fi aratat "pe viu"... :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!