Jump to content

Passat B5.5 - Siguranta arsa la a doua bricheta


LiviuS
 Share

Postare recomandată

da...scuze.....e comuna amplasarea, tot pe rack-ul secundar cu relee.

Acolo avem

A - Luggage compartment electric socket I fuse, 20 A - priza 12v portbagaj

B - Luggage compartment electric socket II fuse, 20 A - priza 12v portbagaj

E posibil sa nu fie exact una langa alta...am vazut si cu una sus si alta jos.

Oricum, nu avem multe sigurante acolo, deci simplu de identificat care e cea arsa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

tocmai ce m-am intors de la masina (skoda superb 2003). am avut aceeasi problema (copilul a bagat o moneda in bricheta din cotiera - o folosesc la statie - liber colegu'). intrucat am si o alarma pe masina automat ceva module pe acolo am preferat sa dau jos capacu mare de sub volan - ai 4 suruburi la panoul electric si alte 2 sub volan (ala din stanga e cam nasol de ajuns la el...infine :P ).

dupa ce dai jos capacul ....sufli praful :).... apoi...exact in spatele ceasurilor sus ...in capat - sus -se vede o sigurantza galbena ( e de 20).

parerea mea e ca e aiurea pozitionata avand in vedere desele accidente care se pot intampla - ex. meu

infine...s-a rezolvat... 6 suruburi, o sigurantza noua ... si cat mai putine fise prin masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am si eu o problema la passatu din semnatura imi era arsa siguranta de la brichete am schimbat si beculetul din ea dat tot nu mi se aprinde bricheta functioneaza am pus la incarcat telefonul dar nu arde beculetul aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iluminarea trebuie sa merga cand ai pozitia pusa. Masoara si vezi ce nu ajunge in soclul becului si verifica si daca lamelele soclului, fac bine contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna colegi...

Deoarece nu am avut mai multe prize de bricheta la indemana , la un drum am fost nevoit si am folosit priza de bricheta spate (cotiera - Passat B5.5) pentru alimentare sistem de navigatie prin fir si nu stiu cum s-a miscat astfel incat acum nu mai revine in pozitia "inchis".

 Cred ca a iesit din orificiile specifice balamalei sau ceva de acest gen.

 Am cautat ceva poze sau explicatii cum as putea sa demontez doar partea respectiva si sa vad cum pot remedia defectiunea , insa nu am gasit nimic...

Daca cineva ma poate ajuta cu un sfat sau un link spre un tutorial , il rog sa o faca ...

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce cred ca mi se  potriveste ar fi explicatiile din linkul de mijloc . Am incercat o traducere cu GoogleTranslate si desi fara niste fotografii va fi mai dificil,o sa incerc sa vad ce pot sa fac...

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca nu-i greu.

Toata partea din spate a consolei (ornamentul 35 din poza lui Razvan) vine jos si vezi exact ce-i cu bricheta.

Ornamentul ala se tine in 2 suruburi in colturile de sus ale scrumierei. Le scoti, apoi tragi ornamentul ala inspre spate din partea de sus si iese. Jos e infipt doar in cleme.

 

Sper ca am reusit sa explic.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwsummer2009

Salut baieti! Sunt nou pe forum,dar vreau sa ma ajutati cu niste sfaturi.Intentionez sa achizitionez un set brate suspensii,dar nu stiu ce marci mi-ati recomanda :icon_confused: Marci bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lemforder sau TRW,vezi ca ai gresit topicul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Bun :) am reusit sa schmb siguranta de la bricheta 2 din masina ...cea din spatele cotierei 

Pentru inceput am dat jos capacul de la sigurante , am desfacut suruburile care tin partea de plastic de bord iar apoi cu putina grija am dat jos panoul de plastic . Dupa aceea a venit chinul de recunoastere a sigurantei...le-am scos toate . Binenteles ca ultima siguranta pe care am scos-o era si cea arsa...E amplasata in spatele unui ansamblu de relee . 

Am atasat niste poze din care sper sa se inteleaga ceva .Daca cumva nu se intelege astept replay la topic si voi explica mai detaliat

post-71014-0-72521000-1398859091_thumb.j

post-71014-0-07008800-1398859105_thumb.j

post-71014-0-24154800-1398859115_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

Am si eu o problema cu bricheta din spate doar ca a mea se afla in portbagaj este posibil sa afie aceiasi siguranta care o arata iuan in poze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aceeasi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
ionutcucu91@gmail.com

Salutare , am aceeași problemă , mașina este passat b5.5 awx 131 ,  nu imi merge bricheta de la cotieara , cea din față și cea din portbagaj merg , am văzut care ar fi siguranța pentru cea din mijloc , o să o verific si pe lângă problemele cu bricheta am probleme cu siguranța de la poziții stânga față - spate ! Nu se aprind , cred că este vreun scurt undeva dar nu stiu unde si cum să il gasesc , vă rog dacă are cineva vreo ideie sau un sfat unde să merg la electrician ... Imi cer scuze dacă sunt off-topic ! sunt nou pe forum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut, am si eu o problema la bricheta din spate, am montat o cotiera si am legat bricheta din cotiera la cea din fata, problema este atunci cand de ex imi pun telefonul la incercat la statia din spate imi bruiaza statia, bazaie continuu daca o scot merge normal, stie cineva ce ar putea fi? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 30.06.2014 at 10:11, F l o r i n a scris:

da, aceeasi

Salut!Stii cumva care este siguranta pentru maf la un passat b5 1.9tdi 2002?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Nu știu daca am nimerit bine. Am un passat b6 2007 variant 2.0 tdi 4 motion si astazi am observat ca nu imi mai merge priza de la bricheta si nici cea din dreptul locurilor din spate( pe cea din portbagaj nu am verficat-o imi cer scuze daca trebuia). Daca poate sa imi spuna si mie cineva unde se afla siguranta/sigurantele pentru prizele de alimentare. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!