Jump to content

Passat B5.5 - Siguranta arsa la a doua bricheta


LiviuS
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Am ars siguranta de la a doua bricheta la Passat B5.5, aceasta fiind bricheta aferenta locurilor din spate.

Am cautat in tabloul cu sigurante si in carte si nu am gasit siguranta corespondenta acelei brichete. Este una, dar este numai pentru prima bricheta. Daca scot aceasta siguranta, bricheta principala de la bord nu mai functioneaza, iar cea din portbagaj functioneaza, ceea ce ma face sa cred ca fiecare are siguranta ei.

Ma puteti ajuta cu vreo informatie referitoare la localizarea sigurantei aferente celei de-a doua brichete?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cautat ca tine si nimic :D sunt curios daca stie cineva sa ne zica si noua :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, siguranta de la a doua bricheta este pusa pe panoul cu relee de sub bord (cel care are releele infipte in soclu si bara de tensiuni cu suruburi).

Este galbena (20 amperi) si parca este cea din mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da multumim acolo sunt inca vreo 3... a dracului de ce-o fi puso" neamtu acolo? :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Andi TDI, ai avut dreptate, acolo am gasit-o!

Pentru exemplificare am atasat si o poza. Nu prea se disting multe din acesta, dar cred ca se poate identifica, macar in ceata, pozitia sigurantei portocalii (nu am avut una galbena ca cea originala).

Multumesc mult!

Liviu

P.S. Imi pare rau, dar nu reusesc sa atasez poza, cu toate ca are numai 100k si este jpg.

Modificat de LiviuS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa kilobytes-ii, ce rezolutie are poza? Sa nu depaseasca 800x600 px..

daca e mai mare de atat, micsoreaz-o. Daca nu stii, atunci trimite-mi mail la andreir at home.ro sau andrei.rinea at infoworld.ro (sau amandoua).

PS: Inlocuieste " at " cu "@"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sageata indica zona unde se gaseste siguranta.

Se scoate capacul de la sigurante si se priveste prin acea gaura din spatele bordului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate imi trimiteti si mie poza cu siguranta aia.

Cumnatu meu tocmai si-a luat un Passat din 2003, si taman sigurnata aia e arsa.

Ma gindeam sa-i dau o mina de ajutor.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puneti careva o poza se pare ca si eu am aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Chiar ar ajuta poza respectiva. O puteti uploada din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar poza, dar poate ajuta... pozitiile A sau daca aveti doua prize auxiliare: A si B

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie mare tot la passat-uri mai esta o siguranta ptr bricheta din spate cea ptr locurile din spate si este in spatele ceasurilor de la bord.Cel mai bine se simte cu mana,scoate capacul de la sigurante si ai loc sa bagi mana sub bord si exact in spate la ceasurile de la bord mai este o siguranta treb inlocuita si merge.

Ps : nu am inteles de ce au pus acea sigurnata acolo nu are nici o logica,poate ca in momentul in care au gandit sa monteze bricheta si in spate nu au gandit si siguranta ptr ea ??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut .Sint nou .Poate sa-mi spuna si mie ,si sa-mi ataseze si o poza cu pozitionarea sigurantelor la Passat b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si trebuie sa desfac carcasa de sub volan sa ajung la siguranta pt.bricheta din mijloc?Nu sunt lamurit,sau doar capacul de la sigurantele de pe stalpul soferului si pe acolo se schimba?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bricheta de la sofer - siguranta ei e in panoul aflat sub capacul de pe partea stanga a bordului. Vezi ca ti-a pus schema Cosmin.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus bricheta din mijloc(scaunele din spate)...!Eu am trei brichete,una la sofer,una la scaunele din spate si una in porbagaj!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....e, ce chestie. Ce imi plac userii noi, care afisaja respectul fata de ceilalti, inca din primele posturi.....

LA ce masina, in primul rand ? ca in semnatura ai altceva.....revenind la subiect, Passat B5.5 are o singura bricheta - la sofer. Restul sunt prize de alimentare.

....priza de alimentare de pe "mijloc"....-ul masini, banuiesc ca vb de aia din cotiera.

Atunci trebuie sa desfaci capacul de sub bord (e prinsa in 4 torx-uri), la piciorul stang al soferului, si pe racleta cu relee, sub ea, e un rand de sigurante. Identific-o pe ce-a arsa, schimb-o si ai rezolvat problema

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si un passat B5.5!Mersi!Am sa verific!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut, si eu sunt nou. Deci mai e un capac in spatele caruie sunt alte 3 sigurante si printre ele si cea pt priza de alimentare din cotiera, corect? ( credeam ca e montata in paralel cu bricheta si are siguranta pe traseu), din pacare nu am cum sa ajung sub plasticele alea.

Eu am cautat disperat siguranta aia si am reusit chiar sa desfac intreruparotul de la becul care indica frana de mana, atasat de suportul franei, sub cotiera . Numai eu stiu cat mi-am frecat degetele pe-acolo ca s-o pot prinde cumva la loc, sa indice corect.

Asa ca daca o sa gasesc acum siguranta aceea ar fi minunat. Mersi!

Inca o chestie, mam uitat cu lanterna pe langa tabloul de sigurante sa vad ce mai e in spate, si am vazut releele, dar nu sunt sigur, pe acolo ar trebui sa fie si siguranta pt priza din cotiera? in spatele ceasurilor de bord, sau trebuie dat jos alt capac?

Din ce am vazut banuiesc ca tot capacul de sub volan trebuie dat jos, acela in care e locul pt. manualul de urilizare si pe care sunt prinse butoanele si rotitele pt lumini.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce daca esti nou?

Citeste topicul si te vei lamuri. Am pus chiar eu o imagine cu sigurantele. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Confirm pozitionarea sigurantei pentru priza de alimentare din cotiera în zona de sub volan și la Skoda Superb 1 din 2007 (platforma tehnica are foarte multe in comun cu Passat B5.5).

Recapituland, siguranta pentru bricheta soferului se afla in tabloul cu sigurante principal la pozitia 33 iar cea pentru priza dedicata locurilor din spate se afla in bord sub relee.

Eu ma intreb unde o fi pozitionata siguranta pentru priza de alimentare din portbagaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E comuna....cea din cotiera, pt spate cu prizele din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur? Mie cand mi-a fost arsa siguranta de la priza din cotiera parca-mi mergea cea din portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!