Jump to content

Scaune - demontare


sniper67
 Share

Postare recomandată

Salut am si eu o problema s-a rupt furtul de condens de la clima si a curs in masina si vreau sa dau scaunul jos k sa sterg toata apa... help me

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rusen

    10

  • F l o r i n

    7

  • Al Bundy

    4

  • AR86MON

    3

Nu stiu de ce vrei sa scoti scaunul de acolo.... dar ....

Ca sa scoti scaunul trebuie sa urmezi urmatorii pasi:

1. Daca ai airbag in scaun atunci desfaci o mufa de la bateri, minus de obicei (inainte sa ai codul de radio) si astepti 15 min.

2. In spatele scaunul pe sina ai 2 doape, le scoti, desfaci suruburile (T20), si scoti aparatorile de la sina(plasticele).

3. Dai scaunul in spate, si in fata ai doua piulite (cheie de 13). Dupa care impingi scaunul in spate pana iese de pe sina.

4. Desfaci mufele de sub scaun, si gata , scoti scaunul din msina. (incearca sa dai tetiera jos inainte sa nu te incomodeze).

Spor la treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa dau mocheta jos sa o las sa se usuce k mi-a curs toata apa de la clima in masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta pe forum mai bine ca s-a discutat despre demontarea scaunelor pentru montare incalzire . ai acolo si poze .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca cine are cat de cat indemanare si vointa se descurca mai ales cu materialul pus de WNS.

Cu o cheie de 13 si o surubelnita se face toata treaba...

BAFTA sniper67! nu te lasa descurajat ca ramai cu un ban in buzunar :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa scaune , omu vrea mocheta afara

ai face bine sa mergi la o spalatorie dupa ce ai scos scaunele si sa speli cu aspiratorul pt tapiserie mocheta

o sa se usuce destul de repede la soare cu usile deschise

mocheta daca o scoti ia ceva timp si poate o sa ai buuria sa nu se mai potriveasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

-nu am stiut unde sa postez aceasta intrebare, dar tine de scaun, nu si de incalzirea din el, sorry de offtopic daca considerati.-

cum pot sa scot /inlocuiesc piesa36?! trebuie sa atasez buton lipsa de eliberare tetiera dar trebuie sa scot piesa respectiva si nu am reusit, am icnerc sa o trag in sus, dar nimic, nu da semne ca ar putea sa iasa, prin 'desurubare' sau ce...?!

post-37596-1239742195_thumb.jpg

Modificat de Marius
Post mutat.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am reusit, am incercat sa 'desurubez' dar nu merge. Nu am idee cum sa desfac si nici nu am aflat. Sper doar numai sa nu fie nevoie sa desfac toata tapiteria, imbracamintea scaunului... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel suport are pe corpul lui (partea ce intra in scaun) o clema care il fixeaza (ce nu-i permite sa urce) si inca nu suport care ii limiteaza adancimea in scaun (cat coboara)

Pentru a-l elibera usor trebuie sa dai jos tapiteria spatarului (pt a putea presa clema care il fixeaza pentru a-ti permite sa il ridici)

Totusi, asta implica multa munca. Mie mi-a luat doua ore cu facutul pozelor +sarit din fata in spate peste scaune ...inainte de Craciun, deci exclus sa stai cu usile deschise :)

Cel mai bine e sa incerci sa il fortezi in scaun-rupt palaria de deasupra cu patentul si presat cu o teava de acelasi diametru. (nu te va incomoda cu nimic) si sa pui alt suport (40 ron)

Am facut si eu treaba asta, urmeza un DIY cu poze pt demontarea tapiteriei.

LE-completare.

Modificat de catalin_u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut. am si eu o intrebare pentru cei care au facut operatiunea cu scosul scaunelor. am scos scaunul din dreapta si dupa ce l'am pus inapoi imi zice pe BC "AIRBAG FAHLER" si mi se aprind martorii EPC si cel de la airbag. si acum vine intrebarea . se rezolva cu stersul erorii cu vag-com? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu sunt probleme de contacte in mufa se rezolva prin stergere cu vagcomu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai banuiesc ca nu ar trebui sa fie probleme la contact. doar am scos scaunul, l-am curatat si l-am pus inapoi. si mufa a intrat bine la locul ei. o sa caut pe cineva cu vag-com si o sa sterg erorile. multumesc pentru raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Are cineva ideie, se pot monta scaune de alte masini pe Golf IV ? Ma refer de la Audi TT sau sau A3, ceva scaune sport m-ar interesa sa stiu daca se pot pune pe G4. Cred ca ar fi doua probleme principale: mufa sa fie la fel si sa se potriveasca airbag-ul pentru ca de obicei cele second-hand vin fara airbag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHIMANO nu te lasa pana nu dai mocheta afara...am patit si eu si m-am luat dupa altii ca se usuca la soare cu geamurile deschise,si dupa 1 ora in soare mirosea a balta . Daca ai de gand sa scoti mocheta toata afara cu tot cu pasla si sa o speli ,crede-ma ca nu ai sa regreti ,chiar daca ai sa ramai fara masina 1-2 zile . La mine miroase a masina noua! si cu ocazia asta am antifonato,am pus inca un strat de pasla ca sa nu mai umblu alta data.Atentie la airbag,dar oricum se rezolva cu vag com.Succces

In legatura cu scaunele si eu caut recaro cu airbag si cu reglaj electric dar de golf nu prea gasesti , de bmw alfa romeo fiat gt etc sunt destule dar nu au airbag,dar macar sunt cu reglaj electric,trebuie sa faci un compromis.

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze ,mesajul ii este adresat lui Sniper67 ,nu mai pot da edit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

readuc aces topic la viata din dorinta de informatii , vreau sa-mi schimb interiorul actual cu unul recaro de pe o bora , am inteles ca exista posibilitatea ca mufele de la airbag sa nu se potriveasca , cele de la incalzire e posbili sa fie la fel , vanzatorul mi-a zis ca sunt universale si nu sunt probleme , e musai sa deconectez bateria ? am vazut un DYI pentru montarea incalzirii in scaune , dar acolo e altceva , trebuiec trase fire o proceduta mai ampla, sau mufa se deconecteaza ca sa nu-mi de-a eroarea de airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu pui contactul, nu se stocheaza eroare de airbag. Si da, exista posibilitatea sa nu secpotriveasca mufele, dar se pot inlocui.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

da, nu sunt lafel mufele la al meu TDI 2000 fata de 1.4 benzina 2002. cele mai noi sunt mai "complicate". dar nu e problema, inlocuiesti mufa.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina e o bora v5 , nu stiu din ce an e , oricum am vb cu baiatul de la care le iau si ma ajuta la montaj , sper sa o rezolv usor si cu asta , el a zis ca se potrivesc acum ramane de vazut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de banda izolatoare mi-ar trebui pentru o izolare buna in cazul in care trebuie sa inlocuiesc mufele de airbag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varnish termocontractibil.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok , multumesc Cristi , am notat , mufele de la incalzire se potrivesc sau si astea trebuie inlocuite , pe alea de la airbag am vazut pe un alt topic cum sa le prind , in cazul in care nu le leg bine se poate intampla ceva grav , sau imi apare eroarea de airbag si atat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufele de la incalzire - cele verzi - se potrivesc.

 

daca legi gresit, nu se intampla nimic... daca lasi circuitul deschis, atunci vei avea eroare pe airbag-ul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!