Jump to content

Schimbare Bieleta Directie


saboteur
 Share

Postare recomandată

Salutare forum, zilele trecute am patit o buba, am luat vreo 3 gropi+bolovani in interval scurt de timp, dar am facut 2000km intr-o sapt. Ca urmare, volanul statea un pic pe stangacand mergeam drept si batea ceva. Ieri seara am desfacut sa vad ce e, si bineinteles bieleta de la bara stabilizatoare era praf (numai ce o schimbasem in decembrie) si apoi am vazut si minunea, bieleta de directie stramba. Nu aveam alta de schimb la ora 9 seara evident, asa ca singura solutie a fost sa o dau jos, sa o pun pe nicovala si sa-i dau cateva baroase pt conformare. La sfarsit am reusit sa o si indrept, astfel ca am pus-o sus si acum volanul sta drept la drum intins. O sa comand una noua zilele urmatoare, pt siguranta.

Problema: in manualul de service skoda, sectiunea mecanica (chassis), capitolul 48-16 (pag. 384 din 446) zice ca bieletele (track-rods) pot fi desfacute si schimbate doar daca se demonteaza complet caseta de directie (power-steering-gear) daca am inteles eu bine. Ori, eu am desfacut doar capul de bara cu presa, colierele de pe burduf, am tras burduful spre exterior si am desfacut bieleta din caseta de sub masina, cu o cheie fixa care a incaput printre brat si consola de aluminiu. Intreb acum: care e poanta cu desfacutul casetei din manualul de service de la skoda? Poate am gresit eu cu ceva si ma lamureste vreun mecanic oficial skoda. :icon_thumright: Nu de alta, dar munceam ceva sa scot caseta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca ti-ai bulit celebrele Febi-uri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Una din ele. M-a pus dracu sa vin de la Bran prin rasnov-zarnesti-persani-fagaras si e extraordinar de plin de gropi , am ferit un crater cu stanga si am luat altul cu dreapta de mi-au clantzanit dintii. Apoi sa fie tot complet, intre deva si faget pe serpentine cautam o parcare, am vazut indicatorul dar parcarea nu se vedea drumul fiind serpuit, deodata dupa curba am vazut parcarea, aveam inca vreo 60 la ora, am tras dreapta sa intru in parcare insa, made in romania, parcarea nu era cu asfalt ci cu gropi, si la o dif., de nivel de vreo 20-25 cm sub sosea. evident am sarit ca mingea vreo 20 de metri pana m-am oprit. Ei, dupa toate astea, m-am ales cu bieleta stabilizatoare dreapta praf, si cu cea de directie dreapta indoita. fuck romanian roads.

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am vazut in serviceul reprezentantei sa se atinga mecanicii la schimbarea bieletei de caseta de directie

manopera in sine mi se pare una dintre cele mai simple legata de suspensii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu confirmarea verbala de la mecanic ca pentru schimbarea bieletei de directie nu se efectueaza decat manoperele efectuate de tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, aveam si eu o banuiala ca nu se pune nimeni sa dea caseta jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Urmeaza sa schimb si eu bieleta de directie si intrebarea este , ati strans bieleta cu dinamometrica , ati pus pasta anti-desurubare pe surubul ce intra in caseta de directie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza sa schimb si eu bieleta de directie si intrebarea este , ati strans bieleta cu dinamometrica , ati pus pasta anti-desurubare pe surubul ce intra in caseta de directie ?

N-am strans cu dinamometrica, strangi cat poti tu normal cu cheia. Pasta nu trebuie pt ca piulitele sunt de tip autoblocant (au o insertie de plastic care impiedica desfacerea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!