Jump to content

Montaj Amortizoare


arabel
 Share

Postare recomandată

poate cineva sa-mi spuna de unde iau cheia aia specifica pentru golf 3 sa desfac surubul ce tine flansa de la amortizorul fata..? acel rotund cu 2 taieturi in el

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 219
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    10

  • paul_ral

    9

  • baltaretu

    8

  • hunior

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut. Daca te referi la acest tip de "cheie" se numeste torx sau imbus tip soricel, cum am vazut ca il numesc unii comercianti. Cu acesta ti contra in capatul amortizorului si cu o cheie inelara de 21 incerci sa desfaci piulita. Ai grija sa centrezi bine torx-ul ca sa nu-si formeze joc. Eu m-am chinuit foarte mult. Cel mai usor mod de desfacere este cu un pistol pneumatic cum a precizat un coleg aici. Succes! :)

post-38791-1281299453_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nui vorba de tors ala stiam de celalalt ce tine flansa de caucuciuc

acela din stanga

post-35705-1281462623_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai tin minte exact cum am procedat cand am schimbat flansele. Parca nu m-am lovit de problema aceasta. Nu merge cu niciun fel de cheie fixa? Observ ca are partile netezite, nu tine chiea acolo sau pozitia e incomoda? Incearca cu un fel de surubelnita in care sa lovesti. Nu pot sa-mi dau seama exact :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Salut.

Incearca sa o faci tu. :offtopic: E relativ simplu. Poti sa strici o tubulara mai de slaba calitate (pentru ce-ti trebuie tie acolo, tine foarte bine) sau dintr-o teava cu diametrul potrivit. Poti folosi un flex sau daca ai, un polizor.

Tubulara ar fi mai potrivita pentru ca ai si punct de strangere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am chinuit foarte mult cu un cleste cu varful indoit dar pana la urma dupa lupte seculare (1 ora jumate) am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gabriel.gunta

salut vreau sa imi schimb si eu amortizoarele de pe fata pe un golf 3 1.6 si am gasit la cineva niste amortizoare marca braunschweig, el zice ca le-a cumparat din italia pt un vento de 1.8 si nu le-a mai pus ..eu nu am auzit de marca asta si nu stiu dac sunt bune ....si in plus cand m-am intalnit cu el sa le vad am vazut ca sunt moi...le poti impinge cu mana si le tragi cu mana usor ...asa tre sa fie sau au ele o problema??? astept un raspuns ..ms anticipat

am pus si o poza cu eticheta de pe ele..

post-56566-1281521457_thumb.jpg

Modificat de gabriel.gunta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal sa le poti trage/impinge cu mana. Ele actioneaza la socuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da dar parca nu asa usor,eu le-am schimbat ieri pe spate si unul din ele mergea asa usor parca era pompa(ma refer la cele uzate),oricum daca e nou nu cred ca are vreao problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum ele cand sunt noi nu sunt "amorsate" si o sa vezi ca se intaresc daca tragi/impingi de ele de cateva ori

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie nu mi se pare prea normal sa poti trage/impinge cu asa usurinta de ele...la mine facand abstractie de faptul ca sunt sport abia puteam sa le imping noi fiind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu verificatul amortizoarelor cu mana este relativa deoarece asa cum spunea taz21 ele actioneaza la socur, insa si eu la cele de pe spate schimbate recent (alko) am observat ca fata de cele vechi merg mult mai greu daca le actionam cu o forta constanta(in special cand scoteam tija mergeau mai greu), in schimb daca le bruscam se blocau.Incearca sa cauti pe net firma respectiva sa vezi daca altii au avut probleme cu fiabilitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu nu stiu de unde sa incep :D probl este urmat-cand iau cate o groapa care nu se poate evita masina zici ca are roti de lemn :blink: se simte bine orice denivelare sa fie arcurile sau amortizoarele?Se poate verifica cumva astea? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adica roti de lemn?... amortizoarele le poti verifica apasand pe aripa (faci balans) iar cand ai eliberat nu trebuie sa faca decat cursa pana sus(una singura) nu sa se "batzaie" ca barca pe valuri.

salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai1- ce caucicuri ai? Daca au talon mic, gen 195/50/15 posibil sa fie de la ele.

La mine amortizoarele au 20k si la fel se simt cand iau cate o groapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect daca sunt joase 195/50/15

50 e destul de putin pentru drumurile noastre

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic off-topic si imi cer scuze... e chiar asa mare diferenta de la 195/50/15 la 195/60/14 ? Adica daca mi-as schimba jantele cu unele pe 14 si cu balonul de 60 nu s-ar mai simti gropile asa tare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal multumesc ptr raspuns :huh: urgent am rotile de vara pe 14 iar cele de iarna pe 13 la amandoua si la 14 si la 13 zici ca am roti din lemn invelite cu putin cauciuc la gropi :Dfara pic de miscari lente cand dau dau va astept la o tura prin oras :D asta este eu m-am invatat cu ea stiti cum este fiecare piatra o simti , fiecare denivelare ori sunt eu prea sensibil sal :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantinescu

Salutare toti colegilor cu Golf. De 3-4 luni am intrat in posesia unui Golf 3 cabrio,deci sint incepator in marca vw.Imi poate recomanda si mie cineva un service sau un mecanic in marca vw? Am o problema cu jantele pe spate.Am pus jante pe fata cu 9j si pe spate de 10j si imi atinge cauciucurile din spate de aripa Tel meu.0722 66 57 92. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la dimensiunile de 9 respectiv 10j e oarecum normal sa atinga mai ales daca aveti si suspensie sport pe masina,sunt foarte late jantele,asta e raspunsul meu,ar merge o evazare de aripi ca sa nu atinga,se poate face la cineva care lucreaza in fibra/tabla. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Constantinescu

Aveti idee un atelier care face asa ceva? cu fibra de sticla?

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!