Jump to content

Golf2 Euro2 ?


zib3r
 Share

Postare recomandată

iti dau io tzie tat mk3 :P ;)

esti c8-ma. fac aci spam ca pe mess nu dau de tine.zici ca tre sa marg pan la tine(siii sa-ti zac) sa te mai uiti la "ferestre" .

mk3 fii sigur.Daca nu reusesc sa inmatriculez editioneee bluuuuu`uuuu! :tomato:

Cum am spus.Maine merg sa ma interese exact.Si va spun la toti ce si cum.Poate mai este cineva interesat.

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cypor

    13

  • zib3r

    13

  • GTI_85

    7

  • danmoise

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Scuze ca m-am bagat in seama, da stie careva ce norma de poluare are 1.6 turbodiesel, cod 1V, model 1990? Stiu ca are un convertor catalitic sau cam asa ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca m-am bagat in seama, da stie careva ce norma de poluare are 1.6 turbodiesel, cod 1V, model 1990? Stiu ca are un convertor catalitic sau cam asa ceva...

am notat codu si anu fabricatiei.Maine primesti raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze ca m-am bagat in seama, da stie careva ce norma de poluare are 1.6 turbodiesel, cod 1V, model 1990? Stiu ca are un convertor catalitic sau cam asa ceva...

Cum ti-am promis raspunsul este : NON-EURO.

Sunt f.multumit de rezultate.No sa am un edition one never ever.

Euro 1,2 doar din 1992 incoace.(In cazul in care masina respecta "normele impuse de "statul"(tara de kkt) ROMAN!).

Cu alte cuvinte.Daca vrei sa-ti aduci o masina de dincolo.Tre sa mergi cu "birief-ul" la R.A.R + sa platesti taxa de 30 RON(pe baza caruia verifica seria de sasiu si seria motorului.)Si iti spun exact ce norma de poluare are masina.

(very soon mk3 iN tHe hOuse)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Asa o sa fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Citat :

Pentru a avea un tablou complet al acestei probleme, iata istoricul standardelor europene pentru emisiile masinilor mici (sub 3,5t) din vestul Europei:

- non-euro pana in Iulie 1992.

- Euro1 din Iulie 1992

- Euro2 din Ianuarie 1996

- Euro3 din Ianuarie 2000

- Euro4 din Ianuarie 2005

De unde ai citatul ? Ma intereseaza si pe mine un mk3. Am gasit unul din 04/93 si zice pe brief-ul lui ca are euro 2 (notat "E2", in casutza cu poluarea), dar dupa socoteala romaneasca, ma tem sa nu`mi iau tzeapa si sa fie cotat la euro 1, ca am de platit dublu la taxa.

De exemplu, pe wikipedia, la "passenger cars", scrie cam asa:

E1 : ian 89

E2 : ian 93

E3: dec 97

etc.

LINK

nu se poate combate pe cale legala (instanta, etc.) problema asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 3 sunt doar 2 tipuri de motor ce se omologheaza euro2 si anume, AAM si ABS (injectie monopunct). E2 nu inseamna neaparat euro 2, in schimb daca scrie clar EURO2 atunci e euro2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
la golf 3 sunt doar 2 tipuri de motor ce se omologheaza euro2 si anume, AAM si ABS (injectie monopunct). E2 nu inseamna neaparat euro 2, in schimb daca scrie clar EURO2 atunci e euro2.

ce inseamna E2 ? In toate taloanele pe care le`am vazut (aprox. 15) scria "E2" si vanzatorii sustineau sus si tare ca masinile au Euro 2. Ca sa ma pot contrazice cu ei, am nevoie sa justific ceea ce e notat acolo. Motoarele AAM si ABS sunt motoare de 1781cc. Asta inseamna ca toate motoarele de 1.6 si 1.4 sunt euro 1 si nu exista nici unul cu euro 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am rasfoit internetul si il rasfoiesc in continuare tot pentru aceiasi problema, dar marca diferita de masina....si din tot ce am gasit indica, ca raspunsul lui mk16 v este cel corect. Chiar daca scrie E2 ai sanse se pare sa nu fie trecut ca euro 2.

Din ce deduc eu din ce scrii epe wikipedia Euro 2 (1996) for passenger cars - 94/12/EC (& 96/69/EC) este ca euro 2 este disponibil la masinile 94' luna a 12. Est eposibil sa gresesc. Daca aflu mai multe informatii am sa revin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am rasfoit internetul si il rasfoiesc in continuare tot pentru aceiasi problema, dar marca diferita de masina....si din tot ce am gasit indica, ca raspunsul lui mk16 v este cel corect. Chiar daca scrie E2 ai sanse se pare sa nu fie trecut ca euro 2.

Din ce deduc eu din ce scrii epe wikipedia Euro 2 (1996) for passenger cars - 94/12/EC (& 96/69/EC) este ca euro 2 este disponibil la masinile 94' luna a 12. Est eposibil sa gresesc. Daca aflu mai multe informatii am sa revin.

Ai dedus gresit, deoarece 94/12/EC nu specifica anul si luna ci numarul de identificare al directivei europene...sau ceva de genu`.

* Euro 1 (1993):

o For passenger cars - 91/441/EEC [9].

o Also for passenger cars and light trucks - 93/59/EEC.

* Euro 2 (1996) for passenger cars - 94/12/EC (& 96/69/EC)

* Euro 3 (2000) for any vehicle - 98/69/EC [10]

* Euro 4 (2005) for any vehicle - 98/69/EC (& 2002/80/EC)

* Euro 5 (2008/9) and Euro 6 (2014) for light passenger and commercial vehicles - 2007/715/EC[11]

Dar cu toate ca in paranteza scrie 1996, in tabelul de pe aceeasi pagina scrie ca Euro 1 apare in Ianuarie 1989 si Euro 2 apare in Ianuarie 1993.

post-27196-1217964823_thumb.jpg

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap l-am cercetat sia sa se pare...ramane doar sa cauti o lista (eu am gasit pentru tipul de masina pe care o iau) Schlusselnummer pentru euro doi Schadstoffarm EURO2 ...singurele care sunt cica EURO 2. Intrucat tot in acea lista am gasit la Euro 1 Schadstoffarm E2 pentru seriile de Euro1

bmw.jpg

Pt bimmer de exemplu.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am mai "sapat" putin si am dat de pagina asta. E drept ca nu inteleg germana, dar presupun ca valorile Euro2 din dreptul codurilor de motor sunt valabile.

Click AICI.

Atasez o bucatica din tabelul dat:

Edit: Totusi , cred ca valorile "Euro 2" sunt valabile dupa montarea catalizatorului ce se vinde pe site. Asta inseamna ca toate sunt euro 1 ?

Nu se poate sa aiba euro 2 , masinile fabricate inainte de 90.

post-27196-1218015597_thumb.jpg

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

E adevarat ca din 2010 se vor scoate din circulatie toate masinile cu motoare non euro? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 4 noneuro acum, o sa le dau foc la toate ca sa poluez ca si cand as mai fi circulat 10 ani cu ele, ce dracu, Pamantul asta e numai al bogatilor???????????sa-i ia naiba daca o sa reuseasca sa faca chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era ceva vorba din 2011....directiva EU..dar chair nici ai nostrii magari ....aaa parlamentari am vrut sa spun nu cred in asemenea glume (asa s-a afirmat la stiri acus vreo 3 luini)....gandeste-te cate dacii sunt la tara si la oameni mai saraci...nu ca le-ar pasa de ei ...dar nu prea cred ca poti da in gloata chiar asa grosolan ...si pe atunci destul de aprope si de alegeri...asa ca imi vine greu sa cred....cea ce vor putea face eventual e sa mature la sange pe ele dpvd tehnic...la verificarea ITP...care s-ar putea ..sa fie mai drastica....EVENTUAL.

dar eu cred ca ramane o poveste totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, pana atunci au timp sa ne mai dea o portitza. Ar putea sa ne lase sa ne punem catalizator pe ele si atunci sa putem umbla in continuare. Cine isi pune, umbla, cine nu ...sta acasa. Ar fi culmea sa ne ia toata bucuria asta cu mk1-mk2......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cu masinile de epoca ce fac?Sau ce e ? Comunism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu alea nu are nimeni treaba....numai ca sa fie catalogata ca fiind de epoca, trebuie sa indeplineasca vreo cateva conditii...destul de grele de obtinut la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine ca americanii se pot bucura de o masina aproape de epoca, refacuta cu tehnologia de azi (ex: un mustang din anii `60).....pe cand, noi ... vai s`amar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi si la noi te poti bucura numai masina trebuie sa ai ba piese originale ca sa poata fi considerata de epoca...sau facute ca cele originale..ca doar nu tza omologa un mk1 cu jante din 2008 sau stiu io ce alte sisteme centralizate de deschidere sau ...borduri de g2 etc etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi si la noi te poti bucura numai masina trebuie sa ai ba piese originale ca sa poata fi considerata de epoca...sau facute ca cele originale..ca doar nu tza omologa un mk1 cu jante din 2008 sau stiu io ce alte sisteme centralizate de deschidere sau ...borduri de g2 etc etc...

Spitzer is the answer :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi si la noi te poti bucura numai masina trebuie sa ai ba piese originale ca sa poata fi considerata de epoca...sau facute ca cele originale..ca doar nu tza omologa un mk1 cu jante din 2008 sau stiu io ce alte sisteme centralizate de deschidere sau ...borduri de g2 etc etc...

Nu de masini de epoca ziceam ....ci aproape de epoca......mk1 are putin pana devine asa ceva .....ori ba ? Am vazut golfuri mk1 tunate maxim .....turbo, suspensii ...interior ..... Piese facute in ultimii ani, in nici un caz in `76 toamna... La ei se poate sa faci aproape orice iti doresti ... La noi poti visa pana imbatranesti ...ca tot cu un vis ramai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!