Jump to content

Macara Defecta Sau Alte Cauze?


iulius473
 Share

Postare recomandată

Salut

De cateva zile geamul de la sofer se inchide si se deschide foarte greu care sa fie cauza?Geamurile se deschid manual nu sunt electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai are scapari cand incerci sa inchizi/deschizi sau troncane este macaraua , chiar azi am schimbat la golful meu una , dreapta fata , 150 ron macaraua noua si 25 ron manopera :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai are scapari cand incerci sa inchizi/deschizi sau troncane este macaraua , chiar azi am schimbat la golful meu una , dreapta fata , 150 ron macaraua noua si 25 ron manopera :blink:

Nu scapa nu troncane nu face absolut nimic doar merge foarte greu mai ales atunci cand ridic geamul si asta de cateva zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie gresate sinele pe care culiseaza suportii de prindere ai geamului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca poate a sarit firul de pe o rola. si asta mai poate fi o cauza. Da jos panoul de la usa si uita-te sa vezi ce e acolo. Apoi greseaza cu vaselina toata instalatia. La mine sarea cand inchideam geamul, a fost stricata rotita din macara (e din plastic :D ). Ce mai poate fi este plasticul care izoleaza, cel de pe usa in exterior intre panoul de usa si geam. Da-l jos si vezi daca-ti merge mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am si eu o problema cu geamul de la Vento. Geamul era inchis...am urcat in masina si am dat sa-l trag in jos...nu stiu ce s-a intamplat insa nu mai merge. Ca idee...intr-o parte cand invart nu merge deloc, iar in cealalta parte daca incerc sa invart de maneta merge parca agatat asa...ideea e ca geamul nu mai functioneaza deloc. Norocul meu ca s-a defectat cu geamul in sus...altfel ce naibii faceam acuma noaptea cu el deschis.

Daca stie cineva cum se repara...sau chiar sa mi-o repare...as fi foarte interesat.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au blocat sufele macaralei. Posibil camelcul din interiorul mecanismului sa aiba canelurile distruse. Un mecanism complet (partea mecanica) este cam 150 lei nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez...in sensul acelor de ceasornic daca invart nu merge deloc....doar invers dar parca caraie pe ceva...sigur scapa. O fi cineva din Bucuresti sa ma ajute si pe mine? contra cost fireste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vad ca asta este boala lor! Si la mine s-a intamplat la fel am deschis geamul si cand sa il inchid s-a impotmolit si nu a mai vrut

Am demontat macaraua si era melcul uzat si se incalcea firul acela , din neglijenta am rupt si o rotita de plastic de acolo pe care nu mai pot sa o repar , stie cineva daca se gasesc piese de schimb?

A uitasem! Eu am macara electrica si motorasul este bun . Oare pot sa pun motorasul de la macaraua veche la alta noua? pt ca o sa iau una nou sau second

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa precizez...in sensul acelor de ceasornic daca invart nu merge deloc....doar invers dar parca caraie pe ceva...sigur scapa. O fi cineva din Bucuresti sa ma ajute si pe mine? contra cost fireste.

Te sfatuiesc mai intai sa desfaci fata usii, sa vezi despre ce este vb. asta o poti face tu sau poti trece pana la un service dupa care sa te apusi sa cumperi/sa schimbi sau sa strici altceva ce nu este defect. Economisesti / timp/ nervi/ si banii, banii, banii.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca gasesti una la dezmembrari si este in stare de functionare nu are rost sa te complici sa muti motorasul pe cea care o cumperi. Incearca pe forum la topicul dezmembrari si trebuie sa gasesti pe acolo la un pret bun. In privinta unei noi aici este un pic mai greu pentru ca marea majoritate din ele nu vin si cu modulul electronic de comanda ( iti spun din propria experienta) si trebuie facute ceva adaptari si multa bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-au rupt canelurile de la rola pe care se aduna cablul de la macara.Facea urat cand des si inc geamul.Se gaseste de vanzare separat??Va rog dati-mi un cod daca aveti.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca asta este boala lor! Si la mine s-a intamplat la fel am deschis geamul si cand sa il inchid s-a impotmolit si nu a mai vrut

Am demontat macaraua si era melcul uzat si se incalcea firul acela , din neglijenta am rupt si o rotita de plastic de acolo pe care nu mai pot sa o repar , stie cineva daca se gasesc piese de schimb?

A uitasem! Eu am macara electrica si motorasul este bun . Oare pot sa pun motorasul de la macaraua veche la alta noua? pt ca o sa iau una nou sau second

Salut, acum cateva ore am terminat montat noua macara luata de la autokarma pt ca am avut si eu zilele trecute aceeasi problema, am coborat geamul si nu a mai urcat. Am desfacut macaraua si era sufa zob pe melcul respectiv. Ca sa iti raspund la intrebare, macaraua vine fara motoras si eu am desfacut si pus motorasul de cea veche, trebuie desfacute cateva suruburi si se muta tot ansablul motorasului. Pret macara 170 ron (era cea mai ieftina avea si la ~260 ron).

A.Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

macaraua care ai cumparat-o avea si melcul acela pe care se invarte sufa? pe mine aia ma intereseaza .bine ca la mine din neatentia mea s-a rupt si o rotita de plasticde la unul din bratele macaralei asa ca trebuie sa iau si bratele acelea eu am gasit cu 190 ron macara nemteascain magazin posibil sa gasesc si mai ieftin dar cred ca ma duc la dezmembrari poate gasesc ceva cu totul si este si mai usor de montat acum ca am demontato odata mi se pare floare la ureche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avea atat melcul ala cat si capacul in care e fixat melcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!