Jump to content

Vw Golf Iii - Torpedou


stelyan
 Share

Postare recomandată

Salut!, mi-am luat de curand un Golf III din 1993 varianta fara airbag-uri si un prieten nu a stiut ca am torpedoul incuiat, a tras de sistemul de deschidere si mi l-a rupt.

M-ar interesa daca are cineva de vanzare sau vreo sugestie cum sa il fac. Si niste poze cu piesa intreaga mi-ar fi de mare ajutor.

post-27714-1215614598_thumb.jpg

post-27714-1215614622_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stelyan

    7

  • cosmin_golf

    4

  • DCOZ

    3

  • Tracto

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

De lipit nu merge sigur...cauta la dezmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cumparat golful din semnatura(acum de vanzare) cu clanta de la torpedou rupta. Am mers mult asa, pana intr-o saptamana a portilor deschise la PBN(reducere 20% la piese si accesorii), am luat-o cu vreo 70 lei. Nu este scumpa, nu merita sa o carpesti! Incearca si la volksman!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de lipit a mers dar ... se mai urca cate un neghiob si vede ca e facut si trage un pic de el sa vada daca merge si iar il rupe. La dezmembrari mi-au spus peste tot ca asta e prima piesa care o vinde cand dezmembreaza un golf, am cautat si pe net sa comand nu e problema de bani dar nu gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu exact aceeasi problema !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai le lipiti apoi la armati/intariti cu otel/tabla......merge ,vointa sa ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta acum vreun an, am uitat ca mi-am incuiat torpedoul si cand am dat sa-l deschid, cum sunt eu mai ferm, l-am rupt

De lipit n-am reusit cu nici un fel de solutie, incepuse sa se vada oricum urat (se scursese niste glue si pe fata). Pana la urma am apelat la dealeri vw si am gasit

trb doar sa te uiti la codul broastei, se da cu totul mai putin incuietoarea (pe care oricum o poti recupera de la cea veche, in general nefiind afectata). Eu am dat anul trecut cam 50 lei si ceva (in Ploiesti), gasisem si la Bucuresti cu vreo 70 lei. Deci de gasit gasesti, trb doar sa cauti codul si sa-l comunici celor care vand piese pe comanda la VW. Cat despre dezmembrari, e bine si aclo sa cauti, dar 99% nu se gaseste, intrucat e o piesa care se rupe usor si la foarte multi posesori de VW Golf 3 si mai ult ca sigur cauti degeaba.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat de codul de care zici si am gasit ceva de genu 1H6857 147 (pe piesa 2 cea care are si broasca) mi-ai fi de mare ajutor daca mi-ai spune daca asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de asemeni ti-as ramane dator daca mi-ai spune si mie firma de la care ai comandat piesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am deocamdata masina in service, nu-ti pot confirma codul dar parca suna cam cum spui tu. Daca scrie codul ala pe dispozitivul cu clanta, e ok (oricum e toata broasca, cu clanta, tija, arculet etc fara incuietoare).

Incearca http://www.nurvil.com/ (asta e din Ramnicu Valcea de unde se pare ca esti tu), sau http://www.volksparts.ro/ din Bucuresti. Nu mai tin minte unde ma interesasem atunci in Bucuresti prin email, luasem numele firmei tot de prin forum. La mine in Ploiesti trb sa ajung pe la magazinul acela sa vad un nr de tel ceva (oricum trb sa trec pe acolo, mi s-au rupt piesele de legatura de la butucii clantelor usilor) si o sa-ti comunic si niste date de contact.

Modificat de DCOZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in vechiurile mele email-uri firma din Bucuresti unde gasisem: AUGSBURG

http://www.augsburg.ro/

Incearca sa le scrii la adresa: supermarketmilitari@augsburg.ro (Telefon: 021 3050630, Lu-Vi 9-18), oricum ai acolo pe site sectiunea Contact unde te poti interesa mai exact, inclusiv locatia lor pe harta.

Oferta lor din 8 august 2007 era:

Cant. Articol Termen Pr.unitar Total

----------------------------------------------------------------------------------

VW GOLF 3 SErie car:WVWZZZ1HZRW604623

1 Buc. Maner cenusiu capac torpedou 47,84 47,84

Original,termen mediu de livrare 5-6 zile

sau

1 Buc. Maner negru capac torpedou 60,97 60,97

original,termen mediu livrare 1-2 zile(stoc 55)

------------------

Livrare : Cheltuielile de transport se suporta

de Client

Expediere : Marfa se ridica din Centrul Augsburg Militari

Cond. Plata : Avans 50% din valoarea comandata,

restul de plata la predarea marfii

RAIFFEISEN BANK SA-SMB Cont: RO77RZBR0000060002406159

Modificat de DCOZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fac reclama acum dar oricum este la noi pe forum.

Volksman are piesa, am schimbat-o eu si am comandat-o de la el. A trebuit doar sa iau broasca din maner care oricum nu-ti mai trebuie si poti sa-l rupi sa o scoti. se potriveste la fix in celalalt maner. Manerul la el era 20 de ron plus taxe. M-a costat 50 de ron ca sunt la mama naibii de Bucuresti :offtopic: Uite aici, posteaza si te va servi, bafta:

http://vwforum.ro/index.php?showto...&start=6540

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimanceacosmin
de asemeni ti-as ramane dator daca mi-ai spune si mie firma de la care ai comandat piesa.

Salut! Eu am patit cu torpedoul si am luat piesa chiar de la Porsche Romania, cu vreo 35 lei, in 2007. Incearca si acolo, dar trebuie sa te duci cu piesa sa o vada.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa achizitionez si eu piesa :)

m-a costat 30 lei piesa si curieru 35 lei dar barim am rezolvat o treaba, acum ma am sa imi repar trapa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fericitule! Faci un schimb de yala si ai rezolvat. Ca veni vorba, daca ai un torpedo a carui yala nu se potriveste cu celelalte ale masinii se poate face o cheie separata numai dupa yala? Si cam cati gologani?

Modificat de D@ny
nu folosi quote decat cand se impune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yala am pus-o mai mult estetic, cred ca se poate face cheie dar cred ca trebuie sa demontezi yala si sa te duci cu ea la cineva care face asa ceva

Modificat de D@ny
nu folosi quote decat cand se impune
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am avut clapita de la torpedeu rupta, si dupa ce am dat de forumu' acesta, am intrat pe www.volksparts.ro, am dat comanda, si in 2 zile am avut clapita acasa. :) pretul de achizitie a fost de 30 lei + taxele curier 50 lei. multumesc pt informatii..la dezmembrari am cautat de vreo 2 luni incoa si nu am reusit nimic...thanks again

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu 3.5 ron una bucata lipici picatura plus doua cuie stoc propriu :) . Desfaceti iala incet, luati un cui 3.4 cm lungime si grosime 1.5 mm si incalzit faceti o gaura prin partea din fata a clemei incuietorii (se va vedea la final doar gamalia cuiului) si prin ciocul lipit temporar anterior. dupa care luati alt cui, il indoiti aproximativ sa urmeze gaura facuta in clema torpedoului si cantul din interiorul ciocului de pe clema. Dupa ce ati montat cuiul puneti picatura pe cant si la imbinarea clemei cu ciocul rupt si lasati o jumatate de ora sa se usuce. Montati garantat tine, poate mai bine ca o clema noua. Dureaza mai putin de o ora si costa f. putin. Mare parte din efort il faceti oricum demontand iala veche si montand alta noua. Nici nu mi-a trecut prin cap sa comand noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( foarte OFF TOPIC dar nu pot sa ma abtin. Ma scuzati dar am ramas perplex cand am vazut datele de la masina.

@G3 1.6 16v cu Maşina: VW Golf 3 1.6 16V. Vezi ca nu exista golf 3 de 1.6 cu 16V, La g3 doar cele de 2.0 au 16 valve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, sunt 8 valve, a fost o greseala care nu am mai corectat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal eu nu am torpedou in dreapta jos . ce as putea face ca sa am , se poate monta o usa acolo? sau tre sa schimb toata bucata aia mare din bord?

dsc00003jq5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam greu de gasit ceea ce vrei tu, fiind pe culoare alba sau gri. Pe negru se mai gasesc, pe masinile care au AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut poza si mie imi trebuie tot ansamblu de jos chiar daca e alta culoare ca totusi este util sa ai torpedou in masina in loc la polita care o am eu

multumesc de ajutor o sa caut pe la dezmembrari si daca nu gasesc imi comand nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa te duci la un magazin de piese auto si sa ii pui sa itzi caute in calculator dupa codul caroseriei, si ar trebui sa gasesti. Eu asa mi-am gasit o gramada de chestii. Mult succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!