Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Salutare,dimineata avand treaba prin oras ,merg sa-mi iau masina din garaj,si spre surprinderea mea.usa de la sofer nu se deschide,incerc 1 data2 ori... usile din fata nu vor sa se deschida nicidecum,le deschid din inerior si repet faza...usile din fata nu se deschid ,doar cele din spate.....ajung acasa fac iar cateva miscari de inchidere deschidere apoi usile se deschid toate fata spate..oare ce so fi intamplat pentru ca faza asta nu mi sa mai intamplat....am incercat si cu cheia2 sa fiu sigur ca merg usile si e ok ..ma-m gandit so fi intamplat de la frigul de azni noapte dar ma gandesc prea de tot sa le fi prins frigul doare pe usile din fata si cele din spate mergand ok...cine a mai patit asa ceva sa-mi dea o lamurire...aper ca nu ma asteapta vreun defect acum in parg de AN NOU.Va doresc tuturor un AN NOU FERICIT!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor!Am si eu problema cu usa dreapta fata care nu se mai deschide numai din interior de vreo 2 zile.Ce ar putea fi?Nu se mai deschide de cand o persoana vroia sa urce in masina si a tras de maner in timp ce eu o deblocam dinauntru de la butonul din portiera soferului!HELP ME!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicolae.adryan

Revin cu problema cu deschiderea usilor,si totusi cred eu ca este de la inghet, ieri dimineata am patit acelasi lucru...dar dupa ce am incercat o prima deschidere am tars de maner ...nu sa deschis..am mai dat o data pe deschidere am tras de maner..si sa -u deschis usile....probabil eu cred in caz de inghet ceva se intampla acolo in parghia aia de inchidere..in potcoava aia..ceva daca este inghetat nu agata manerul......la mecanismul ala de inchidere care este ca o parghie ..am incercat sa-l misc cu degetul..fata spate...mA-M ales cu ceva ulei pe degete....probabil acolo ar trebui uns acel mecanism.. rog cei ce au patit asa ceva ...pareri...

Modificat de nicolae.adryan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste postul meu, #43. Am patit exact la fel, fara sa desfaci fata de usa n-ai cum sa rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat in felul urmator:m-am urcat in masina am deschis geamul din partea dreapta apoi m-am dat jos am blocat masina si am deschis usa pe geam din interior ,apoi a functionat normal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am incercat si eu sa curat contactele la telecomanda dar nu am reusit,u cum ai facut,ms

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu ai reusit ? se demonteaza bucati si se curata cu alcool izopropilic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!Am desfacut si eu suruburile de la fata de usa dar nu pot sa desfac fata de usa,am incercat sa trag de ea dar pur si simplu nu se misca,daca trag mai tare sa o desprind dupa usa mi-e teama sa nu rup ceva.Cum procedez sa o desfac?Trag de ea pina se desface ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin am desfacut fata de usa dar nu am cu ce sa desfac acele 2 suruburi de la macara??Exista cheie tubulara pt asa ceva,stie cineva care a desfacut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor.Am si eu urmatoarea problema ,cand inchid din telecomanda usile, usa sofer nu se inchide(sunt nevoit sa o inchid mecanic),am observat ca semnalizarea de pe oglinda nu mai functioneaza,oglinda nu se mai regleaza si nici sistemul de dezaburire al oglinzii nu functioneaza.Am inlocuit brasca si am incercat un alt calculator de usa dar fara niciun rezultat.Care ar  putea fi problema.Astept un raspuns.Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele din mansonul de pe usa le-ai verificat? O scanare ai facut inainte de a inlocui cine stie ce pe acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cum pot desface fata de usa deoarece amindoua capetele de la suruburile de la macara s-au stricat,Vreau sa desfac fata de tabla cum fac???Alta metoda exista???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca geamul urca si coboara ai calculatorul alimentat.Cu borna pusa ar trebui sa ai 12 v pe cele 2 fire groase de pe conectorul calculatorului (maro si rosu ,parca). Verifica cu ohmetrul intre. pinii 12si 2,12si13 la A195,ar trebui sa ai citiva ohmi (rezistentele celor 2 motorase din broasca)Borna luata, conector scos din calculator(verifici pe conector)Ti-ar fi de folos Autodata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefanalice

Salut!

Sunt nou aici si imi cer scuze daca nu am postat in sectiunea care trebuie.

Am un passat 1.9 TDI (break) si mi s-au infundat scurgerile la parbriz(cele de jos) si toata apa mi-a ajuns in masina la scaunul soferului unde este calculatorul. cand am deschis cutia in care este pus acel calculator(pt. semnal, alarma, etc.) era deja prea tarziu.Problema este cand deschid haionul si usa dreapta spate incepe sa sune alarma timp de 30-35 secunde.

ce ma sfatuiti sa fac? 

Multumesc !

Modificat de stefanalice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA cureti scurgerile, sa usuci sub moncheta, sa vezi ce fire sunt intrerupte si eventual sa schimbi modulul de confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si la mine azi (deci destul de cald fata de perioadele de iarna in care au avut colegii de mai sus probleme) dintr-o data pur si simplu nu s-a mai deschis usa sofer , toate merg , mai putin a mea , sunt destul de sigur ca e acea sufa , ceva mecanic caci nu am nimic aprins nici pe usa nici in bord ... sa ma duc la midocar vitan cu ea ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce sa te duci in service?

Deschide usa din interior si da fata usii jos si vezi ce gasesti acolo.

Dupa ce te lamuresti ce problema ai, iei decizia ce sa faci.

Am umblat de curand la usi si am ramas surprins cum arata constructia parghiei cu sufa deci as zice slabe sanse sa se rupa.

Poate in cel mai rau caz e rupta clema care opreste camasa cablului pentru a forma parghia sa actioneze broasca. Clema fiind de plastic, e cel mai plauzibil ca acea sufa e destul de groasa 3-4 mm in diametru si nu o vad sa cedeze asa usor. Poate e rupa urechea manerulii cromat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Donz dar problema mea e  indemanarea la chestii mai fine sa zicem si mi-e frica sa nu se rupa ceva ... zau imi e .. asa ca dau un ban dar stiu ca nu-l mai am :)) 

Daca vrei , desigur contracost te poti baga tu :P , da-mi un PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit de vreo 4/5 ori si s-a intamplat dupa ce am incercat sa deschid usa cand masina era inchisa.

Am lasat-o o perioada, cateva ore sau zile si si-a revenit singura. Am dat jos geamurile din cheie si am deschis-o din interior pana a mers si manerul din exterior.

Va sfatuiesc sa aveti rabdare cateva zile inainte sa desfaceti usa sau sa va duceti la mecanic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca unora li se repara peste noapte fara interventii dar sunt cam sceptic ca o sa-si revina ... mai astept o perioada.Oricum o folosesc rar in perioada asta.

 

EDIT HA HA ! M-am enervat acum si am coborat la masina.Am incercat - pauza , nu merge.

Am deschis geamul pana jos si am deschis din interior usa si cand am deschis usa am tras si de exterior si din interior -rezultat -  si-a revenit ! Merge perfect !

Incercati , s-ar putea sa mearga

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit de vreo 4/5 ori si s-a intamplat dupa ce am incercat sa deschid usa cand masina era inchisa.

Am lasat-o o perioada, cateva ore sau zile si si-a revenit singura. Am dat jos geamurile din cheie si am deschis-o din interior pana a mers si manerul din exterior.

Va sfatuiesc sa aveti rabdare cateva zile inainte sa desfaceti usa sau sa va duceti la mecanic.

salutare acum am fost la mecanic am dat fata jos ptr a 2a oara si nimic mai mult deatit am rupt si 2 clipsuri.maine incerc vatianta ta poate i- si revine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sakyta incearca si sa tragi in acelasi timp din interior si din exterior , la mine asa a functionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am observat ca manerul de usa nu mai functioneaza (merge in gol) cand apasam cam in acelasi timp pe deschis din telecomanda si trageam si de maner. Am patit acest lucru de vreo 6 ori. Am rezolvat facand la fel, apasand pe cheie si tragand incet de maner cam in acelasi timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sakyta incearca si sa tragi in acelasi timp din interior si din exterior , la mine asa a functionat

multumesc jiji2008 acum cobor la masina si âncerc varianta asta,dar mai nou si cea din spate partea sofer face la fel se deschide cind vrea.am fost la wv au bagato pe tester le da eroare ambele usi dar nu specifica ce anume este defect, spun ca trb lasata la ei sa ia tot ansamblu la mana si poate asa gaseste def.stiti ce am facut dreapta inprejur si la masina cind mi-au zis cit ma costa in jur de 700€ (locuiesc in spania).de aceia caut pareri poate iese mai ieftin.revin cu raspuns.o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!