Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Pentru "barny"

Cum ai rezolvat problema cu deschisul usii? Ma gandesc ca ai reusit cumva, dupa un an. Fiindca am patit-o si eu. Mai intai nu se deschidea din exterior, apoi m-a mancat undeva si am blocat cu surubelnita "blocare copii", crezand ca de acolo e buba. Acum ma uit la ea...

Modificat de prely
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,Am o problema si anume cand plec dupa loc si se inchid usile in mers usa dreapta spate nu se incuie,adica daca opresc si este cheia in contact usa se poate deschide prin exterior,pina acum nu se putea deschide din exterior pina nu scoteam cheia din contact sau pina nu deschideam din butonul de inchidere de pe usa fata.Daca inchid masina din telecomanda se incuie fara probleme.Acum 2 zile am luat pe cineva in masina si a dat cu usa aceea de 2 ori de am zis ca o rupe din balamale,oare de acolo sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dj johny: martorul de incuiat e aprins? Este aprins galben? Semn ca sunt toate usile incuiate? Diferenta dintre incuiat din telecomanda si interior este ca atunci cand incui din telecomanda sa nu se poata deschide nici din interior, iar cand se incuie la plecare de pe loc sa nu se poata deschide din exterior ci doar din interior. Trebuie verificat acuatorul din usa, zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu m-am uitat sa vad daca se aprinde martorul galben,dar am crezut ca lucreaza acelasi sistem la inchiderea din telecomanda si cea la plecarea dupa loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este acelasi sistem insa mai mult ca sigur este o problema mecanica! Din soft nu poti selecta inchiderea diferita a usilor, decat cea a soferului!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat martorul galben se aprinde la plecarea dupa loc dar usa nu se incuie,Poate o sa o desfac cu toate ca din telecomanda se incuie fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am rezolvat cu usa spate am dat cu spray wd 4o si nu se mai deschide acum din exterior,am sa desfac capitonajul sa vad ce trebuie reparat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta pentru copii blocata pe interior, si pe exterior nu se deschide de loc...nu stiu ce sa mai fac :|

Asa imi face:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manerul pare ca opune rezistenta sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa cum s-a mai scris, se scoate cu putina indemanare fata de usa! Alta solutie, non distructiva nu ai!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ti-a sarit parghia de la maner.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salll sunt nou pe aici...am si eu o problema cu usa.....daca incerc la manerul de la usa de la sofer sa deschid usa cand e incuiata si dupaceia deblochez usile din telecomanda,surpriza usa de la sofer se mai deschide abea dupa 30 de minute.trebuie sa cobor geamul din telecomanda sa o deschid usa din interior sau pe la alta portiera...ma puteti ajuta cu aceasta problema.ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se intampla reproductibil (doar dupa cca 30 min se deschide) atunci ar putea fi o problema cu modulul usii sau alarma. Ar trebui facuta o scanare cu VCDS-ul.

Modificat de mars01
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

salut, colegi, intrebare mea este , CUM SE DEMONTEAZA PANOU TABLA USA DREAPTA ???? pentru a ajunge la broasca sa o demontez pentru a o curata !!! la mine de inchis inchide , dar deschide numai daca ii trag un pumn in usa !!! .... doamne numai probleme cu masina asta .

Modificat de nushi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai, separa geamul de macara. Vezi ca are doua gauri de vizitare si slabesti suruburile de acolo. Ridici geamul si il lipesti sus, cu banda adeziva. Dupa aia, desfaci partea de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Florin , dar numai ca prin gaurile alea doua nu am vazut suruburi , ci am vazut ca doua torx-uri , mi-a fost frica sa la slabesc desi nu aveam nici cu ce , pentru ca pe langa ele se vedea si cablu de otel ce actiona macaraua .....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea, alea... asa e la b6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu probleme la ambele portiere fata . Dupa ce am cumparat masina in vara trecuta a inceput sa faca probleme portiera din dreapta Cu toate ca inchiderea centralizata functiona dupa ce actionam telecomanda pentru deschis, portiera nu mai mergea deschisa de afara .Acum cand a venit frigul m-a lasat si portiera din stinga .Acum sa deschid masina trebuie sa bag mana pe la portiera din spate si sa actionez pargia. Daca cineva a avut probleme de acest gen rog sa-mi spuna si mie cum a rezolvat problema .E parte mecanica s-au electrica ? Multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am o problema cu deschiderea portbagajului din telecomanda la un B6. Led-ul de la telecomanda se aprinde, dar din pacate portbagajul ramane inchis si trebuie sa il actionez manual. De la butonul de pe usa soferului functioneaza normal. Aveti idee ce de ce natura este problema aceasta? Cum pot remedia defectiunea?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am descoperit ca aveam alta problema, nu din telecomanda. amortizoarele de la portbagaj. telecomanda deschidea incuietoarea, dar portbagajul ramanea pe loc fiindca amortizoarele nu isi faceau treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu probleme la ambele portiere fata . Dupa ce am cumparat masina in vara trecuta a inceput sa faca probleme portiera din dreapta Cu toate ca inchiderea centralizata functiona dupa ce actionam telecomanda pentru deschis, portiera nu mai mergea deschisa de afara .Acum cand a venit frigul m-a lasat si portiera din stinga .Acum sa deschid masina trebuie sa bag mana pe la portiera din spate si sa actionez pargia. Daca cineva a avut probleme de acest gen rog sa-mi spuna si mie cum a rezolvat problema .E parte mecanica s-au electrica ? Multumesc anticipat..

Am patit si eu la usa stanga fata. E mecanic, trebuie sa demolezi fata de usa ca sa ajungi la cablurile care actioneaza mecanismul. Trebuie gresate bine cablurile, mai ales la intrarea in camasa de plastic, de la condens se blocheaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!