Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

Da, este aceelasi mecanism

posibil probleme la cablul dintre maner exterior si yala. Poate doar a inghetat (a intrat ceva apa sau umezeala)... de multe ori se strica.

Daca nu isi revine, trebuie desfacut si verificat - sa vedem de e cablul (asa pare) sau yala de vina - se poate desface si se curata colectoarele

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca manerul se trage usor atunci e o problema din interior,probabil a sarit sufa care actioneza mecanismul.Trebuie scos panoul din interior,manerul,demontata rama din spate,scos geamul....e de treaba

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau e rupt ceva daca manerul  se trage in gol .Sare cand portiera e incuiata si cineva trage tare de maner si-l scapa,se intampla pe la spalatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am gasit si eu cu maner (cel din interiorul fetei de usa) rupt. 

cel mai sigur, sa desfaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Va multumesc pentru promptitudine.

In prima faza o sa incerc sa trag simultan atat de manerul din interior cat si de cel din exterior, poate, poate...Apoi eventual sa dau si butucul yalei jos asa cum sugereaza Florin mai in spate.

Folosirea wd40 nu favorizeaza strangerea prafului? Ar fi mai oportun spary de yale?

Inca o data, multumesc.

@Excalade, poti fi mai explicit asupra verificarii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe lateralul portierei cu T25 desfaci surubul care tine "butucul" de langa maner,il dai jos si te uiti daca manerul e intreg si daca actioneaza o piesa din fonta 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

28 minutes ago, F l o r i n said:

este ok si wd40

Dar, este de preferat spray pentru yale, corect?...eu am un lichid pentru yale dar este din acela care disperseaza lichidul prin presarea recipientului.

Ma gandesc ca acela nu poate patrunde in profunzime pentru a acoperi cat mai bine zona aceea.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este de preferat - dar aici depinde ce ai de gand sa gresezi - intai tu trebuie sa desfaci si sa vezi ce s-a stricat la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca ceva va rog. Avand in vedere ca am kessy este alta procedura de scoatere a butucului? Ma gandesc din cauza ca am senzorul pe capacul ce acopera butucul.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul e la fel,manerul e diferit.Mare atentie la mufa si cablaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata,

Revin cu update la problema mea de ieri...

Aseara cand am ajuns la masina am deschis fara probleme usa soferului. Am fact cel putin 10 inchideri/deschideri/blocari/deblocari si nicio problema. De dimineata, de asemenea s-a deschis fara problema.

Acuma, ce sa spun, sunt multumit ca si-a revenit mai ales ca sper sa trec macar de sarbatori fara reaparitia problemei.

Nu pot totusi sa nu ma gandesc la intemperiile ce urmeaza sa vina si prin urmare as vrea sa aflu care ar fi putut fi cauza ieri si ce masuri proactive as putea sa iau pentru a evita reaparitia problemei.

Va multumesc anticipat pentru orice parere sau idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai se intampla sa inghete cablul - B6-le/B7-le - printre putinele masini moderne, care sufera de aceasta boala... eu de toamna, am injectat wd40 pe langa maner - intre maner si butuc, tragi de maner si injectezi wd40 - nu au mai inghetat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. O sa fac si eu operatiunea diseara avand in vedere ca nu trebuie demontat nimic.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat in week-end cu WD40 dar din pacate nu am reusit sa desfac butucul de la sofer si am dat doar printre el si maner.

Am desfacut acel TORX dar apoi nu am reusit sa scot butucul. Recunosc, nici nu am fortat. Spuneti-mi va rog, este o procedura speciala? Mai trebuie desfacut si altceva in afara de surubul de pe lateralul portiere?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are doua - surubul care se scoate plus cel care ramane pe manerul interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, poti te rog sa imi dai detalii despre cel de-al doilea surub? Unde este localizat mai exact?

Multumesc frumos.

L.E. Mii de multumiri @F l o r i n

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand s-a lasat cu -12 de cateva nopti we manifesta si la mine Desi nu am spalat masina de cand aunt temperaturi negative... Cand se incalzeste isi refine, maine incerc si EU operatiunile descrise pe aici.

Florin, mare multumesc pentru schema, esti in mare domn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu mare placere - nu uitati sa folositi spray pentru yale, sa dati la cabluri, ca sa nu inghete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata am lasat masina in garaj incalzit doua nopti si apoi am dat cu WD-40 pe toate gaurile pe unde am putut :)

Momentan e bine, dar s-a si incalzit. Sunt curios cand vine iar frigul. Pe langa Cielo eu adaug si Ford-ul precendet, am patit sa raman cu clanta trasa si sa nu se inchida usa, e drept la -18

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut,

 

Am urmatoarea problema la un Passat B6 de 3 zile.

A nins si a plouat... gheata groasa pe masina.

Am coborat sa deszapezesc masina si nu am reusit sa o deschid din telecomanda. Masina nu raspunde sub nicio forma. Am incercat si cu a doua telecomanda care nu a fost folosita foarte mult si tot nu merge. La ambele telecomenzi licare ledul atunci cand apas pe orice buton.

Dupa am scos capacul de la usa soferului si am incercat cu cheia mecanica. Invart spre stanga sau spre dreapta. Nicio reactie. Usa nu se deschide. Am bagat mana jos intre usa si prag si am tras de ea. Tot nu se deschide.

Am facut operatiunea in fiecare zi. 

Am dat cu wd-40 in butucul usii, desi acesta se invartea foarte usor de la inceput, dar am zis ca poate poate.

De ce nu se deschide macar de la butuc?

Am observat ca ledul rosu de pe usa soferului este aprins in continuu. Stiu ca inainte licarea cand era masina incuiata. Mentionez ca am alarma din fabrica pe masina. Este acesta un indiciu? Semnaleaza o eroare? 

Am schimbat si bateria masinii acum o luna. Deci nu cred ca am ramas fara baterie.

Astept pareri despre cum pot descuia masina si de la ce credeti ca este.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, la un passat b6 la prima apasare pe deschis, se deschide doar usa soferului, la a doua apasare pe deschis se deblocheaza si resul usilor.Cum se poate anula aceasta functie?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!