Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

La fel ca si Cosmin M 23 mi se deschide usa de la sofer dar de pe cheia mecanica nu vrea deloc,am gresat am uns cam tot ce se putea pe acolo  dar nu se deschide.La fel curios cand  deschid se aprind becurile dar nu se deschide.'

.de inchis se inchide cu cheia.Cine a intampinat asa ceva rog o idee,,,pentru ca neamtul  sa gandit la desxchidere cu cheia mecanica cand te lasa telecomanda ..si daca te lasa in varf de munte ....am cam puso!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  In ultimi 2 ani am mai schimbat de 2 ori cablul lung din usa de la sofer,deci ma gandesc ca nu se poate sa se fi adunat iar in timp asa scurt mizerie si apa la cablu  ,ca zise electricianul cand mi la dat jos....se aduna apa si mezerie pe cablu si nu mai functioneaza...mai sa fie...am avut 2 masini inainte...nu conteaza marca...dar niciodata iarna nu aveam probleme cu manaerele  sa-u si daca aveam ..dadeam cu un spray....slabut dupa mine sistemul de inchidere ...deschidere la o masina  care se vrea  buna si de multi bani...he he prieteni au mai zis multi inainte ca Passat B6 nu-si merita banii si incep sa-i cred si eu!oricum asta este o chestie minora....cand o sa va lase pompa de motorina ca pe mine..in trafic (moarte toate luminile .si functiile) atunci o sa-mi impartasiti ideile!SA AVETI UN AN NOU FERICIT FARA EVENIMETE!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update: codul la broasca e cel postat de mine mai devreme. Atentie sa fie exact acelasi cod...daca in loc de C are B, e de pe Passat B5, daca e C2 nu C1 e de masini de Anglia...in amandoua cazurile e nasol...

La mine s-a lasat cu schimbat de motorase de pe o broasca donatoare de Anglia, si gresat bine mecanismele... deci motorasele sant la fel...

Banui ca daca desfaceam motorasele originale se puteau curata, dar nu aveam timp la dispozitie...

Apropo de manopera, daca cine desface stie ce face in 2h e gata...daca nu al de sus cu mila...

Minilevierul este supernecesar, pt scoate fetei de portiera fara ruperea urechilor de pe fata de portiera...clipsurile nu se rup, cel mult vreo 2 indoite, si-sau blocate/intepenite...cod 6Q0 868 243...

In rest rabdare si spirit tehnic... e bine sa aveti si un laptop si o sarma sa verificati/stergeti erorile dupa...

Bafta, si multumesc celor care au asigurat suportul tehnic de pe aici , in special Florin, Pronet ... baieti de nota 11... exista si asta...am vazut la fiica-mea pe o teza :)

 

LE : Nicolae, pici in greseala multora , compari masini vechi sub 2005, cu modele noi...toate marcile au probleme mai mici sau mai mari...

Macar pe gama VAG ai unde sa cauti, gasesti piese la un pret decent, gasesti meseriasi etc...

Tigaia mea e din 2005, si cablurile sant intacte...m-am uitat la ele, nu au absolut nimic...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, nu se rup chiar asa usor - ori e o problema la Nicolae... sau sunt de calitate/producator dubios...

 

Moog - da, se puteau curata - ma bucur ca ai rezolvat-o !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, in dimineata asta am tras putin mai tare de miner de la usa soferului, si a ramas in afara.. nu mai intra la loc... atirna ca o fleashca, azi incerc sa desfac da vad ce am rupt.

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa fie cablul dintre yala si maner, blocat/inghetat - baga masina la caldura, da pe el cu wd40 si vezi daca isi revine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florine !!

ideea e ca minerul nu a ramas blocat doar in afara.. balangane de parca nu de mai tine in nimic..

https://youtu.be/Nn2BYXEeJqY

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am cam inteles... daca nu s-a rupt cablul, poate a sarit... etc... greu de zis pana nu desfaci.

 

vezi ca video e privat......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge...... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel e si a mea(dreapta spate) dupa ce am fortat o putin...:-d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valeriu - e posibil sa fie iesit din mecanism. Daca nu isi revine, trebuie demontat si asambat la loc, ca sa lucreze cum trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, esti tu dragut ...!

 

pe viitor bagati spray contra inghetatul yalelor - pe langa manete si butuc... si pe la clantus yala. B6-le/B7-le... dupa Cielo - a fost singura masina la care mi-au inghetat yalele - asa ca, inainte sa vina temperaturile negative, asta ii faceam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Laurentiuvlad88

Salut am un golf 5 și am o problema cu ușa fata dreapta. Când descui mașină toate ușile funcționează mai puțin cea din fata dreapta și este blocata nu o mai pot deschide ma poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa bati usor cu podul palmei in dreptul yalei pe exterior, cumva sub maner concomitent cu actionarea butonului de descuiere de pe cheie. Din pacate pe interior cam greu accesul la yala la golf 5. Urmareste-o ca se va deschide la un moment dat, si atunci trebuie demontat, curatat si remediat tot ce tine de yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut,vreau sa dau jos fata de portiera de pe spate si nu stiu cum sa desfac manivela care da geamul jos,geamul fiind manual...masina e b6 passat

multumec mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,am si eu o intrebare la masina din semnatura nu gasesc butucul pentru cheia mecanica la nici o usa,am dat toate ornamentele alea de plastic jos,dar yala pentru cheie pauza.Exista pasat B6 fara yala sau a fost schimbat la mine de vechiul proprietar.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe usa la sofer e la mine butucul yalei...nu stiu daca sunt modele fara yala...teoretic toate ar trebui sa aibe yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

toate au. Ti-am atasat video, sa vezi cum se scoate capacul si unde trebuie sa fie butucul - pe partea soferului. Daca nu este, inseamna ca cineva l-a scos de acolo/inlocuit cu capac.... sau ce ai tu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, in primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsuri.pun la attach poza cu manerul de la usa soferului ,toate usile sunt la fel ca cea din poza.

On 23.05.2016 at 19:13, ionut10a a scris:

pe usa la sofer e la mine butucul yalei...nu stiu daca sunt modele fara yala...teoretic toate ar trebui sa aibe yala

 

IMAG0575.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu am vazut pana acum, fara butuc la usa soferului - e posibil sa fie dat jos si inlocuit cu capac - poti scoate capacul si verifica daca yala are mecul care este comandat de butuc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e problema cu usa de la sofer,trag de maner normal si nu se deschide,in schimb daca trag umpic de maner in jos si dupa spre mine,sau daca trag mai hotarat,aceasta se deschide.A avut cineva aceasta problema?As vrea sa o rezolv acuma cat inca pot sa o deschid chiar daca numa cu smecherie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

la tine, la ce masina ? la Passat B6 (cf. ariei pe care suntem) sau la masina din semnatura.

daca de B6 vorbesti, atunci trebuie sa demontezi fata de usa si sa verifici manerul si cablul de la acesta la yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!