Jump to content

Incuiere/descuiere usi - probleme


Paul_L
 Share

Postare recomandată

da, este bine sa o gresezi din cand in cand.... oxideaza si se blocheaza.

 

oricum, vine iarna.... recomand sa folosim spray-urile, ca sa nu ne inghete manerele, la B6/B7.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
AdrianClaudiu23

Aseara dupa ce am ajuns acasa ,cand sa dau sa deschid usa stanga spate sa-mi iau geaca de pe bancheta...surpriza...nicicum sa o pot deschide din exterior(desi o deschisesem cu 30 min inainte cand am pus geaca lol),doar din interior.Am tot incercat manevre cu telecomanda dar nimic, era deja intuneric ...mi-am bagat .. si am plecat:-D astazi am cumparat si un spray wd40 de la dedeman si maine voi incerca sa pulverizez acolo si sa fac manevre care s-au discutat mai sus. Sper sa nu trebuiasca dat nimic jos si sa se rezolve asa...

Intrebarea mea este : cum dau capacelul de langa maner jos ? Am miscat putin de el cu mana aseara si l-am simtit ca si cum ar fi prins in clipsuri. Intreb inainte aici decat sa ma bag eu cu surubelnita si sa rup ceva...ca asa dar am in a strica.. :-) orice indrumare este buna. Multumesc.

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Multumesc, ajuta mult, eu ma gandeam ca trebuie tras de el,nu ridicat in sus :) sigur rupeam ceva,acum am o idee..

 

Cat despre scula folosita in video nu am asa ceva, cu un cap de surubelnita dreapta ar trebui sa mearga...teoretic..asa-i ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de ajuns sa folosesti chei masinii. Cheia propriu-zisa nu toata"ciocolata"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

@Kelu multumesc, asa am facut, a mers desfacut usor, am vrut sa fiu precaut, deoarece am mana destul de "grea" si decat sa rup aiurea mai bine sa intreb :P

 

Cat despre usa, se pare ca am fost norocos, am aplicat tactica lasatului de geam si concomitent am actionat manerul din interior si cel din exterior si am simtit cum isi revine,manerul area priza mai tare decat atunci cand nu se deschidea(era moale,trageai usor) , acum am bagat WD-40 la toate usile cat am putut de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Acum 2 zile mi s-a blocat usa spate stanga (nu se mai deschidea din exterior dar din interior mergea). Am incercat sa inched/deschid din telecomanda si nimic. Nu se deschidea din exterior, decat din interior. Atunci intr-un moment lipsit de neuroni m-am gandit ca ar putea fi sistemul childsafe activat si am invartit de rotita aia (moment in care l-am activat) si am inchis usa. Bineinteles acum nu se mai deschide nici din interior nici din exterior. Aveti vreo idee ce as putea face ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cateva posturi in spate si o sa gasesti solutia.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patito si pe asta :)) sa rezolvat prin inlocuirea incuietorii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,păi da finalul ăsta este înlocuit cu piesă nouă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai pot repara, in functie de defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Întradevăr am vazut multe probl care sau rezolvat repede şi fără multă cheltuială însă Eu sunt băftosul care treb să cumpere totul nou

. MALA SUERTE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt baftosul care are toate problemele la passatul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai intampla si asa.... important este ca ai rezolvat treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. De putin timp mi-am luat un b6 highline...nu prea stiu ce stie el sa faca dar in fine, aveti idee de ce nu se se deschide portbagajul nici din telecomanda nici din butonul de pe portiera? Doar actionat manual functioneaza. Multumesc anticipat si sper ca am nimerit topic-ul.:-D

Modificat de ArRevolution
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se descuie... sau nu sare, cand apesi butonul ?

 

e Variant sau sedan ?... daca e Variant, asa e normal sa lucreze - cand apesi butonul, doar autorizeaza deschiderea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

Se da un Passat din 2006.Nu mai merge sa deschid usa soferului din exterior.Am incercat sa ung tot ce am putut.Degeaba.

 

Acum m-am apucat sa demontez fata de usa urmand tutorialul de mai jos.Dar am o intrebare:geamul l-am lasat in jos a.i. sa umblu la suruburi prin gaurile alea...Dar apoi scot geamul afara de tot sau nu?

 

Apropo:in ce program ar trebui sa gasesc instructiuni?

 

Multumesc!

 

http://vwforum.ro/topic/66735-diy-demontaremontare-fata-de-usa/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

geamul il ridici si il fixezi sus, ca sa poti scoate fata de usa si yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult!A mers!

 

Acum am ajuns la concluzia ca trebuie sa trag de maner tare/maxim ,sa il smucesc,ca sa deblocheze broasca...Am comandat momentan doar cablul scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Am patit sa se lipeasca usa de kedere, chiar inainte de anul nou, pe gerul care s-a instaurat la noi.

La sofera, usa blocata, manerul nu actiona nimic.

Am tras de el f tare, dorind sa vad care rezista mai mult, eu sau el. El n-a rezistat... A ramas asa, pe deschis, s-a deschis usa, dar nu se mai inchidea singura, trebuia sa blochez usa din interior (inchidera centrala de pe

Acum manifesta, dupa ce am mers si si-a incalzit, urmatorul comportament. Prima deschidere se face prin interior. Apoi manerul exterior actioneaza. Practic nu mai face primul pas din deblocare.

Am mers la service, concluzia - gresat cablul - recomandat inlocuire. Am aprobat, urmeaza sa ma duc sa il schimbe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

 

Am rezolvat problema...era de vina suportul/scheletul(din interiorul usii.,coduri 3C0837885F => 3C0837885H ) pe care se prinde manerul exterior si cablul ...

 

Acum am dat de alta problema:mocheta uda la sofer...Usoare urme de apa pe lateralul bordului si pe cheder exact in aceeasi zona.Desi sunt sigur ca sa mai discutat,nu reusesc sa gasesc topicul(am gasit topic dar pentru B5,care presupun ca e diferit).Ideii sau o directionare catre topic va rog?

 

Multumesc!

Modificat de zork
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sakyta incearca si sa tragi in acelasi timp din interior si din exterior , la mine asa a functionat

 

Am incercat metoda expusa mai sus de jiji2008 si a avut efectul scontat. Recomand sa incercati si asta inainte sa faceti programarea in service. Multam jiji2008!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragos1985 cu placere ! si mie mi s-a mai intamplat o data de atunci , la fel am procedat si a functionat din nou … se pare ca pot fi diverse probleme la acest maner din moment ce la unii merge , la altii nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect.... din pacate sunt mai multe cauze, care pot duce la blocarea usii la B6 si imposibilitatea deschiderii acesteia din exterior.

 

poate sa fie o problema la yala sau poate sa fie la cablul de la maner la yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

sakyta incearca si sa tragi in acelasi timp din interior si din exterior , la mine asa a functionat

 

Am incercat metoda expusa mai sus de jiji2008 si a avut efectul scontat. Recomand sa incercati si asta inainte sa faceti programarea in service. Multam jiji2008!

 

 

Uneori trebuie sa insistati mai mult. Eu am tinut tras manerul exterior si am tras de mai multe ori de cel interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!