Jump to content

Intrebare Bandou Spoiler


impakt
 Share

Postare recomandată

Salutare la toti.

Sunt posesor de Seat Toledo din 2001. In urma unui mic incident in trafic, printre piesele care trebuiau schimbate este si un bandou care vine pe spoiler, stanga spate. Cei de la service care s-au ocupat de reparatie au dat comanda de un bandou nou, insa bandoul nou are o textura diferita fata de cel care trebuia schimbat. Luati la intrebari, cei de la service mi-au zis ca bandoul nou este singurul care vine pe comanda, indiferent de textura si de codul piesei. Piesa veche (cu textura fina) are codul 1M5807425DB41, iar cel nou, cu textura diferita, are codul 1M5807425GB41. Deci ei zic, ca chiar daca dau comanda de 1M5807425DB41, la comanda le vine 1M5807425GB41...cica asa vine din fabrica. Am mai intrebat la un importator de piese auto, si cica asa ar fi, numai piesa aia vine, doar aia o gasesc in lista lor.

Aveti idee daca intr'adevar numai piesa aia vine? Daca da, care ar fi motivul??

Multam' de raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

saptamana viitoare s-ar putea sa te rezolv eu cu un bandou

Warning

Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare/cumparare. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Acelasi lucru am patit si eu la un Leon din 2001, si am primit drept raspuns faptul ca a fost comandat la un producator, pentru ca era mai ieftin. Nu o facusem pe asigurare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Este foarte posibil sa fie adevarat si acest lucru se intampla atunci cand fabrica decide sa foloseasca alt producator sau alt material si din pacate nu cred ca mai poti comanda unul la fel cu ce ai tu pe masina. iti spun aceste lucruri pt. ca lucrez in domeniul pieselor si accesoriilor auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CAR ZONE: interesant ce zici. Mi mi s-a intamplat sa comand (in Belgia) 2 tweetere, pentru usile din spate. Cand am ridicat comanda, a venit unul exact pe codul cerut si altul pe cod de VW Polo. Am sesizat treaba asta, insa cei de la magazia de piese mi-au spus ca e acelasi lucru, cu toate ca erau mici diferente. Am insistat sa-mi aduca EXACT produsul comandat dupa codul respectiv, de Seat, si pana la urma mi-au adus.

Sincer, e primul caz care-l aud, ca nu mai exista, nu se mai fabrica, o piesa dupa un anumit cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

impakt, eu cred ca au incercat sa te tepuiasca putin. Pe tine sau pe cei de la asigurari.

De ce ? . pentru ca un bandou original seat costa vreo 250 lei. pe cand unul de producator costa pana in 50 lei.

Sigur se mai fabrica bandourile originale pentru ca am schimbat si eu bara spate de curand si mi-a venit cu bandourile identice cu cele din 2001.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toti.

Sunt posesor de Seat Toledo din 2001. In urma unui mic incident in trafic, printre piesele care trebuiau schimbate este si un bandou care vine pe spoiler, stanga spate. Cei de la service care s-au ocupat de reparatie au dat comanda de un bandou nou, insa bandoul nou are o textura diferita fata de cel care trebuia schimbat. Luati la intrebari, cei de la service mi-au zis ca bandoul nou este singurul care vine pe comanda, indiferent de textura si de codul piesei. Piesa veche (cu textura fina) are codul 1M5807425DB41, iar cel nou, cu textura diferita, are codul 1M5807425GB41. Deci ei zic, ca chiar daca dau comanda de 1M5807425DB41, la comanda le vine 1M5807425GB41...cica asa vine din fabrica. Am mai intrebat la un importator de piese auto, si cica asa ar fi, numai piesa aia vine, doar aia o gasesc in lista lor.

Aveti idee daca intr'adevar numai piesa aia vine? Daca da, care ar fi motivul??

Multam' de raspunsuri.

Grupul de 3 caractere din coada reprezinta chiar textura materialului.Dupa cod are aceeasi textura.si ca sa stai linistit piesa solicitata de tine (cea cu Db41 in coada ) nu se mai livreaza.A fost inlocuita cu 1M5807425G B41.Si SEAT nu trebuie sa se justifice de ce schimba furnizorii de subansambluri.Este o piesa conforma cu ce iti trebuie tie la masina asa ca poti sa o cumperi cu incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
impakt, eu cred ca au incercat sa te tepuiasca putin. Pe tine sau pe cei de la asigurari.

De ce ? . pentru ca un bandou original seat costa vreo 250 lei. pe cand unul de producator costa pana in 50 lei.

Sigur se mai fabrica bandourile originale pentru ca am schimbat si eu bara spate de curand si mi-a venit cu bandourile identice cu cele din 2001.

Un update de pret mai recent:

una bucata bandou, piesa OEM costa 151,68 lei si intr-adevar, are o alta textura

comparativ cu piesa originala, aflata pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!