Jump to content

Schimb De Consumabile


bzsa
 Share

Postare recomandată

La fel facea si masina mea dupa ce am schimbat distributia.Vezi sa nu fie de la avans.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bzsa

    6

  • CVA G3

    5

  • smoto

    5

  • SethBv

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

De la avans?!?! Cand se schimba distributia nu se umbla la avans.

Si sa nu fiu offtopic, consumabilele se schimba dupa un anumit numar de kilometrii si cum ii condusa masina, dar cel mai bine si dupa o mica inspectie, de ex schimbi cureaua de distributie si se roade dupa 10 mi, deci traba alta.

deci :

- distributia 40 de mi daca tragi de masina, 80 de mi daca conduci lejer, neaparat sa fie schimbata dupa 3 ani chiar daca nu sau facut km caci se coace cureaua

- uleiul + filtru 4000-7000 tot asa depinde cum tragi de masina

- placutele cum zicea colegul mai sus, roata jos si verifici

- bujiile cam la al 3-lea schimb de ulei , dar sa fie mai bunicele

- filtru aer tot asa , tot la al 3-lea schimb de ulei

- filtru de benzina 100 mi km

- lamelele stergatoarelor... sa-mi ziceti voi mie :icon_thumright: ,eu le schimb cam la doi ani

Modificat de Vinny_C_87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e pusa bine curea la distributie se regleaza din avans.Asa am patit eu cand am schimbato.Dadea rateuri si accelera greu :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am uitat sa mentionez ca am ajuns la un fabulos consum de 15% la mers normal .... nu stiu ce sa fac ... ii dau foc ?

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...vreau si eu sa schimb filtru de motorina....si as vrea sa stiu si eu unde se afla un aerisitor sau se amorseaza direct filtrul de motorina si nu se mai face nici un fel de aerisire...? la un golf 3 motor 1.9 TDI 1998

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!

Eu nu am schimbat uleiul, filtrele de aer si ulei de doi ani in care am facut numai vreo 5000 km. In primul an nu am miscat aproape deloc masina ca nu aveam carnet :) .

Din ce am vazut eu masina imi mananca foarte putin ulei (nu cred ca am completat cu mai mult de 100-200ml).

Ar trebui sa le schimb sau pot sa le mai las pana la primavara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul ar fi bine sa il schimbi alaturi de filtrul de ulei. El isi pierde din proprietati. Restul de filtre (aer,benzina,polen) la 5000 km nu necesita inlocuire.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unii din voi dati un nr de km cand ar trebui schimbate diferite categorii de filtre, ar cam trebui toate cand faceti un schimb de ulei nu cred ca is foarte scumpe toate iar un filtru de aer la noi nu rezista cat unu pe drumurile europene data fiind cantitatea de praf pe care o avem in aer, eu pana si filtru de polen il schimb chiar daca nu am AC parca nici nu intra praf in masina si nici miros urat.Eu consider ca la fiabilitatea masinii si la pretul consumabilelor ar trebui schimbat toate regulat.De ex. eu ce schimb la masina imi notez intr-un carnetel ca sa stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

filtrul de aer se vede cand trebuie schimbat; la fel si cel de polen. Nu are rost sa schimbi degeaba daca el este curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat la filtrul de aer si parea curat. In mod sigur il mai las o perioada. Filtrul de ulei am sa-l schimb cu prima ocazie.

Multumesc de sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si-a facut careva singur schimbul de ulei ? Cu ce se extrage uleiul din motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se desface surubul de la baia de ulei si uleiul se scurge....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"six-ule"sa ii spunem omului ca masina trebuie sa fie asezata pe loc plan si sa fie motorul in prealabil cald(macar vreo 10 15 min sa fi mers la relantiu daca nu ai plecat niciunde cu ea inainte sa il schimbi)

dupa care tre lasata vreo 15 min sa se scurga bine uleiul din ea

si ca sa fim ecologici uleiul uzat nu se arunca la tomberon ci se duce la batrani la tara unde ei il dau pe gardul de lemn pt a nu putrezi in timp :Driver: :wub: :))

sa nu uiti dupa scurgere sa pui busonul inapoi la baie ca daca uiti mai iei un rand de ulei

bafta la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa fie asezata pe loc plan cum ziceai si cel mai indicat undeva pe o rampa sa ai acces facil sub masina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am facut o mare prostie in timp.Nu am completat deloc cu ulei timp de 2 ani crezand ca nu am scurgeri.De cate ori am verificat joja,ori o verificam dupa 2 km(traseul blocul unde stau pana la socri la casa) ori la rece vazand o pelicula de ulei pe joja la limita normala.Nu m-am gandit niciodata sa sterg aceea pelicula cu o carpa,putand fi veche.Asa ca azi de dimineata am sters aceea pelicula din curiozitate si am bagat joja.Cand am scos-o nu era nici pic de ulei pe ea.Am mers pana la socri vreo 2 km,si am verificat din nou joja.Era la limita normala.Credeti ca am bulit motorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba o data pe an indiferent de cati km faci.

Eu saptamana trecuta l`am schimbat pentru ca deja depasisem cu 1000 km.

Costuri:

95 ron - Mobil 1 2000 10w40 5L

15 ron filtru ulei

25 ron manopera.

Durata operatiune 10 min maxim ,l-au scos baietii cu vacuum prin joja.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am scos-o nu era nici pic de ulei pe ea.Am mers pana la socri vreo 2 km,si am verificat din nou joja.Era la limita normala.Credeti ca am bulit motorul?

Dar becul din bord cu simbolul de ulei nu zicea nimic? Ar fi trebuit sa clipeasca aproape in continuu daca ai f putin ulei in motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar becul din bord cu simbolul de ulei nu zicea nimic? Ar fi trebuit sa clipeasca aproape in continuu daca ai f putin ulei in motor.

Nu se aprinde martorul de ulei.Dubios rau.Azi ma duc s-ai fac schimbul.Ce recomandati pentru g3 benzinar din 94 75cp? data trecuta i-am pus castrol magnatec 5w40 C3.Voi ce ulei puneti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic si mi-a spus ca nu am decat 12 mii km la bord si ca mai pot merge linistit inca minim 4 mii km,castrol magnatec 5W40 fiind full sintetic.Mi-a spus ca martorul de ulei de la bord nu se aprinde decat atunci cand uleiul din motor scade sub un litru pentru ca are destula presiune chiar si asa in cantitate mica.Mi-a spus ca s-ar putea ca eu sa fi pierdut chiar si 3 litri de ulei,pe joja nepunandu-se nici un pic de ulei.Am cumparat 2 litri de ulei si vreau s-al pun dar habar nu am.O fi acel capac din aceasta poza?

post-56786-1284377245_thumb.jpg

post-56786-1284377652_thumb.jpg

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. peacolo se pune ulei, sa ai grija sa nu pui mai mult ulei ca iara nui bine, pe joja intre limita minima si cea maxima intra 1 l de ulei. De preferabil sa se afle pe hasura sau la mijloaul celor 2 limite(depinde de ce joja ai)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am completat cu 2 l de ulei si nici nu a ajuns la maxim.Este prima mea masina si nu am stiut ca la verificarea uleiului se sterge cu o carpa joja.Era o pelicula de ulei uscata pana la maxim veche de cel putin un an.Am crezut mereu ca aceea pelicula de pe joja este adevarata.Azi am sters-o si cand am scos joja nu era ulei pe ea deloc.Ce prostie imensa.Sper ca motorul nu a suferit mult.Am mers doar cu 1,5 l de ulei in el..

Modificat de smoto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am cumparat ulei + filtru ulei pt masina si ma duc maine sa schimb uleiul. Am gasit undeva unde manopera ma costa 60 RON. Mie mi se pare cam mult.

Cam cat v-a costat pe voi manopera pt ulei+filtru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul se schimba o data pe an indiferent de cati km faci.

Eu saptamana trecuta l`am schimbat pentru ca deja depasisem cu 1000 km.

Costuri:

95 ron - Mobil 1 2000 10w40 5L

15 ron filtru ulei

25 ron manopera.

Durata operatiune 10 min maxim ,l-au scos baietii cu vacuum prin joja.

Ai vrut sa scrii 10.000 Km si ai gresit sau tu chiar l-ai schimbat la 1000 Km ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat v-a costat pe voi manopera pt ulei+filtru?

Pe mine m-a costat la un service nu cine stie ce 60 ron ulei+filtru ulei+filtru benzina+termostat+antigel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vrut sa scrii 10.000 Km si ai gresit sau tu chiar l-ai schimbat la 1000 Km ?

a de pasit CU 1000 km, nu a depasit 1000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!