Jump to content

Schimb De Consumabile


bzsa
 Share

Postare recomandată

salut poate cineva sa zica in cat timp sau al km se schimba consumabilele la masina

ex filtre placute etc ce verificari se fac la masina directie etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bzsa

    6

  • CVA G3

    5

  • smoto

    5

  • SethBv

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Uleiul la maxim 10k...asta daca ai ulei bun - eu mai mult de 6k nu as merge cu uleiul. Odata cu uleiul e bine sa schimbi si restul de filtre. Filtrul de aer tb suflat cam la 3k km sau chiar mai des.

Curelele am auzit/inteles ca la distributie la 60k cu tot cu rola si pompa de apa - restul nu stiu.

Placutele le poti verifica vizual demontand roata si decizi singur daca e cazul sa le schimbi sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai cumparat masina recent schimba uleiu, filtre aer benzina ulei polen, distributia ca sa nu ai surprize si dupa aia mai vezi tu. Pompa de apa nu ii obligatoriu ca nu ii pe cureaua de distributie deci poti sa o schimbi cand vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pompa de apa nu ii obligatoriu ca nu ii pe cureaua de distributie deci poti sa o schimbi cand vrei"

ce la fix a venit informatia asta...!!.. maine schimb pompa de apa si ma intrebam dc are treaba cu distr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masina de 2 ani si inca nu am schimbat nimic in afara de ulei drept ca nu am facut numa 10 mii de km cu masina

dar totusi ca idee e bine sa stiue omul cum trec km sa mai verifice una alta la masina sa nu aiba surprize

eu am auzit ca e bine sa schimbi si pompa cu distributia pt ca din cate am auzit si ala merge pana in 80 de mii de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pompa de apa nu ii obligatoriu ca nu ii pe cureaua de distributie deci poti sa o schimbi cand vrei"

ce la fix a venit informatia asta...!!.. maine schimb pompa de apa si ma intrebam dc are treaba cu distr.

Nu e la toate motoarele asa...verifica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pompa de apa nu ii obligatoriu ca nu ii pe cureaua de distributie deci poti sa o schimbi cand vrei"

ce la fix a venit informatia asta...!!.. maine schimb pompa de apa si ma intrebam dc are treaba cu distr.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Depinde ce tip de motor ai...Nu ai scapat...Verifica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apartine de consumabile dar nu am mai vrut sa deschid inca un topic

cine are cleme de pe bandourile de usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apartine de consumabile dar nu am mai vrut sa deschid inca un topic

cine are cleme de pe bandourile de usi

---------------------------------------------------------------------

Sal,intreaba-l pe LuLuRo de unde le-a luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Depinde ce tip de motor ai...Nu ai scapat...Verifica !

am schimbat pompa apa, distributie, rola, intinzator, ulei, toate filtrele - am scapat ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

preturi? si unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

nu am vrut sa mai deschid un topic asa ca am postat aici

se cam desface cureaua de al alternator si as vrea sa il schimb dar nu am vazut nimic scris pe cureaua veche

are ceva cod sau ca si in general iti cumperi dupa masina motor cod motor si etc?

si inca ceva nu pare greu de schimbat dar mai trebuie desfacut ceva in afara de alternator

pt masina din semnatura ma intereseaza

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

nu am vrut sa deschid u topic asa ca postez aici

de curnand vreau sa schimb bucse rotule chesti de directie ,acum de doi ani cand am fost la ITP mi-au zis ca va trebui schimbat o rotula si cum urmeaza iar cat de curand sa ma duc din nou am o intrebare

pt linistea mea as vrea sa ii schimb rotule bucse sau ce mai vine schimbata legat de directie roti etc

vreau sa pun la punct toata masina din toate punctele de vedere ,filtre consumabile etc

in fata vreau sa ii schimb telescoapele,filtre de benzina si la directie ce trebuie dar nu stiu exact cum sta treaba la capitolu directie ,defapt nu prea stiu ce ar trebui sa cumpar

a mai schimbat cineva chestiile astea? sau ce a schimbat sa nu fie batai si chesti de genu la directie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune si mie cineva ce fel de ulei trebuie sa pun la masina mea? motor 1.9TD AAZ . trebuie sa`i fac schimbul de ulei si nu stiu de care sa pun 10W40 sau 15W40. mentionez ca am o hartie pusa din fabrica cred la motor pe care scrie ceva de genul use only oil with 5 050 sau ceva de genul asta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scrie pe hartiuta aia sunt normele de la vw care le gasesti pe sticlele de ulei. Cu alte cuvnte sa folosesti ulei care are inscriptionat pe eticheta VW 5 050

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare .....am si eu o intrebare...daca tot suntem la capitol filtre...unde e situat filtrul de benzina la motor 18 gt abs 1993...m-am uitat astazi dar....nu am gasit nimic......si as cam vrea sa il verific....multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E sub masina,in partea din dreapta spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare.Am un vw vento din 1995 ..este adus acum din germania are 155.000 km.am schimbat oil si filter.Trebuie sa schimb si distributia + celelalte curele??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandat sa nu ai surpirze,asa macar stai linistit ,si stii ca totul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare l-am gasit(filtru de benzina)se poate curata s-au tre sa iau altul nou??? multumesc antcipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor,

Din Noiembrie 2008 sunt posesorul unui golf III, 1,8 motor ADD, 66kw(90 cp) din 1996.

Acum o saptamana a trecut prin service unde au fost schimbate : Curea distributie, rola intinzatoare, amortizoare fata + spate, bucse brat fata, capete de bara + filtru benzina. Tin sa precizez ca inainte de asta , am trecut de la jante al. pe 15" cu cauciucuri 195/50r15 la jante normale de 14"cauciucuri 165/70/14.

Intrebarea mea este : E posibil sa fi facut vreo greseala cei de la service , deoarece masina nu mai "trage"cum tragea inainte ..... ?

Mentionez ca trebuie sa fac unghiurile si cauciucurile pe care le am acum sunt foarte uzate , desi nu cred ca asta ar fi cauza...

Scuze daca nu am postat unde trebuie, e primul meu post /././

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica punerea la punct a distributiei. Si eu, dupa trecerea de pe jante pe 14 la jante pe 15 am simtit ca masina trage mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult de sfat , i-am sunat pe cei de la service si mi-au dat de inteles ca totul e in regula la golful meu . M-au sfatuit sa imi fac unghiurile si sa-mi schimb cauciucurile de pe fata care s-au cam uzat (am mers cam 1000 de km fara unghiuri facute) . Voi merge cu ea la o diagnoza pentru a ma convinge daca e in neregula distributia.

inca un lucru : am intrebat incolo si incoace care ar putea fi cauza si cineva mi-a mai spus ca nu e pompa de apa pusa la punct . Cei de la service au spus ca distributia mea nu are legatura cu pompa de apa , adica "pompa de apa nu este pusa pe distributie". Ce parere aveti ? eu cred ca mi-au spus asa doar sa scape de mine ...

Si inca ceva ... Imi puteti recomanda un service unde sa fac diagnoza in iasi ? as vrea sa o pun si pe vagcom sa vad daca e totul ok la masina...

salutari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!