Jump to content

Broasca Din Usa Soferului Defecta


simplu
 Share

Postare recomandată

Se poate repara? Presupun ca a sarit arcul care inchide zavorul pentru ca nu mai inchide deloc ;)

Daca nu se poate repara cam cat costa o broasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia se invarte stanga / dreapta ?

sau nici nu se misca in yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broasca e defecta...butucul ce e drept nu mai functiona demult dar usa se inchidea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu Golfistul - multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
mihai_urotiorc

salutare....am si eu problema la butucul de deschidere din manerul usii soferului ,se invarte in toate directiile si in plus mai si iasa afara daca trag de el si iasa usor.....ce e de facut ?? PS:. usa se inchide odata cu centralizarea aia vacumatica care merge si ea cand merge oare de ce merge asa haotic si daca nu merge nu se mai deschid usiile decat una cate una si portbagajul sta blocat daca ramane in pozitia inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai siguranta sarita sau capatul butucului este rupt

pune eventual o poza cu butucuk scos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am patit si eu. Cheia se invartea in gol stanga-dreapta, in butuc. Problema e de la tija care face legatura intre butuc si broasca care are un mic carlig care devine casant la frig si se rupe. Trebuie sa desfaci tapiteria de la usa si ajungi la aceea tija dupa care da o gaura cu un burghiu de 3 mm exact un punctul unde a fost sudat carligul si poti dintr-o sarma mai dura sa improvizezi acel carlig. E simplu, vezi pe blogul meu www.dan-marin.blogspot.com . Rezultatul e mai bun decat originalul: adica nu se mai strica in veci! Cum deschizi tapiteria gasesti in manualul golfului 3 : http://89.41.184.28/vw/manual%20vw/

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare si La multi ani la toata lumea,

Am un prieten care i s-a stricat aceea tija,si fiindca vreau sa-l ajut am cautat pe forum si am vazut care e problema.Faza e ca nu pot descarca manualul(linkul nu functioneaza) de reparatii la Golf III (masina pretenului) si in consecinta nu pot sa-l ajut si sa-i reparam masina.Am rugaminte ,daca cineva poate sa posteze un link bun,sau sa-mi trimita si mie manualul de reparatii pe mail.

O zi buna,

Adresa de mail - claudinho_8600@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut!

am si eu o problema grava. Am un vento care a avut pana la un moment dat inchidere centralizata. Broasca de la sofer era defecta mai de mult timp iar de cand mi s-a ars compresorul la inchiderea centralizata foloseama broasca de la portiera din dreapta pentru incuierea/descuierea masinii. Azi dimineata am stricat si broasca din dreapta cand am incercat sa o descui, fiind inghetata bocna masina. Acum masina e incuiata si intrebarea mea e daca am vreo sansa sa o deschid fara sa ii sparg un geam. Eu unu nu vad alta solutie dar ma gandesc ca poate stiea careva vreo metoda mai neortodoxa ca e frig si unde umblu eu cu un geam spart pana o rezolv? Stie cineva? Nu merge nici la portbagaj sa o descui cu cheia tot de la fosta inchidere centralizata. E paralizata masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu se poate deschide usa prin scoaterea chederului de la geam si introducerea unei sarme mai groase in usa, cu ea se trage parghia de deschidere. Drept sa spun n-am incercat niciodata dar stiu ca unii oameni mai priceputi au reusit.

In caz ca te pune naiba sa spargi un geam, ai grija sa nu-l spargi pe cel mai mic (de la usile din spate). se gasesc greu si sunt mai scumpe decat geam portiera fata.

Modificat de Chris_r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa deschizi portbagajul, sa cauti pompa de vacuum ce actioneaza inchiderea centralizata si sa incerci de acolo, sa sufli/aspiri aerul prin furtunurile ce duc la usi. Sper sa mearga!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza cu chederu mi-a facut-o unu "profesionist" da mi-a luat 100 de lei. Portbagajul nu puteam sa-l deschid cu cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ramane atunci faza cu geamul :((

Tu alegi ce schimbi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum am spus, m-a rezolvat un profesionist. A bagat pe langa cheder la portiera in partea de sus 2 chestii care le-a umflat ulterior. Apoi a bagat o chestie cu un latz si a ridicat incuietoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buni "meseriasi" romanasii nostri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu se poate deschide usa prin scoaterea chederului de la geam si introducerea unei sarme mai groase in usa, cu ea se trage parghia de deschidere. Drept sa spun n-am incercat niciodata dar stiu ca unii oameni mai priceputi au reusit.

In caz ca te pune naiba sa spargi un geam, ai grija sa nu-l spargi pe cel mai mic (de la usile din spate). se gasesc greu si sunt mai scumpe decat geam portiera fata.

Eu am patit faza cu blocatul usilor afara din tara. Eram la mama dracu :)) , un frig si cand sa deschid usa s-a rupt tija de la butuc. Problema era ca pe la portbagaj nu puteam sa deschid masina si nici pe la usa dreapta. Totul defect. M-am gandit sa bag un cutit pe la geam sa tai cheder ceva, nu am reusit. Pana la urma am fortat butucul si a iesit afara. Am deschis incuietoarea cu o surubelnita dreapta si voilla :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. am deschis masina dar acum ce ma sfatuiti sa fac sa ies mai ieftin? un butuc costa 120 de lei la un magazin de la mine din iasi. Plus ca trebuie sa ma duc sa-i schimb chestiile alea ca sa mearga tot cu cheia de contact. deci e posibil sa ma ajunga pe la 150 de lei numa la o portiera. Am mai citit pe undeva ca se poate schimba numa piesa aia de s-a rupt. Stiti ceva? Ati facut asa ceva sau ati vazut pe undeva asa ceva? Eu inca nu am defacut broasca sa vad ce si cum. I-am scos surubul la maner si sta de forma iar cand vreau sa o descui folosesc o prea frumoasa surubelnita. Astept sfaturile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ti sa rupt tija aia de la butuc si se invarte in gol, se gaseste separat sa cumperi doar tija e pe la vreo 30 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi`a facut cineva piesa respectiva la strung pe un pet de bere.E si mai rezistenta asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde gasesc tija la bucata? nu cred ca aduce vreun magazin asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problemaam avut si eu s a rupt tija aceea mica... eu i am dat o gaura cu un burghiu de 3 si am introdus un surub bu o piulita acolo l am montat si gata functioneaza perfect, doar ca nu are arcul care trage butcul de yala inapoi trebuie sa l pozitionez eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta este piesa care se rupe deobicei in yala.

Aveti si codul ei.

post-31559-0-89892000-1291720185_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!