Jump to content

My Golf


im.guzu

Postare recomandată

ledurile, pe noapte

2011-06-08%25252023.45.26.jpg

Si am astupat de tot gaura (ignorati voltii, o sa dispara)

2011-06-08%25252023.43.20.jpg

mai departe:

vreau sa modific bara, dupa cum am tot zis si in trecut

sub grila o sa fie plin

bandourile o sa dispara, dar o sa ramana spalatoarele de faruri

acuma, marea dilema, e cu grilele

cea centrala de jos, o sa ramana, dar pe laterale vreau sa modific

singurele idei care imi plac mai mult, dupa ce am tot studiat internetu, sunt urmatoarele:

varianta 1: grile r20

vw-golf-r20-live-frankfurt-2009-2.jpg

ar fi 360 de lei grilele + 500 lei munca pentru integrarea lor in bara asta

lucrarea o sa se faca in fibra de sticla

varianta 2: grile gen Jetta R

VW_Jetta_227-1024.jpg

astea cred ca ar fi mai ieftin de facut, plus k nu am de cumparat grile

astept pareri / idei

:)

deci varianta 2: grile gen Jetta R .. tipul asta de bara pt golf 5 imi place la nebuie cum arata.. cam cat e asa o bara cu grile cu tot ?

de asemenea farurile ... si capota ti-au iesit super frumoase.. !

spor la modificari !!

in legatura cu telefonul pus in bord.. e ok doar in cazul in care nu mai ramane niciun spatiu liber in jurul lui. cred ca e mai ok varianta cu ceva dedicat pt masina !

cius !

Link către comentariu

multumesc de aprecieri

si eu pe varianta 2 vreau sa ma axez, dar sa vad la cat ma scoate

am sperat sa reusesc vara asta sa fac bara si sa vopsesc masina, dar se pare ca n-a fost sa fie

oricum, si toamna e ok :D

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

se pare ca daca nu lucrez eu la masina, lucreaza altii

20110916_115744.jpg

20110916_115752.jpg

20110916_115805.jpg

peste noapte, cineva s-a imbogatit cu bandoul dreapta de pe bara fata de la MYG

si nu era asha mare problema, dar a distrus spalatorul de far, care e mult mai important pt mine

a luat jos si bandoul de pe usa dreapta fata (folosind evient o surubelnita), dar se pare ca nu i-a mai trebuit

frumos cadou de casa noua

Link către comentariu

casco n-am

si nu din sens, ca m-am mutat

din fata de la restaurant impact, in capat la dorobantilor, chiar sub panoul ala publicitar, imens (mare nerusinare si tupeu)

are rost sa merg pe la politie sau imi pierd vremea?

in intersectie is si camere. ajuta la ceva?

Link către comentariu

Doamne ce oameni, daca pot fi numiti asa :( .Au stat ceva sa smulga bandourile, tot ei au zgariat si bara? Vandalisme fara rost.

Worst thing e ca nu ai Casco. Imi pare rau sa vad o masina in care ai pus pasiune si finante sa ti-o vandalizeze peste noapte. Mare trebuie sa fi fost socul cand ai vazut-o. Asa apar cheltuieli neprevazute si complet nedorite :(

Daca sunt camere, eu zic ca ajuta, mai ales daca te aflai in raza lor de acoperire. Incercarea moarte n-are.

Modificat de George Mihail
Link către comentariu

mergi la politie si declara furtul , poate cu alta ocazie cand mai fura ii prind pe ordinari si iti recuperezi prejudiciul. sa le aduci la cunostinta si politistilor de camerele video.bafta

Link către comentariu

din experienta cu tot cu camere video mie nu mi io gasit desi erau filmati si din fata si din spate.

eventual daca ai noroc sa ii aiba in baza de date de la furturi din auto.

Link către comentariu

Politia nu o sa-si bata capul pt 2 bandouri, stai linistit. Nu isi bat pentru furt din locuinte dar pentru asa ceva. Asta e furt la comanda. Baieti care n-au bani de tigari pusi de un taran sa-i fure ce are el nevoie.

Romania= nu ai... furi

Link către comentariu

Si eu am avut luneta sparta sub o camera de inregistrare, dar am fost sfatuit pe cale "amiabila" de politie sa renunt ca nu sunt sanse sa gaseasca persoana....eu atunci aveam casco si nu m-am mai stresat!

Link către comentariu

sebip - normal ca te-a indrumat sa renunti, mai ales daca le-ai spus ca ai si casco...im.guzu eu zic sa iti faci timp si sa depui o plangere si poate cu alta ocazie cand mai opereaza baietii ii vor prinde si iti recuperezi paguba( asta daca nu au "scapat" de piese).bafta

Modificat de Radu_Alecs
Link către comentariu

ti-am vazut si eu azi masina ... mare lucru daca autorul nu a fost din barul de langa(la roca) ...acolo de obicei cam se perinda baietasii de cartier...

Link către comentariu

minuni dupa minuni

venind astazi aksa, am gasit bandoul

era pe o strada care trece prin spatele casei, aruncat acolo in iarba

si stiu ca e al meu dupa zgarieturile de pe el

kiar ca nu inteleg care a fost scopul acestei actiuni

traim in romania

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

mic update:

am lucrat iar la faruri

un pic de curatenie, mici retusuri

schimbarea importanta a fost inlocuirea becurilor 6000 k cu unele 4300 k

am schimbat si balasturile, pt ca unul dintre cele vechi s-a ars

primele impresii, din curte, sunt ca lumina este vizibil mai puternica (partial multumita becurile, pt ca sunt noi, temperatura de culoare, si nu in ultimul rand, curatirea oglinzii de la proiector)

inca nu am facut un test pe drumurile publice, dar ma astept sa fie o diferentza cat de cat notabila

o sa revin cu impresii

Link către comentariu

2 poze

prima:

far stanga, 4300k, dreapta 6000k

20111007_234317.jpg

a 2-a

xenon 4300k in ambele faruri

20111007_234510.jpg

se vede clar difeneta, atat pe gard cat si pe iarba/pietre

eu unu sunt multumit :)

Link către comentariu

Si eu cand am facut trecerea de la 6000 la 4300 a fost sesizabila si utila. Totusi un xenon mai calitativ daca s-ar gasii fata de becurile astea de 50lei/bucata ... Macar la becuri daca am avea o sursa :D Eu tot caut OEM-uri la preturi bune.

Link către comentariu

faza-i ca la mine is ceva becuri speciale

acuma am luat un set intreg h1 (becuri + balasturi = 140 ron), pt ca nu merita sa iau numai un balast (95 ron)

si ca sa potriveasca becurile, au avut nevoie de un pic de "convingere"

da s-a rezolvat cu un pic de slefuire :)

Link către comentariu

Pai si cu ce sunt mai speciale? E vreo diferenta de lumina intre H1 si H4?

Link către comentariu

eu nu am nici h1, nici h4, nici h7, nici alt model de bec

asha arata becurile de la lupele mele

20111008_163204.jpg

20111008_163155.jpg

eu am luat h1 pt ca alea le aveau la 4300k

Link către comentariu

Stiu ca si eu cand aveam lupele astea au venit cu niste becuri "struto-camila" ca sa folosesc limbaj de tuning. Tot asa... cu firele de alimentare direct din ele. Cand le-am inlocuit pusesem D2S cu adaptoare la H4 ca asa am eu instalatia masinii, cu H4. In prezent pe noile lupe folosesc aceeasi configuratie, D2S+adapatoare la H4.

La lupele care le ai tu, cand dai flash cu farurile stinse...la un singur flash nu se aprinde intai scurta si dupa lunga? Clipeste de 2 ori si practic apar 2 flashuri intr-unul.

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

nu

eu am modificat circuitul standard

cum venea de la ei, se aprindea si xenonul automat cand dadeai blitz, chiar daca faza scurta nu era aprinsa

eu am dezactivat chestia aia si am pus numai sa se ridice obturatorul din lupa, cand dau faza lunga

daca xenonul nu e aprins, nu se vede nimic, decat becul normal de faza lunga (care e langa)

daca xenonul este aprins, atunci am faza lunga atat pe lupa cat si pe becul normal

vezi ca am pus un clip, cu cateva pagini in urma, in care se vede fix cum functioneaza farurile ;)

eu sunt multumit de instalatie, deocamdata

Link către comentariu
  • 1 month later...

so

am un set de jante de tabla pe 15 si un set de cauciucuri de iarna 205/55/16

stiti careva pe cineva interesat de o combinatie/schimb, din care sa ma aleg si eu cu un set de roti de iarna? (15, 16, indiferent)

ms

Link către comentariu
  • 2 months later...

20120201_152101.jpg

new toy in town... adica golf.

printre altele:

-am trecut de 191.500 km

-am scapat de pierderea de antigel ( schimbat garnitura chiulasa, schimbat distributie, rectificat chiulasa, schimbat bujii)

-am facut rost si de roti de iarna (16", tabla)

-s-au mai dus ceva balasturi, s-au mai ars ceva leduri, chestii uzuale. prea frig afara de lucrat la asha ceva acuma :P

Link către comentariu

Vechiul volan de GTI il mai ai? Da-mi te rog un PM daca ai vrea sa il dai.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!