Jump to content

Octavia 2rs - Mazda 6 - Passat Cc


Valix
 Share

Postare recomandată

A venit timpul si pt. mine :icon_thumright:. Va supun atentiei urmatorul versus:

Octavia 2 RS - 2.0 TFSI, 200 CP - cu trapa, xenon, tempomat, incalzire scaune = pret DDP 24.500 euro

Noua Mazda 6 CD140 Te Plus - 2.0 diesel, 140 CP - cam aceleasi dotari ca la RS, fara trapa si scaune sport cu piele = pret DDP 25.000 euro

Noul Passat CC - 1.8 TSI, 160 CP - fara trapa, piele, xenon = pret DDP 26.000 euro

In mare, cele 3 masini au dotari standard decente, si suficiente pt . mine: climatronic, geamuri electrice fata/spate, ABS, ESP, proiectoare, oglinzi electrice si incalzite, cotiera fata/spate, incalzire scaune, tempomat, volan si schimbator in piele, jante pe 17.

Masina va fi folosita 90% in Bucuresti, in medie 17.000 km/an.

Vreau o masina de familie, spatioasa, si NOUA.

Daca aveti alte idei, in bugetul asta, shoot ;).

Multumesc anticipat pt. sfaturi.

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Valix

    12

  • Bogdan_wrc

    9

  • Cristian

    6

  • nistor@QMT

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

passat daca vrei sa arate bine, RS daca vrei sa fuga. imi place mai mult cum arata CC decat mazda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege Passatul CC, pentru ca arata foarte bine, are un interior foarte frumos si bine facut si pentru motor.Are ultimele tehnologii, spatiu arhisuficient (doar pentru 4 persoane). Cred ca este cea mai buna alegere.

http://www.autozeitung.de/online/render.php?render=0132890

post-19979-1214548068_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu iti propun un model nou, care e sigur mai dotat decat oricare dintre cele 3 propuse de tine: Honda Accord 2008, adica modelul nou, 2.0 i-vtec executive, care costa 26.156

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de Accord, si l-am luat si eu in calcul. Din pacate mi se pare sub-motorizat la 140 CP. Am facut un test-drive cu o masina abia sosita, si nu m-a impresionat cu nimic motorul. Si gandeste-te ca eu vin de pe 1.6 MPI :icon_thumright:.

later edit: sunt 156 de CP, dar nu i-am simtit deloc ...

Modificat de Valix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu secondez Honda-ul. Masina este geniala la dotari si pret. Chiar este o investitie buna la care si eu ma uit cu jind.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Honda Accord are sens numai diesel. Am eu modelul precedent 2.2 i-CTDi si intradevar merge foarte bine masina, dar modelul pe benzina trebuie turat foarte mult ca sa simti puterea motorului. Intradevar este o masina foarte reusita modelul nou dar nu este cu nimic peste Passat-ul nou (CC), poate doar un loc in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In testele realizate de PROMOTOR, Mazda 6, a iesit cel mai bine (DAR NU IN COMPARATIE CU CE MODELE AI SPUS TU), insa mie nu imi place ca design, DESI E BINE DOTATA la preturi acceptabile.

Octavia 2 RS, mi se pare o masina frumoasa si destul de puternica, dar ...putin cam "depasita" - ca model si design.

Passat CC, fiind o masina NOUA, poate reprezenta un avantaj, din punct de vedere al design-ului (frumos vw), al pretului (oferte si discount-uri), al dotarilor (mai avansate), dar si un dezavantaj, pentru ca masina e inca in"faza de teste pe clienti" - vezi inceputurile cu probleme ale lui B6.

Concluzia: esti singurul care poti decide ce masia vrei, pentru ca tu iti cunosti asteptarile, iar parerile noastre sunt 100% SUBIECTIVE.

Bafta si DRIVE SAFE!

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu vii de pe un motor 1.6 8v, care are cuplul maxim de la 3800 rpm. Din datele tehnice de pe siteul www.hondaauto.ro, motorul 2.0 i-vtec are cuplul maxim de la 4300 rpm. Probabil trebuia turata ceva mai mult decat esti tu obisnuit pentru a obtine performante. Acelasi lucru se intampla cu honda s2000, care la turatii sub 4000 rpm e foarte lesinata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici te cam inseli. Eu la a mea ii cam dau in gusa, adica nu schimb sub 3.500 niciodata, si in general merg pe la 4.000 cu turatia. Asa am mers si cu Honda (4.000 -4.500), si totusi mi s-a parut lenesa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut sambata trecuta o Mazda 6 (alba) la BDT si pot sa zic ca arata super dar scaunele sunt groaznice. Nu inteleg de ce ti-ai lua totusi o masina de 200CP daca mergi doar prin Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul dintre cele trei modele propuse de tine sunt decis in proportie de 99% pentru Mazda 6, exact in configuratia din topic.

Ma voi indrepta catre acest model, numai daca viitorul Seat Exeo pe care il astept sa apara nu va autoemocion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact pe aia alba de la BDT-Romexpo am vazut-o si eu si mi-a placut rau. Si la fel, nu mi-au placut scaunele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi place muuult mai mult modelul anterior de Accord decat asta nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai rs si honda la aceleasi dotari imi rezulta un singur lucru: honda este mai scumpa la putere mult mai mica. Intrebare = de ce ai lua asa ceva? Cat despre passat.... mda arata super bine masina ... inca nu stiu absolut nimik de ea dar spresupun ca e senzatie. Iti urez alegere grea, pentru ca asa a fost si la mine :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer noul Accord mi se pare urat tare fata de modelul anterior insa gusturile nu se discuta... :rolleyes:

Octavia 2 VRS mi se pare o masina completa pentru pretul asta....putere,dotari,si fiabilitate dovedita de timp.. :icon_thumright:

Noul Passat e o alegere extrem de buna,insa eu nu as face compromisuri la dotari daca tot cumperi o masina noua si mai dai si 25k pe ea,iar pe langa asta e totusi un model foarte nou si nu se stie multe despre el... :huh:

In concluzie eu as alege VRS-ul tinand cont ca vei avea motor puternic,cele mai multe dotari si un pret foarte bun.. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesante masini.

Hai sa-ti fac eu o propunere: Audi A4 1.8 TFSI, 88 kW / 120 CP, M6, 25942 EUR DDP. Ai spus ca stai 90% in Bucuresti. La 90% trafic de Bucuresti, unde in acei 90% cam 99% stai pe loc, mie mi-ar face cu ochiul chiar si acest propulsor, avand in vedere ca vine pe Audi A4 B8. Masina are un aspect interior/exterior foarte... PREMIUM.

post-10465-1214556059_thumb.jpg post-10465-1214556065_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost cineva sa vada in realitate noul Accord? Eu unul am avut aceleasi sentimente ca si voi, urata dar cand am vazut-o....mi s-au schimbat total. Calitatea materialelor este MULT mai buna decat in OII Vrs iar spatiul interior,cromatica si aranjarea interioriului este mult mai buna. La test-drive pierde din cauza puterii mai mici dar aici ai putea merge pe un 2.4. Pana la urma conteaza ce cumperi , masina sau motorul? Eu unul as lua dintre ce ai intrebat tu...un Accord.

Problema este....cat costa intretinerea la Accord, si daca iti poti permite devalorizarea puternica a modelului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte adevarat ce spune Alextz, mie mi se parea prea mare in poze,neproportionala. Cind am vazut-o live , trebuie sa recunosc ca este foarte bine proportionata si arata foarte bine. Interiorul este intradevar calitativ, peste O2 chiar si RS, la acelasi nivel cu Passatul CC. Eu nu as lua Honda benzina (culmea, tocmai motoarele pentru care este atit de recunoscuta) pentru ca sunt slabe la turatii mici (chiar foarte slabe) si consuma foarte mult la turatii mari unde au ceva putere( "consum de Boeing" cum scria intr-un articol).

Audi A4 si BMW seria 3, daca se incadreaza in buget sunt ceea ce cauti. Sunt foarte calitativ facute (exterior si interior) ultimele tehnologii si devalorizare foarte mica, altfel, Passat CC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi si BMW sigur nu gasesc in 25-26 DDP :blink:. Nici macar variante entry-level sau f. putin dotate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar mai fi o solutie cu Audi model 2007. B7 sau cat e. nou, din germania, ultimele stocuri.

pune linkurile, vali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia RS cu dotari aproximativ la fel cu Honda Accord 2.0 i-vtec Executive e 29.000 ddp. Personal mie nu imi place tapiteria de la Octavia RS, insa nu eu cumpar masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A4 1.8 TFSI, 88 kW / 120 CP, M6, 25942 EUR DDP.

Datele nu sunt de la mine, sunt de pe Audi.ro, preturi de masini noi. Masina ce ti-am propus-o e cu motorul entry-level, dar e totusi un 1.8 Turbo benzina. Avand in vedere cilindreea mare pentru numarul de cai pe un motor turbo(la ora asta), ar trebui sa aiba un cuplu foarte bine repartizat si acei 120 de cai sa fie surprinzatori. Nu am condus inca asa ceva, dar eu cred ca acei 120 cp mi s-ar parea mai multi la masina asta. Ramane de vazut.

LE: Pretul e 21.800 EUR + TVA = 25942 EUR.

Modificat de Mihai.Nistor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Accordul arata mai bine in realitate decat in poze

o sa-l vedeti la promotor saptamana asta

pacat de motoarele pe benzina

ma inclin in fata 2.2 CTDI sau DTEC :blink:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista motor 1.8 turbo de 120 CP, este de 160 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!