Jump to content

Motor AZD 1.6 16v - functionare, probleme specifice


Migu 4
 Share

Postare recomandată

Vorba lui Aurelian08, nu cumva sunt stopurile de frana alea? Atunci ar fi switch-ul de la pedala de frana, am patit-o si eu.

Daca sunt pozitiile: te-ai uitat daca ai si pozitiile fata aprinse? Poate e un defect in blocul de lumini, insa nu am mai auzit de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A spus ca doar pe spate se aprind , pe fata nu ceea ce ma dus cu gandul la frane si atunci cum ai spus si tu problema e switch-ul de la pedala .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in stopurile spate, zilele trecute, s-au aprins singure,, DOAR becurile de sus de la frana!

nu si grila de leduri de la luneta .. :vaidecapulmeu:

nu mai inteleg nimic .. dar mai astept cateva zile sa vad daca imi mai face figuri

si la prima problema cu sunetele alea ?

cred ca sunetul vine de la curele sau de la rulimenti ?!

sa apelez la un service auto ? o fi ceva grav ? mie frica sa nu fie vreun ruliment ,,, si sa-mi rupa cureaua de distributie

acesta

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar switch-ul frana. Se schimba destul de simplu si costa undeva la 60ron. L-am schimbat de 2 ori in ultimii 4 ani. Ai verificat daca lampa de la luneta iti functioneaza, eu cred ca nu.

La prima problema, din ce reusesc sa-mi dau seama din filmulet e un scartait metalic nu? Cred ca vine de la fulia sau cureaua alternatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un AZD 1.6 16V 2002 si dupa trei ani de folosire si doar 20 sau 25000 km facuti cu mana pe inima va zic ca este cea mai proasta masina din lume.

Pur si simplu mi-e si scarba sa va enumar aici zeci si zecile de probleme aparute si sutele de euro bagati in kkt-ul asta de masina.

Si azi asa ca ca un mic cadou din partea ei ca tot e ziua mea peste doua zile mi-a mai disparut si afisajul de pe computerul de bord.

Regret nespus ca am facut alegerea cea mai proasta posibila atunci cand aveam 7500 euro in mana si in loc sa iau un LOGAN nou cu zero kilomterii in bord

am luat kkt-ul asta de Golf care mi-a mancat sufletu si banii de trei ani incoace.

Ce sa mai, o merit cu varf si indesat.

Experienta mea oribila cu marca VW poate fi concluzionata in cateva cuvinte : un jeg de masina pt snobii de romani

Modificat de smok3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat daca lampa de la luneta iti functioneaza, eu cred ca nu.

lampa de la luneta si becurile de la frana functioneaza corect, am verificat

daca imi mai face figurile astea, am sa verific intai acest switch sa vad daca nu cumva ramane blocat

Experienta mea oribila cu marca VW poate fi concluzionata in cateva cuvinte : un jeg de masina pt snobii de romani

cred ca la orice masina poti avea ghinioane deastea

intra si pe forumurile de la Opel, Renault, Fiat, Logan,, chiar si la Mercedes ,,si ai sa vezi ca si acolo sunt sute si mii de topic-uri deschise pentru sute si mii de probleme cu care se confrunta

acuma probleme mai apar si din cauza mecanicilor, care te pun sa inlocuiesti degeaba anumite piese, pentru ca ei nu sunt in stare sa spuna cu exactitate daca si ce trebuie schimbat

caz concret: am luat masina in urma cu 1,5 ani si inainte sa o cumpar am facut un test general la un service mare si cunoscut sa vad ce probleme are masina si daca o cumpar; respectivii mi-ai zis ca bucsaraia de la masina este cam uzata si ar trebui sa o refac

din lipsa de bani nu le-am schimbat atunci;

pana aici totul ok;

acum dupa 1,5 ani si ~ 15.000 km m-am dus la un alt service pentru schimbare placute de frane si schimb ulei si i-am rugat pe "meseriasi" de aici ,,sa se uite si la bucsaraie si sa-mi zica care-i situatia!

ce crezi ca imi spun astia: BUCSARAIA ESTE OK, NU TREBUIE SCHIMBAT NIMIC! :vaidecapulmeu:

deci ce sa inteleg ? probabil trebuie sa ma duc la inca un service si sa cer a 3-a parere ?

in mod similar posibil si tu sa fi bagat bani aiurea in masina, doar pentru faptul ca ai dat peste "meseriasi" destia care te-au pus sa schimbi o gramada de piese ..

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@smok3r : Imi pare rau pentru ghinionul tau. Nimeni nu e fericit cand trebuie sa repare ceva la masina. Si eu am avut partea mea de ghinion. mi s-a rupt cureaua de distributie la 50k km si a trebuit sa bag peste 4000 ron in ea de atunci insa tot nu afirm ca este un jeg de masina. Topicul asta pentru cei care au probleme si vor sa le rezolve. Daca ai o problema, scrie despre ea si cum vom sti te vom ajuta. Postul tau nu are nici o legatura cu ce se discuta aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

subscriu la ce a spus gabyte00!

pt stefanutz30, fa o scanare cu vagcomul! vezi ce erori iti da. daca e switch-ul de la pedala, sigur va fi si o eroare la scanare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intotdeauna. De ex. acum 3 ani, cand am schimbat primul switch, cel original al masinii, nu mi-a dat nici o eroare, pur si simplu mi-au ramas becurile aprinse si m-au lasat fara baterie. S-a intamplat asta vreo saptamana, cand mergea cand nu, dar fara becuri aprinse in bord, fara erori. Acum o luna, cand l-am schimbat din nou, mi-a dat erori din timp si mi s-a aprins EPC. Nu stiu care e cauza comportamentului diferit, doar constat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Subiectul acestui topic este Motorul AZD 1.6 16v - probleme specifice.

Am rugamintea sa incheiati aici off topicul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai despre asta era vorba, depsre switch-ul de frana al lui stefanutz30, o problema specifica la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Eu cred ca Marius s-a referit la discutia inceputa de smok3r nu la cele legate de switch .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

gabyte00 exista un topic dedicat pentru problemele privind switch-ul de frana, iar aceste probleme apar la toate Golfurile indiferent de motorizare.

Hai sa pastram acest topic doar cu problemele specifice acestei motorizari, AZD 1.6 16v.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu un vw bora an 2001,1,6 16v an 2001 cod motor AZD si nu imi iese gazele..mentionez ca masina mananca ulei ..pe tester nu imi iese nicio o defectiune la motor!este vreun aditiv ptr motor care reduc gazele cat de cat?sau ce solutie ar mai fi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu problema asta la ITP, am pus chiar un topic pe forum atunci, dar masina mea nu manca ulei. Solutia a fost schimb de bujii, benzina carrera 100 si alergat pe centura la 5000rpm vreo 15minute inainte de testul la noxe. Numai asa a trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi da e alta situatie..presupun ca din cauza uleiului nu ies noxele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu iti iese gazele, inseamna ca ele ramane in motor si acesta se inneaca lol.gif

Lasand gluma la o parte, gazele nu "iese" pentru ca ai o problema la motor, din moment ce mananca ulei, e clar ca ceva nu-i ok acolo, si nu trebuie sa-ti spunem noi treaba asta, iti poti da seama singur ca in momentul cand un motor mananca ulei, ceva nu e ok si trebuie mers la diagnoza si verificare la mecanic daca pe diagnoza nu apare nimic. Rularea cu 5000 de ture nu rezolva problema definitiv, ci eventual pe cea a gazelor, pe moment.

Problema uleiului va persista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@h3llboy :))

Pe om cred ca-l intereseau sa "iese gazele" la ITP ca la altceva nu cred ca-l interesau. Cat despre consumul de ulei, clar ar trebui un test de compresie sa vada daca nu cumva sunt segmentii de vina, daca nu poate scapa doar cu inlocuirea simeringurile de supsps.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat cat cost un set de segmenti ptr acest tip de motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu i-am schimbat si au fost in jur de 400 ron .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se desface motorul deja mai intra si alte costuri suplimentare. La mine trebuiau schimbate semeringurile de la supape dar daca tot l-am desfacut am zis sa il fac cum trebuie asa ca am facut urmatoarele lucrari :

- rectificat chiulosa + schimbat semeringuri supape + verificat

- schimbat segmenti

- schimbat garnitura de chiulasa + prezoane chiulasa

- ulei (5w30) + filtru de ulei

- antigel

- manopera

Total : 1700 ron

Am facut ~ 1000 km , motorul merge super bine , nu mai consuma ulei , nu mai scoate fum .

Modificat de aurelian08
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, daca tot segmentezi macar sa faci o "intretinere" a motorului. Garnitura de chiulasa e obligatorie ca oricum nu poti sa o pui pe aia pe care o dai jos de pe masina ca e de unica folosinta. Simeringurile de supapa sunt un alt motiv din care ar putea sa manance ulei, deci e pacat sa nu te asiguri ca nu mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat cat cost un set de segmenti ptr acest tip de motor?

Mai nene, nu te-ai prins de ironia mea :) crezi ca noi stim preturi pe de rost aici? nu ai atatea magazine online de piese auto, chiar aici pe forum il ai pe volksman, care daca ii dai seria de sasiu iti spune tot ce ai nevoie cu preturi si oferte de la diversi producatori. Manopera depinde de timpul de lucru si de service, de unde vrei sa visam noi cat costa manopera? Pui intrebari stupide pe bune, nu te supara pe mine dar mi se par aiurea.

PS: mai invata sa scrii corect romaneste si gramatical...pana mea...no offence da esti varza pe partea de exprimare.

Cu scuzele de rigoare pentru offtopic...va doresc noapte buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!