Jump to content

Motor AZD 1.6 16v - functionare, probleme specifice


Migu 4
 Share

Postare recomandată

clau1979 Eu le-am luat de la reprezentanta dar nu cred ca are importanza este destul sa gasesti cu aceiasi dimensiune.Cod vw 0 36133073

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata72 am inteles ca deja le-a comandat ,si sper sa fie bune ,am sa ii comunic sa fie acest cod ,raman dator de o bere rece sau un vin fiert ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata72cata multumesc.

Canistra, atunci cand am luat masina si a verificat-o mecanicul a spus ca functioneaza foarte bine. Stiu ca s-a uitat atunci la ea. Iar acel furtun de la servo frana pare nou, defapt inclusiv pompa pare noua. Are multe piese schimbate pe ea in germania. Am avut facturile.

Umbland pe la masina, am gasit furtunul ce iese din partea stanga sus a capacului motor ( cel cu filtru) si intra jos in spatele motorului foarte copt. Poate fi de la acest furtun?

Furtunul din poza

Iar sub bord in spatele sicurantelor, sus legat de armatura am gasit cablul din poza taiat. Aveti idee de la ce estr?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pontilius Eu poze nu vad.Daca te referi la tubul asta(vezi poza)schimba-l pt ca deacolo iese vapori ulei si vei avea un miros nu prea placut in masina.

post-130029-0-97901900-1444238718_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am postat de pe telefon, cu poze dar nu au aparut.

Da Acela, Dar problema nu poate fi de acolo,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata colegi ,ieri dupa cum am povestit mai sus ,masina a mers super prost ,aseara cand am ajuns acasa ,am pus testerul ,si surpriza nici o eroare nici macar chekinul nu mai era aprins ,deci nu stiu de ce sau din ce cauza ieri sa orit in mers si nu se accelerea ,acum vreau sa va intreb ,am citit pe un forum de afara tot in legatura cu eroarea de map si baieti de acolo au gasit rezolvarea cu inlocuirea curelei de distributie ,din cauză ca a sarit un dinte ,e oare posibil ?? Si daca stie cineva garniturile de la clapeta daca se gasesc de cumparat si aia pe care sta dar si cea de deasupra de pe capacul de la motor ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reusesc sa atasesez de pe telefon

Nici sa sterg postul

Rog a fi sterse

Modificat de pontilius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca le găsești de cumpărat dacă mergi la reprezentanta sau la un importator gen Augsburg, autonet sau Unix ca și ei aduc pe comanda piese OE câteodată la preț mai bun decât reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata colegi.

 

Imi puteti recomanda un filtru de aer bun pentru masinuta mea? :-D

Ma gandeam sa pun carbon, dar nu stiu daca merita sa dau de 2x pretul unui filtru simplu.

Optez intre Mann sau Mahle. Dar asta depinde de pareri.

 

Multumesc, sa aveti o zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Revin cu intrebarea, Aveti idee de la ce este acest cablu taiat? Se afla sub bord in stanga, in spatele sigurantelor , legat de armatura bordului.

post-102192-0-24348000-1444381193_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi cand ajung acasa o sa ma uit si eu la a mea si iti spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pontilius, s-a rezolvat, "asa face toate". Asa e si la mine doar ca nu pot face poza, nu am baterie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi

Imi era sa nu fie o magarie a samsarilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata ,se poate din cauza filtrului de ulei sa nu se faca presiune ,si 1 sau mai multi tacheti sa nu se incarce cum trebuie si sa apara un zgomot mai mare la motor DAR sa si consume mai multa benzina masina ??

Imi puteti recomanda ce tacheti sa cumpar si cam ce pret are unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mecanicul mi-a zic ca as avea presiunea mica la ulei (1,5 bari relanti si turata 2,5 bari ) si cica ar fi trebuit cel putin dublu sa fie valorile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cauza uleiului poate sa bată tacheții (prea gros, diluat cu benzina), filtrul bănuiesc ca l-ai schimbat si nu prea cred sa fie de vina. Presiune dacă nu ar fi s-ar aprinde becul in bord. Tacheții de obicei se schimba toți, INA este o firma buna dar mai sunt si altele, depinde si de preț.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba pompă de ulei și porma tacheți

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

53mad motorul in afara de zgomotul de la tacheti care dimineata e mai puternic dupa nu se mai aud sau cel putin nu asa de tare ,mai e un zgomot ca un zumzanit pe care mecanicul a zis ca vine de la filtrul ulei , a verificat cu un aparat presiunea la ulei si a zis ca e mica si ca ar putea sa fie din cauza filtrului ,acum doar intreb crezi ca poate creste consumul de carburant din cauza tachetilor ca nu se mai amorseaza sau deschid total ???pt ca sincer ma sperie consumul rau de tot ,aseara aveam pe mediu consum de 17% dublu fata de normal :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La rece e normal, mergi distante mari cu masina si ai sa vezi ca se normalizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul nu este de acolo, zumzăitul ăla dacă este tare am auzit si eu ca poate fi de la filtrul de ulei dar nu pot sa confirm ca eu nu am pățit așa ceva, pun doar filtre MANN si nu am avut niciodată probleme. Ești sigur ca sondele lambda lucrează corect, consumul de acolo poate veni, dacă ai peste 160000 km si nu au fost schimbate ar cam fi cazul sa le schimbi. Vezi ca de obicei nu dau cod de defect, lucrează dar lucrează lent si de acolo consum, sau esapamentul trage aer fals pe undeva si le prostește.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!