Jump to content

Lucrari In Afara Reviziilor?


RRS
 Share

Postare recomandată

Se apropie 90 000km, am schimbat deja filtrele aer si habitaclu (merci liv_sb), o sa cumpar si filtru de ulei si 4L de ulei Mobil 1 5W40 (norma VW 506.01 PD)+ 1l rezerva, la 11 000km mi-a papat in jur de 600ml..

Ce parere aveti despre acest tip de ulei, in special referitor la norma?

In alta ordine de idei, pentru ca masina are 3 ani:

- vreau sa schimb antigelul - de care, cati L si cam cat costa manopera? merita sa il schimb?

- vreau sa schimb lichidul de frana - de care, ce cantitate, cam cat costa? merita sa il schimb?

- la 90 000 trebuie sa schimb filtrul de combustibil, nu stiu de care sa iau si care ar fi compatibil pentru BJB

- vreau sa schimb stergatoarele - de care sa iau?

E cazul la 90 000km sa fac curatari de turbina, injectoare, vana egr, maf??? Sau doar in urma unei diagnoze sa iau decizii?

Unde in CJ, in afara de reprezentanta sau autoworld as putea face in timp scurt astea? Undeva unde sa accepte materialele mele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal,

Din cate stiu, lichidul de frana trebuie schimbat la 2 ani. Nu l-ai mai schimbat pana acum?

La 90000 cred ca trebuie sa te gandesti la distributie, cel putin asa scrie in carte.

Nu te baga la alte chestii(turbina, injectoare ....) fara o diagnoza temeinica.

Toate vesele!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

Eu zic ca uleiul e bun,antigel pui 7,7 l (orice firma G12plus si ai grija la proportie),lichid de frana Dot4, iti trebuie 1 litru si filtru de motorina ia Mann! Si pune-o la diagnoza pentu restul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie 90 000km, am schimbat deja filtrele aer si habitaclu (merci liv_sb), o sa cumpar si filtru de ulei si 4L de ulei Mobil 1 5W40 (norma VW 506.01 PD)+ 1l rezerva, la 11 000km mi-a papat in jur de 600ml..

Ce parere aveti despre acest tip de ulei, in special referitor la norma?

In alta ordine de idei, pentru ca masina are 3 ani:

- vreau sa schimb antigelul - de care, cati L si cam cat costa manopera? merita sa il schimb?

- vreau sa schimb lichidul de frana - de care, ce cantitate, cam cat costa? merita sa il schimb?

- la 90 000 trebuie sa schimb filtrul de combustibil, nu stiu de care sa iau si care ar fi compatibil pentru BJB

- vreau sa schimb stergatoarele - de care sa iau?

E cazul la 90 000km sa fac curatari de turbina, injectoare, vana egr, maf??? Sau doar in urma unei diagnoze sa iau decizii?

Unde in CJ, in afara de reprezentanta sau autoworld as putea face in timp scurt astea? Undeva unde sa accepte materialele mele?

Chiar crezi ca este nimerit... era nevoie de acest topic?

Cu exceptia:"sa fac curatari de turbina, injectoare, vana egr, maf??? Sau doar in urma unei diagnoze sa iau decizii?" , restul, fie fac obiectul REVIZIILOR fie, exista alte topic-uri....de ex:

STERGATOARE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Draga Nelu, DA, este nimerit. in general cand se foloseste functia Search se cauta dupa titlu, iar acesta nu exista. Ori de cate ori am intrebat de revizia de 90 000 sau de cele adiacente ei nu am primit raspuns. Cand am intrebat despre un DYI schimb filtru aer, topicul s-a inchis.

Daca voiai sa ma intrebi DACA E NIMERIT, puteai sa o faci pe MP, ca si pana acum.

Intrebarile nu fac obiectul reviziilor, tocmai pt. ca, de ex., lichidul de frana se schimba in mod norml la 2 ani, nu s-a facut... experienta utilizatorilor de aici conteaza, si eu pe parerile lor. Am pus niste intrebari la obiect.

Stiu ca exista topic cu stergatoare, era doar o intrebare pe langa celelelate, atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

E un pic de tensiune aici. Si nu cred ca e prea justificata. Il inteleg pe Rares ca e foarte grijuliu cu masina lui, dar intrebarile de mai jos sunt un pic... cum sa spun... vagi :Driver:

Am dat niste raspunsuri mai jos. Sper sa nu te superi, dar cam asta mi-a venit sa raspund...

In alta ordine de idei, pentru ca masina are 3 ani:

- vreau sa schimb antigelul - de care, cati L si cam cat costa manopera? merita sa il schimb?

Bravo. De ce sa il schimbi, daca in carte NU scrie ca trebuie schimbat? (Stiu ca ai avut o SN inainte, si acolo trebuia, era chiar specificat in carte). Regula de aur e ca se schimba cand isi schimba culoarea.

Acum intrebarea e - de ce m-ai crede? Nu e mai bine sa cauti si tu pe Net si sa revii cu o parere documentata???

Cat despre manopera - NU stiu. Nu as lasa un "mecanic" de service sa-l schimbe, ci doar pe cineva care face treaba ca lumea. Daca tot vrei sa-l schimbi, de ce nu faci singur operatia? Citesti un pic pe net, si vezi ce implica (hint: cel mai important e sa golesti COMPLET lichidul vechi).

- vreau sa schimb lichidul de frana - de care, ce cantitate, cam cat costa? merita sa il schimb?

Domnul meu, scrie in carte. Intrebari de genul asta irita pe buna dreptate... eu vad genul asta de intrebari ca un fel de "eu sunt prea important/ocupat ca sa caut, poate s-o gasi cineva sa-mi dea rasp direct". Fac asta deja pt sefii mei. Ma irita cand o fac pe bani, asa ca nu o s-o fac gratis :screwy:

- la 90 000 trebuie sa schimb filtrul de combustibil, nu stiu de care sa iau si care ar fi compatibil pentru BJB

Ca mai sus. Faci un pic de research, mergi la un magazin de piese....

- vreau sa schimb stergatoarele - de care sa iau?

Hai ca esti deja culmea! Ca sa nu mai zic sa sunt topic-uri cu tona despre stergatoarele Aero (na, ca ti-am raspuns!, te rog sa nu citesti :wub:)

Pe bune acum - topicul asta nu a adus nimic nou pana acum, si intra in categoria "junk" pt cei ce viziteaza forumul.

Am inchis topicul, si o sa-l mut in afara ariei vizibile in curand... il las aici pt dreptul tau la replica. Daca ai ceva de adaugat, te rog sa ne scrii (mie si lui Nelu) pe PM.

Te rog sa nu ma intelegi gresit - daca abordarea ta ar fi fost alta (de ex un tutorial sau documentare pt fiecare din operatiile de mai sus, as fi bucuros sa te ajut). In conditiile in care postul tau pare sa incerce a gasi raspunsuri condensate din mai multe alte topic-uri, consider ca trebuie sters, si te astept cu o descriere a operatiilor pe care le-ai reusit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Cum se schimba filtru de aer la O2 ,1.4?Ar trebui un how-to

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca si pentru 5-6 suruburi e nevoie de do-it-yourself ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danim, Al Bundy nu ne intelege...Te uiti pe autokarma, un site de piese auto care are si poze, si cauti cum arata filtrul de aer si vezi dimensiunile. Apoi desfaci capota si cauti cam pe unde e o cutie ce poate sa aiba inauntru un filtru in interior. Apoi o sa vezi cateva suruburi. Desfaci acolo si inlocuiesti filtrul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca si pentru 5-6 suruburi e nevoie de do-it-yourself ....

Lasa ca nu-i asa grav. Am vazut aici Diy cum sa golesti lichidul de parbriz in bidonas..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da frate, daca pui lichid de parbriz in motor? Ce se intampla? Radeti voi de noi astia mai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu rautacios, dar in cutia cu care vine filtrul sunt si instructiuni care arata si cum se schimba.

uite cum arata desfacut

air filter.pdf

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!