Jump to content

Zgomote in Octavia


ender
 Share

Postare recomandată

Am si eu un zgomot care vine de la aeroterma, pe viteza 1, doar iarna. Am desfacut torpedoul sa ajung la ventilator, dar e inchis cu cleme cred. A desfacut careva sa curete si sa unga ventilatorul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 233
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • furiarosie

    10

  • alecsmed

    9

  • DORU_14

    8

  • CristianH

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dup ce desfaci torpedoul, ai 2 suruburi pe dedesupt si iese un capac de acolo, si cade motorasul afara de acolo cu suportul de plastic.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu un zgomot destul de infricosator de la motor....dupa un drum normal in oras, cand opresc motorul se aude dupa 2-3 secunde un BUM infundat si scurt de sub capota. Stie cineva de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e de la electrovalva EGR-ului...care cand opresti motorul se cupleaza si apoi dupa oprire, se decupleaza....pune pe cineva sa opreasca motorul, iar tu sa te uiti in partea stanga-spate a capacului de motor (cum te uiti la motor cu capota deschisa)

urmareste piesa din poza

2810420670072197850S500x500Q85.jpg

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza cu ansamblul general. Ca suruburi le-am vazut doar cele care tin toata unitatea "capsata" de-a lungul. Daca te rog, incercuieste in poza unde sunt suruburile sa pot sa desfac. Multumesc frumos

post-84101-0-37742400-1328883648_thumb.j

Modificat de Patrickm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi bn64and! De acolo se pare ca vine...dar e normal sa faca sunetul asta asa puternic? E cumva semn ca se strica in curand ceva pe acolo? De exemplu aseara am urmarit din nou si nu a facut bum, a facut mai mult un clanc. Deci face si ea dupa cum i se nazare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit o poza cu ansamblul general. Ca suruburi le-am vazut doar cele care tin toata unitatea "capsata" de-a lungul. Daca te rog, incercuieste in poza unde sunt suruburile sa pot sa desfac. Multumesc frumos

NU se vad in poza ta. Unul e in dreapta unde e mufa cu cablu galben, e infiletat de jos in sus, si unul este vreo 15Cm mai in stanga.

uite unde sunt

post-1788-0-66622900-1328949939_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi bn64and! De acolo se pare ca vine...dar e normal sa faca sunetul asta asa puternic? E cumva semn ca se strica in curand ceva pe acolo? De exemplu aseara am urmarit din nou si nu a facut bum, a facut mai mult un clanc. Deci face si ea dupa cum i se nazare...

Asa face ea, dupa cum i se nazare...asa imi face si mie..cateodata bum, cateodata clanc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat cu tutorialul acela. Multumesc frumos. Sa traiasca WD40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
ultimu_neuron

Salut,

De ceva vreme am observat (auzit) ca dimineata cand incep sa dau cu spatele sa ies din garaj si pun frana se aude un scartait de la frane. La inceput am zis ca poate asa e la prima frana din zi, dar zgomotul nu dispare nici dupa a 5-a incercare. Cand merg cu fata nu se aude niciun scartait cand pun frana. Si inca o chestie...inainte sa inceapa sa scartaie, imediat ce actionez pedala de frana se aude si un mic poc inaintea scartaitului (exact atunci cand prinde pe disc). Stie cineva de la ce poate fi?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e de saboti de frana ,ai tambure pe spate? o fi ruginit sau murdar isi va da drumul dupa un drum mai lung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Am discuri pe spate...dar Joi am facut un drum de 300 de km, ieri am avut drumuri prin oras...m-ar mira sa fie vorba de rugina. Merg cam 20-30 km cu masina zilnic. Intresant e ca face numai cand dau cu spatele sa ies dintr-o parcare si pun frana. Se mai aude si un mic zgomot inainte de scartait. Ma gandesc sa nu fie vreun defect mai grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am patt si eu acelasi lucru, rezolvat cu inlocuirea placutelor de frana pe fata, cele vechi erau trw si la jumatate de viata dar degeaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ultimu_neuron

Se pare ca va trebui sa ma gandesc si la inlocuirea discurilor...cand pun frana de la 80-100 se simte o vibratie in volan....banuiesc ca sunt ovalizate discurile. O sa verific uzura placutelor si revin cu informatii. Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am vrut sa deschid topic nou...asa ca am postat aici...

Ma tot intreb ce sistem de culisare au manerele din plafon la Golf4, Passat, etc. la care dupa ce tragi manerul si il lasi, revine incet la pozitie, insa la noi la Octavia dupa ce il lasi, merge repede in capat producandu-se un ZGOMOT URAT de bataie.

Se pot inlocui la Octavia/Fabia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Daca tot e vorba de zgomote postez si eu aici ca aud un zgomot ca un tacanit sau batai regulate, in anumite momente, cum stau in masina se aude la motor spre dreapta. Cadenta tacanitului este independenta de turatia motorului adica nu bate vreun tachet sau piston, zicea cineva ca ar putea fi cansitra de carbon, aia asa face? CIne se bate acolo in ea? Acest zgomot se aude cand si cand, de obicei cand masina este rece si numai la relanti.

Masina: Ocatvia 1, 2010, 1.6 benzina, nu stiu ce motor ca-n talon nu mai scrie cod motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ticaie ca un releu in functie de gazele din rezervor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu am acel zgomot care se aude la franare numai cand dau cu spatele. Am fost zilele trecute la un service cu alta problema si au constatat ca am flansele amortioare due dar cu jumatate de gura au zis ca is duse si amortizoarele... Le-am zis si de zgomotul cu franarea la dat cu spatele si au zis ... oke nui problema, lasa cand vii sa schimbam telescoapele dam cu vaselina pe la etrier si nu se mai aude...

 

Cam asta ar fi un indiciu pe care pot sa ti-l dau neuron.

 

Se adeveresc si spusele colgului Pop Cristian in alt topic, care mi-a zis ca daca schimb placutele o sa dispara (in topicul respectiv era discutia cu shimbarea bucselor brat deoarece priceputii de mecanici de aia imi ziceau ca imi bate la franare cand dau cu spatele...)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi am si eu un greiere mare in usa soferului , cel putin acolo cred ca e si de apx 1 luna nu ii dau decap, ma toaca pe drum cubic de zici ca are ceva personal cu mine, zgomotul este ca si cum ar vibra ceva pe tabla sau ceva ar fi desprins, am defacut panoul usa spate, plasticurile de pe stalp si panoul usa sofer de m-am saturat, am mers fara el nu se auzea, chestia e ca nu se aude tot timpul, am scos clemele acelea de la cablu si am prin cablul cu brida pe gauri, am cumparat alte cleme la panoul de usa, alea au fost ceva apx 70 de lei, nici o schimbare, am dat jos si acel suport de scart de pe panoul de usa am, zis ca ala suna, dar nimic parca orice as face el nu vrea sa plece, o idee, broscaa poate suna? ma gandesc sa nu faca aia zgomot, am dato jos dat nu cred ca ar avea ca sa fie de la ea, o idee va rog sau o modalitate ca scap de zgomot ca dc nu cred ca dau jos usa si circul fara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunul sta fix? Verifica la scaun pe sub el pe acolo ... Aveam ceva asemanator la Cielo... nu mai stiu exact cum s-a rezolvat ca a fost tata cu ea...

 

Circuli fara? :)

Modificat de BigSAL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine am un greiere in stalpyl A din dreapta, pe undeva pe sus. Si carcasa de sub vilan face galagie pe drum nasol. Dar astept sa vina caldura, nu vreau sa stric ceva cand plasticele sunt tari si reci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu am acel zgomot care se aude la franare numai cand dau cu spatele.

Le-am zis si de zgomotul cu franarea la dat cu spatele si au zis ... oke nui problema, lasa cand vii sa schimbam telescoapele dam cu vaselina pe la etrier si nu se mai aude...

 

Cam asta ar fi un indiciu pe care pot sa ti-l dau neuron.

 

Se adeveresc si spusele colgului Pop Cristian in alt topic, care mi-a zis ca daca schimb placutele o sa dispara (in topicul respectiv era discutia cu shimbarea bucselor brat deoarece priceputii de mecanici de aia imi ziceau ca imi bate la franare cand dau cu spatele...)

 

Salut,

 

Zgomotul este un mic "poc" ce apare cand se actioneaza frana dupa mersul cu spatele? Zgomotul nu se aude imediat cand apas pedala ci inainte ca masina sa se opreasca.

Daca da, il am si eu si sunt un pic ingrijorat, mai ales ca l-am observat dupa ce am scos masina din service (un mic incident in trafic ce a dus la o usoara deplasare laterala a partii fata).

Bineinteles ca dupa ce am preluat masina am fost foarte atent sa nu bata, troncane, scartie etc. Astfel am observat acel "poc" dupa mersul cu spatele, zgomot ce nu il observasem inainte de interventia la service.

Am mai povestit prietenilor si cineva zicea ca e posibil sa se fi slabit un suport al motorului sau sa nu f fost strans bine de cei de la service si astfel sa se produca un mic joc.

 

Ce parere aveti?

Modificat de zorro00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!