Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

:screwy: :scratch: :o ooooooo, credeam ca e mult mai simplu. Treaba asta trebuie facuta cand merg la tara intr-o zi cu soare...pfff

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu zic ca merita efortul, mai ales ca vin caldurile alea mari :angry:

Daca ai un meseriasi bun, care sa-ti faca piesa dintr-un material mai bun...fa mai multe, sunt multi cu probleme la trapa, create de respectiva piesa.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

phun...daca la tine merge deschisa-trapa-manual...e posibil sa nu fie rupta piesa magica.

verifica, se vede daca este rupta.

daca nu-i rupta, unge sina de rulare.

poti sa dai motorasul jos si sa-l probezi liber.

daca-si face ciclul...e parte mecanica; daca nu-si face ciclul...e parte electrica si necesita verificare lipituri placa baza.

PENTRU TOTI: inainte de montarea finala a motorasului,puneti motorasul in pozitia zero astfel: conectati ansamblul motoras la mufa de alimentare/comanda, fara a prine ansamblul la locul lui( tre lasat sa atarne in fire)si incuiati masina din cheie tinand cheia in pozitia inchis putin mai mult, ptr a aduce motorasul la zero.(valabil ptr inchidere centralizata: cand se incuie masina, se inchide si trapa)

sper ca am fost suficient de explicit :blink:

Bafta tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Weekend-ul acesta voi avea ceva timp pentru masina si o rezolv si pe asta cu trapa. Si apropo...ea nu merge doar manual. Merge si electric dar se da intr-o parte cand vreau sa o deschid de tot. Ca sa o inchid trebuie sa ii dau manual. Nu am fost eu destul de explicit. E clar ca e rupta aia :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, piesa aceea din partea stanga, ce se tot rupe oare nu se poate turna la un laborator dentar? nu cunoaste careva la vreun laborator, k la strung cu cine am vorbit a zis k nu o poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu un frezor ar trebui sa vorbesti,sau intr-un atelier de turnatorie dar ar trebui sa ai piesele originale pt a face mulajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sper sa nu intru prin balarii; dar uite ce m-am gandit. Am un golf 3 si trapa merge sau nu merge, are un ansamblu - limitator de cursa - si m-am gandit eu:oare se intampla ceva daca indepartez un pinion-roata dintata care transmite catre releul de suprasarcina (am impresia ca se citeste un anumit numat de rotatii)? Pur si simplu ma gandesc, ca daca, intrerup acel "cititor de rotatii" prin indepartarea unui pinion, motorasul va merge atat timp cat ii cer eu. Oare pot aparea probleme grave?(incendiu? - Doamne fereste)(Daca la un momentdat se arde motorasul-asta e-imi asum riscul). Ce spuneti? Merci mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uns trapa...fara nici un final fericit :( . Tot la fel functioneaza. Daca incerc sa o deschid se intrerupe. Trebuie sa ii dau intr-una de buton. Si inca ceva. Se "cracaneaza" in sus doar cand vrea. Sa fie motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PENTRU TOTI: inainte de montarea finala a motorasului,puneti motorasul in pozitia zero astfel: conectati ansamblul motoras la mufa de alimentare/comanda, fara a prine ansamblul la locul lui( tre lasat sa atarne in fire)si incuiati masina din cheie tinand cheia in pozitia inchis putin mai mult, ptr a aduce motorasul la zero.(valabil ptr inchidere centralizata: cand se incuie masina, se inchide si trapa)

sper ca am fost suficient de explicit :blink:

Bafta tuturor!

Nu pricep de ce nu este suficient sa misti butonul care comanda trapa? De ce trebuie sa iesi din masina si s-o incui?

Pur si simplu ma gandesc, ca daca, intrerup acel "cititor de rotatii" prin indepartarea unui pinion, motorasul va merge atat timp cat ii cer eu. Oare pot aparea probleme grave?(incendiu? - Doamne fereste)(Daca la un momentdat se arde motorasul-asta e-imi asum riscul). Ce spuneti? Merci mult.

In cel mai bun caz se arde motorasul, in cel mai rau... depinde cat esti de ghinionist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum fac cand incui masina, sa mi se inchida si trapa? avand inchidere centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand inchizi masina, tii cheia dreapta maxim pana se inchide trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am inchidere centralizata aftermarket, nu originala. Nu cred ca este legata si trapa la ea. Nu am mai auzit sa bagi cheia in yala si sa se inchida trapa. Stiam ca atunci cand activezi alarma se inchid geamurile si trapa daca are (asa are varamiu la masina lui) In fine...voi incerca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exact asa cum zice robex... eu asa inchid trapa uneori.. inchid masina din cheie si mai tin 4-5 sec cheia in pozitia inchis pana coboara trapa..

Cred ca la fel ar face si geamurile el . . daca as avea:( :blink:

Modificat de GabyZXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) i-auzi...foarte misto. Am sa incerc. Thx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge la tine ?? Poate pentru ca e after-market.. sau cand a fost legata nu a fost legata la sistemul masini..cauta si tu niste explicatii :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sigur e din cauza ca e aftermarket. Nu ma bag la atatea matze p'acolo ca poate o fac de boala copiilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am o alarma montata pe masina si m-am uitat in schema circuitului ei ca exista un fir aux 1 care la descriere spune asa : "c-da geam 15/30 secunde" . Banuiesc ca e modulul de confort la care poti lega geamurile sa se inchida automat cand armezi. Pe mine ma intereseaza sa pot face trapa sa se inchida automat. Se poate prin intermediul unui releu ? La care fir din plafoniera trebuie sa ma leg pentru a se inchide trapa indiferent de pozitia ei : deschisa sau rabatata. Butonul de la trapa are o pozitie pentru inchis care face exact lucru asta: indiferent de pozitia trapei o inchide.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valentin: daca actionezi doar din interior, la inchidere centralizata...risti ca atunci cand incui masina sa-ti deschida (in functie de decalaj) trapa.eu am patit-o, incuiam masina si-mi ridica trapa.din interior te poate "fura" Sper ca am fost explicit.

phun: daca se ridica doar uneori...de ce nu verifici placa de baza? Este foarte posibil ca o mare parte din problemele tale sa fie cauzate de lipituri reci pe placa.

pt toti: trapa se inchide din cheie doar al masinile cu inchidere centralizata din fabrica. nu trebuie sa actionezi cheia pe inchidere 4-5 sec ci atat cat este nevoie sa aduca trapa in punctul O. timpul depinde de starea trapei...ridicata, trasa de tot sau 1/2 etc. cel putin la mine...asa se manifesta

bafta tuturor!

Modificat de blacktdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si la mine am intampinat aceeasi problema : s-a rupt piesa aceea care gliseaza. Am intrebat de Volksman si a zis ca ar costa 2 mil bucata (cate una pe fiecare parte) + manopera cred ca m-ar ajunge vreo 5 milioane ca sa o fac. Ideea unei trape la mana a doua nu prea ma incanta pentru ca sunt sigur ca o sa cedeze si aia dupa ceva timp. Singura solutie la care ma gandesc ar fi gasesc pe cineva care sa imi 'toarne' piesa.

Si la mine e rupta piesa care gliseaza. Daca a reusit cineva sa o "toarne" sau sa o inlocuiasca cu niste costuri acceptabile,sa strige.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe forum dar nu gasesc problema mea: trapa mea numai se ridica si dupa aceea se lasa jos, dar in spate nu merge, nimic nou pana acuma...am fost la un electricean sa vedem ce are.Butonul(joystick) are pe spate un circuit cica circuitul acela este intrerupt, lipeste el 2 fire, dupa care trapa merge in spate si in fata dar nu mai merge in sus si jos.Am luat de la cineva un motoras aceela merge si in spate si in sus dar nu mai revine la momentul initial. Sa fie de la joystick ca nu mai stiu ce sa i fac? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa imprumuti de la o masina butonul de la trapa, sau tot ansamblul din plafon si vezi daca merge asa. sanatate

cat despre tragatorul ala de la trapa... s-a bulit si al meu, pe stanga. daca stie cineva de unde se poate face rost, ma abonez :)

Modificat de kanguru_bn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvare la acele piese de antimoniu pe partea stanga,care se rup mereu: !

0785 044 949

0727 719 209

am pus si poze mai in spate, eu sunt foarte multumit. confectionate din dur-aluminiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde e cel care le face si la ce pret?, daca poti da un raspuns. ms :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mesteru e din ploiesti. recomand sa apelati si sa stabiliti detaliile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!