Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

stiu ca ai zis ca nu ai geamuri electrice, dar eu am zis ce face inchiderea mea :) . este o inchidere centralizata cu cheie briceag. am uitat cum se numea. s-ar putea sa aiba si inchiderea ta, functia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stie careva pe cineva in Bucuresti care se pricepe bine sa repare trapa la vento? se aude motorasul dar nu se misca nimic. Exista cineva care se pricepe sa le remedieze ?? eu nu ma pricep si as avea nevoie de cineca care ma poate ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare... mai enumar si eu o problema din cele cateva de la masina..

Trapa mea merge foarte bine pe pozitia " in sus" dar cand vreau sa o dau in spate merge sacadat..

Cineva de pe forum m-a sfatuit sa dau motorasul trapei jos si sa il realiniez..utilizandul in timp ce nu era conectat la trapa..am facut asa pe pozitia in sus.. iar cand sa o dau si inapoi aceiasi problema .. tot sacadat.

Eu ma gandesc ca e de la motoras...nu ? nu prea as vrea sa mai dau plafonul jos.

Se poate remedia problema sau trebuie schimbat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca in sus nu sacadeaza,motorasul e bun.trebuie aliniate si cablurile si motorasul,reglat geamul de la trapa.arata in manual cum...si mai ales trebuie unse sinele...iti recomand sa demontezi de tot.nu e greu.

succes :icon_thumright:

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit pe cineva care mi-a construit acele piese din otel.trapa merge impecabil

post-77157-0-00732000-1297425763_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_golf cum trebuie procedat daca vrei sa demondez trapa? e necesar sa dau jos tapiteria? problema la mine e ca in partea stanga piesa aceea care culiseaza, merge doar inainte(adica pot sa ridic trapa, dar sa o inchid trebuie sa bat in acea piesa sa revina la loc...sau bat in acea piesa sa se deschida trapa (sa intre inauntru), si de inchis se inchide) banuiesc ca e rupt un cablu. este vorba despre piesa incercuita.

post-73058-0-74125200-1297426940_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

berzebut cat te-au ajuns sa faci piesele alea ?...printre ele se afla si cea care se rupe mereu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-au costat 100e. am preferat sa dau banii pe cele doua piese din dur-aluminiu (rectific greseala de mai sus)., decat sa iau o trapa,fara certitudinea ca va fi o solutie permanent. se putea rupe oricand,din nou.

piese 1 si 4 sunt cele vechi. se observa in poze unde s-au rupt, iar 2 si 3 sunt cele noi.

Modificat de berzebut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_golf cum trebuie procedat daca vrei sa demondez trapa? e necesar sa dau jos tapiteria? problema la mine e ca in partea stanga piesa aceea care culiseaza, merge doar inainte(adica pot sa ridic trapa, dar sa o inchid trebuie sa bat in acea piesa sa revina la loc...sau bat in acea piesa sa se deschida trapa (sa intre inauntru), si de inchis se inchide) banuiesc ca e rupt un cablu. este vorba despre piesa incercuita.

trebuie sa dai jos tapiteria.nu e cine stie ce....doar ca trebuie sa fii atent sa nu rupi ceva...e bine sa ai ajutor la scoatere afara a interiorului..in rest..plasticaraie...e usor de lucrat si la trapa.la reglaj te ajuta foarte mult manualul.

cat despre acea piesa...nu stiu ce au trapele astea...doar partea stanga se strica...la mine am reglat-o sa functioneze fara ea.....trapa functioneaza,doar ca nu intra de tot inauntru..doar doua treimi.sunt multumit si asa...deocamdata....

nu-ti fie teama sa te apuci...spor la treaba...

p.s. daca un cablu e rupt...nu stiu daca se mai deschidea trapa....

berzebut ... frumoase piese...nu cred ca merita asa mult...dar sunt frumos facute...oricum..felicitari..esti primul pe care l-am vazut ca a facut ceva in sensul asta...al piesei respective...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut cosmin. nu stiu daca am explicat foarte bine.. am utilizat motorasul si scos din "lucru" (se invartea in gol ).. pe ambele pozitii.. in sus mergea foarte bine.. iar in pozitia in spate/ fata.. merge sacadat dupa 3 cm (ca timp 5-8 secunde)

deci ma gandesc totusi ca ar fi de la motoras... Daca nu era de la el.. in modul liber trebuia sa mearga frumos.. nu avea "greutate".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am citit si experimentat..motorasul se strica ultimul,cand e prea fortat. exact aceleasi simptome le aveam si eu,mers sacadat.am rezolvat problema ungand trapa si regland geamul,si bineinteles punerea motorasului la punct,adica sa il setezi conform situatiei geamului: adica daca (asa am facut eu) trapa-sticla e pe pozitia inchis-asta presupune geamul reglat- atunci apesi (in gol) butonul corespondent al motorasului pana acesta se opreste. dar repet: trebuie reglata sticla trapei....d-aia trebuie doi....e mai usor

eu am facut asta (montat /demontat) de vreo 3 sau 4 ori-nici nu mai tin minte.... am ajuns la faza in care,trapa,cu o piesa lipsa,functiona normal,acum s-a mai rupt una si intra inauntru doar 2 treimi....

in manual explica foarte bine cum se regleaza sticla,de acolo m-am inspirat

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal scuze ca sunt :offtopic:dar ma puteti ajuta ?.Doresc sa schimb ,chederul de la geam trapa.Se gasesc noi?.Daca a schimbat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema cu trapa , mi s-a rupt o piesa parca de antimoniu ar fi nustiu sigur dar cred ca trebuie sa schimb toata trapa pt asta. cine stie unde gasesc una dar electrica sa fie .Ma gandesc ca acusi vine vara si o sa-mi trebuiasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de acel link cu poze, m-a ajutat sa-mi dau seama care e problema la mine, acum astept zile cu soare sa o pot desface.

Modificat de sory_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum adika dai motorasu jos si apoi rabatezi trapa la maxim manual cand manula se poate rabata doar cu imbusu acela care e pe motoras ...daca el e dat jos imbusu unde mai intra sa o pot rabata ...poate ma inveti si pe mine ca si eu am aceiasi prob ...coboara prea jos din pt din fata ..inca nu am observat daca intra sau nu apa ca doar ce am pus trapa si inca nu a plouat dar nici nu vreau sa ast pana va ploua si sa am surprize pe urma

salutare baietzi!am si eu o problema si sper sa ma ajutati si pe mine ....de curand mi-am schimbat trapa ca aveam si eu aceiasi prob ca multi altii chestiile alea de glisare rupte am cumparat una sh merge perfect dar prob e ca in partea din fata coboara putin mai jos de cat ar trebui si imi e teama ca acum cand o veni primavara si incep ploilee sa nu imi intre apa in masina asa ca rog si eu pe cineva care se pricepe daca imi poate explica cum se regleaza sticla sa o aduc la nivelul plafonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca stica este prinsa in patru suruburi de trapa si de acolo se poate regla,iti va rebui o surubelnita in stea parca si e foarte usor de reglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal o poza ceva daca se poate cu acele suruburi in stea :beerchug: ptr ca la mine,(asta daca sunt acele suruburi)sunt la maxim .Trapa este tot mai jos ca nivelul plafonului :icon_rambo:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_mihai...dar poate ma ajuti si imi spui si cum scot u acela din plastic sau din ce material o fi si cum il si pun la loc ca am vazut ca e foarte teapan acolo si imi e teama sa fortez sa nu il rup.

si am uitat sa mentionez ca acel u acopera suruburile de care imi zici tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apuci de el si impingi in spate din ambele parti in acelasi timp. Nu ai ce sa strici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci b-66-six...o sa incerc asa cum zici tu....si apropo ai idee cum pot curata si furtunele acelea de scurgere a apei ...ca am deschis azi trapa la maxim si nu leam vazut si nu stiu pe unde...sau e obligatoriu sa dau trapa jos ..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe cele din spate nu le vezi decat daca dai plafonul jos. Scurgerile din fata sunt exact in colturi

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am luat un motoras de la un prieten si am facut cu spui si tu am dat de buton sa se duca la pozitia inchis sa il pot monta , iar acum se invarte motorasul dar fara pinionul asta de angrenare. La primele incercari se invartea si pinionul iar acum el sta nemiscat si motorul se aude cum lucreaza. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles dar .... Oare are poziti zero unde poate fi montat si o sa-si revina dupa montare? Eu sincer ma gandesc ca a patit ceva si nu am mai facut efortul de a schimba motorasul. A mea functioneaza normal sus jos dar pe orizontala merge din bucati asa dau de buton de zici ca bat morse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva daca e normal sa am 2doape la scurgerea trapei la roata stanga in spate? am 2 doape de cauciuc(probl sa nu intre noroi de la roata) asa am luat masina, trebuie scoase alea sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile de la trapa din spate vin undeva pe lateralele masinii (una pe stanga si una pe dreapta) acoperite de bara spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!Postez pt ca am citit cele 32 de pagini si nu am gasit raspuns la problema!AM un golf3 si nu merge deschisa trapa.Adica orice comanda i-ai da ea se deschide in spate adica se da de tot.Ce credeti k ar putea fi? Asa face la toate comenzile adica ridicare coborare tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!