Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

la 150 ron gasesti trapa completa.fara motoras.eu asa am facut.imi era rupta piesa de glisare pe stinga.nu reuseam dicit sa ridic trapa.daca o deschideam spre spate nu se mai inchidea.am cumparat de la dezmembrari trapa completa 150 ron.am montat-o si merge ok.eu zic ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegilor la mine mi se pare ceva diferit.. alt material etc.. faza e urmatoarea: ramane in urma in partea stanga cand vreau s-o inchid.. si in loc sa imi impinga trapa inainte.. vrea sa se ridice din partea aia.. am uns-o de iau sarit capacele :(

ce o face sa sara de pe partea incercuita in timp ce vreau s-o inchid.. in plan orizontal ma refer..faza e ca nu mi se pare nimic rupt deoarece pare diferit de ce am vazut la voi.. sunt chior probabil.. va rog sa nu radeti.. solutii?

post-34876-1282679948_thumb.jpg

post-34876-1282680283_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat comportament... Nu imi aduc aminte acum dar, bucata aia nu e tinuta de un surubel? Vezi poate te ajuta vre-un coleg cu o trapa (poza sau desen) explodata. Alta solutie ar fi o asezare a motorasului sa traga paralel trapa. Oricum, cauta manualul de reparatii aici pe forum si vezi la trapa ca ai solutia acolo (Cum sa o reglezi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine stiti ce ma deranjeaza e ca nu imi dau seama ce ar trebui sa tina partea cu boltul marcat in poza cu galben (nr. 1) in zona marcata cu Nr.2 in timpul culisarii pe orizontala. cum ziceam poate nu vad eu.. dar nu vad diferente.. singura diferenta ar fi faptul ca bratul din partea stanga..cel cu canale, de care e prinsa in suruburi trapa e foarte putin indoit in jos, ceea ce face ca boltul Nr.1 sa aibe putin joc pe verticala.

acum intrebarea :)) .. stie cineva ce ar trebui sa tina piesa cu boltul numarul 1 in zona marcata cu numarul 2? cum ziceam, normal doar la culisarea pe orizontala

daca e cineva din Brasov care se pricepe mai bine.. va rog dati-mi o mana de ajutor.. dau o bere, doua, trei ^_^

post-34876-1282720019_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta este legata de rotita incercuita de mine si notata cu 'A', rotita care este cel mai probabil uzata si din aceasta cauza, atunci cand retragi trapa sa o inchizi , se desface cuplajul dintre cele 2 piese care culiseaza.Nu stiu daca gasesti acea rotita separat, eu am facut la strung la serviciu una din aluminiu si a disparut aceasta problema.Aceasta rotita are rolul de a mentine cuplajul format dintre piesa care culiseaza (piesa care se rupe la majoritatea trapelor) si piesa care sta pe loc in partea spate si care se pune in miscare atunci cand trapa incepe sa se retraga sub plafon.

post-30655-1282759110_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai acolo e o "saiba" de cauciuc.. intradevar e tocita, ideea e ca si pe partea cealalta e aprox lla fel.. poate asta e problema.. si inca o intrebare, daca in zona marcata cu * verde am o indoitura in sensul acelor de ceasornic.. nu e mare indoitura, dar din cauza ei si-a facut joc boltul pe canalul de ghidare. oare contribuie si treaba asta la comportamentul aiurit al trapei?

post-34876-1282809493_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am stat o zi intreaga si am urmarit toate miscarile trapei. Cand retragi trapa inapoi, in cazul in care are tendinta sa se ridice atunci inseamna ca se desface cuplajul format, asadar acea rotita nu mai este in parametri (daca s-ar face un sondaj peste 80 % au partea stanga rupta), eu am ajuns la concluzia ca din cauza acelei rotite ,care nu mai mentine cuplajul si ridica trapa fortand-o intre suportul ei si plafon, se forteaza mecanismul si cedeaza.

Ce ai indicat tu cu steluta nu are legatura cu defectul tau, mai ales ca se afla in partea frontala mai degraba ar trebui sa te incurce cand rabati trapa dar nu cred ca este obturat canalul caci atunci ai fi avut probleme si la cealalta functie a trapei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi nu merge :(.. m-am uitat acolo.. si rotitele sunt identice.. dar, problema e ca acea clema sta pe o piesa culisanta care are joc intre ea si acea sina pe care culiseaza..o alta intrebare ar fi daca se poate deregla sufa?.. pentru ca am o diferenta cam de 10 mm intre piesele care propriuzis trag de trapa.. ma refer ca nu sunt coliniare, in partea cu probleme, piesa care ar trebui sa intre in acel cuplaj, e tot timpul un pic in urma... am atasat ceva poze poate va dati seama.. va rog sa nu radeti prea mult :D

asa ca va adresez urmatoarele intrebari:

1. Cum reglez cablul sa fie la alcelasi nivel (colineare) ambele piese care culiseaza?

2. se poate rupe ceva din piesa culisanta marcata cu * in poza "ansamblu" ca sa poata aparea apara jocul ca in "Poza 1" ?

din cauza acestui joc, rotita din spate nu calca pe sina si de aici se intrerupe acel cuplaj

Pls help

:)) daca si-a cumparat cineva din brasov o trapa si ma poate ajuta sa vad exact ce se intampla acolo v-as fi recunoscator.

post-34876-1283194609_thumb.jpg

post-34876-1283194617_thumb.jpg

post-34876-1283194622_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1 e simplu.

desfaci motorasul il scoti din locas si il montezi la loc. Se v-a aseza singur pe pinion.

Vezi manualul ... Demontati cere 2 1?uruburide la sistemul de actionare

prin cablu 9i trageti mecanismulln jos. Pinionul mecanismului

nu trebuie sa mai fie fixat de cablu.

16___Caroseria.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci faze cu trapa pentru unii:

1. verificati motorasul si mufa de la motoras inclusiv cateii mufei daca sunt la locu lor

2. e posibil sa agate sufa pe undeva

3. e posibil sa fie in scurt releul

4. e posibil sa fie sistemul inchilozat sau stramb si sa nu culiseze ramane blocat

5. piesa rupta

cam astea sunt etapele de cautare

intrebarea mea e :cum pot verifica motorasul?culisez trapa normal in sus se inchide se deschide

iar cand o trag in spate se deschide dar nu se inchide de ce? daca o inchid manual isi revine . de ce? ca ma dispera scuze mersi

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hello. poate sa-mi spuna cineva de ce intra apa langa trapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e normal sa intre apa pe langa trapa... nu e normal sa iti intre in habitaclu... apa care totusi se prelinge pe langa trapa are niste furtune care ies intre balamalele de la usile din fata.. si in spate..sub bara.

la tine probabil sunt infundate furtunele.. cele din fata le desfunzi mai usor spre deosebire de cele din spate..

la cele din fata, verifica prima data jos, intre balamalele usilor cum ziceam si vezi ca s-ar putea sa se fi facut un dop :D

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incercat sa lipesc cu poxipol piesa rupta. A tinut o culisare dar la a doua a cedat.

@darkgrin cred ca am si eu aceeasi problema ca si tine. Partea din stanga e "defazata" fata de cea din dreapta, cu acei 10 mm ... problema fiind la pozitia de deschis, piesa care tine trapa e mai sus in dreapta fata de stanga.

Si la pozitia de inchis trapa cea din stanga e mai in fata. Din aceasta cauza cred ca s-a rupt piesa stanga, din pozitia de inchis in pozitia trapei sub plafon partea stanga are un bump peste care trebuie sa treaca.

Momentan am pus totul tzapan acolo, uns cu vaselina.

Daca are cineva piesa din stanga facuta o replica, il rog sa imi faca si mie. Platesc orice trebuie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si un SFAT de la mine pentru a preveni ruperea picioruselor de antimoniu la trape este sa ungeti frecvent (cel putin odata la 2 luni mecanismul de trapa cu o vaselina pe baza de ulei sau silicon ...este mult mai putin costisitoarea operatia)....si va spun din propria experienta ca eu ma ocup cu piese/ dezmembrari golf 3 ....din 10 masini care le aduc daca merge o trapa sau doua.

Modificat de taz21
anunturile de vanzare-cumparare sunt interzise in ariile tehnice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nightrayder... si la mine face acel bump.. dar la mine nu e rupt nimic... dear ca piesa care intra in angrenaj sare de pe piesa din fata inainte de vreme..adica mereu :Driver: ..

ce nu stiu cum vine e imbinarea piesei culisante.. pe sina..

poate e cum am incercat eu sa fac in acesta poza.. dar na.. daca as stii de ce are acel joc.. as rezolva mai repede

;) @yawa_x99... scump dom'le scump.. dincolo era mai ieftin

post-34876-1283941126_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yawa_x9 pai dom'le, majoritatea cu probleme au piesa stanga rupta si dreapta functionala. :icon_thumright:

Daca era invers cumparam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pacat ca vorba multa da in saracia omului , daca doriti va pot lasa un link despre aceasi problema care o avem toti , anume piesa din partea stanga rupta , pentru 99% din ei ( nemti etc ) problema asta e de domeniu trecutului si au rezolvato absolut toti prin sudare cu nu stiu ce aparat si nu stiu cum (aceea piesa se rupe exact in acelasi loc la toti ).. am mai postat eu odata despre asta si nici un rasp , deja au trecut 4 luni de zile si nu sa plans unu ca sa rupt DECI ?

haideti sa gasim o solutie ! ca stiu sigur ca exista

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de ninja asta? http://www.vwforum.com/forums/f14/sunroof-doesnt-work-43378/

Fii serios...

Totusi... nu stiu ce si nu stiu cum, DECI? Faceti toti la fel ca noi. "pacat ca vorba multa da in saracia omului" si nu a spus nimic...

UIte aici o rezolvare viabila nu cum se lauda ninja... http://vwforum.ro/index.php?showto...t&p=1367173

Rusofonii va rugam un pic de ajutor:

Repet enuntul postului poate o reparam si noi pana la iarna.

Am gasit o rezolvare la piesa rupta de la trapa, multumim colegilor rusi.

http://volkswagen.msk.ru/index.php?p=essd

si aici http://volkswagen.msk.ru/index.php?p=vw_faq12#12.4.2

Din pacate nu pot traduce. Rog vorbitorii de rusa na ne ajute si pe noi cu o traducere buna. Am incercat googletranslator si iese un basm, de desene animate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu CVA G3 incercam sa ne aducem pe drumu bun sa gasim o rezolvare , degeaba e STICKY daca nu are VALOARE , nu stau sa ma contrazic dar piesa aia chiar a funct sudata , si chiar r astept o traducere la siteu ala sunt MAXIM curios ,

am postat prima oara pt ca din 540+ de posturi nu sa ajuns la o rezolvare! si da ! suntem romani si noi avem talentu asta de a carpi orice :)) , hai sa dezvoltam subiectul tau , eu unu sunt dispus la orice test si experiment, sigur sunt multe variante de a rez problema aceasta veche ,

Eu unu zic sa nu mai cautam cauzele si sa cautam o rezolvare ,stii vorba aia unde sunt 2 puterea creste :D

PS- un super baiat esti

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, am si eu probleme cu trapa, pe langa faptul ca nu fct electric am vazut ca nu e inchisa etans in 2 colturi si prin urmare pe'acolo imi intra apa care sincer nu stiu unde se duce. a plouat de mai multe ori pana acum dar nu am vazut nici o urma de umezeala pe plafon, nimic. cert este ca intra apa pe'acolo dar nu stiu daca sta sau se scurge pe undeva. as da cu silicon transparent pe extreiorul trapei de jur imprejur doar ca sa nu mai intre apa ca nu tin neaparat sa o folosesc.e buna aceasta varianta sau nu tine? mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi, nu e nevoie sa pui silicon, trapa de G3 nu se inchide etans cum ai vrea tu, insa are niste scurgeri, 2 spre fata care ies pe langa cauciucul prin care trec firele de la bord inspre spatele masinii, si 2 scurgeri spre spate care nus tiu sigur pe unde ies. Ca sa fii sigur ca nu o sa ai probleme cu apa incearca si desfunda scrgerile alea, eu am scos ceva namol de la ele :D

ON: am avut si eu piesa de care se tot vorbeste rupta (tot pe partea dreapta) si spre surpriza mea am gasit-o la dezmembrari :D Am schimbat-o si e OK acum. bafta sa aveti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comiso-o din nou :blah: in 2 ani 2 trape (in afara de cea a masinii) , daca are cineva cuma piesa de pe partea stanga l-as ruga foarte mult sa ma contacteze. Oricum pt alti useri daca le trebuie mai am un motoras si un geam bun.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu in plus un geam de trapa si vreo 2-3 sine cu piesele din duraluminiu de pe partea dreapta. daca e cineva interesat PM !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua ,

Din 3 Martie 2010, sunt si eu posesorul masinii din semnatura. Este un Golf III Variant, Pink Floyd. Prin luna august la o ploaie torentiala, am gasit apa pe plafon, acesta era umezit destul de bine (mi-i s-a dezlipit tesatura din jurul butoanelor de comanda de sus de pe plafon) . Tin sa mentionez ca a fost o rupere de nori. Nu stiu daca este din cauza garniturii, sau scurgerile nu au facut fata, am curatat cu o spirala mica prin stalpul B al masinii scurgerile, si de atuncea la cate o ploaie, cu mai multi litri/m cub mi-i se umezeste in dreapta sus langa stalpul B. As dori sa intreb daca a mai patit cineva, eu tind sa cred ca este totusi de la garnitura, scurgerile par sa fie ok, din moment ce spirala ce intra in stalpul B o pot scoate fara urme de namol prin iesirea de jos de la usa fata.

As dori sa va mai intreb daca stiti pe cineva in Cluj care s-ar ocupa de a investiga aceasta problema ? Nu doresc sa ma duc la oricine, pentru ca am vazut cum sunt privid ca si client cu masina din 95, si nici nu cunosc pe cineva care mi-as dori, pentru bani bineinteles, sa face o munca de calitate si cu placere.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!