Jump to content

Trapa Golf3/Vento


UPO
 Share

Postare recomandată

Ce fel de buton ai ? (ca un joystick sau pur si simplu 2 butoane). Daca esti sigur ca apesi pe ce trebuie da jos plafoniera si uita-te prin ea eventual da cu un spray de contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am buton ca un joystick, nu dala cu 3 butoane,e cum e ala din dreapta:) manual merge dar electric in orice directia i-ai da numai se deschide,de inchis nu inchide!

Scz am uitat sa postez imaginea

post-86556-0-37659700-1300819125_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o problema la trapa, pe partea stanga sa rupt patina aia ce gliseaza pe sina, de deschis se deschide, dar nu se mai trage inapoi, se deschide doar in sus, iar cand o inchid partea stanga ramane intredeschisa si trebuie sa trag cu o surubelnita de patina sa se inchida complet, stiti cumva unde gasesc o patina de aia? Pe original costa peste 100 ron si mi se pare mult, aftermarket nu gasesc. Si mai e o chestie, in iarna am avut ceva apa in masina pe partea soferului, si in spatele soferului, poate fi de la trapa? Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze daca sa discutat despre urmatoarea intrebare a mea in posturi ca nu am apucat sa citesc tot topicul ca nu prea am timp.

Chedereul de la trapa mi s-a dezlipit destul de tare si cand spal masina imi tot intra apa si vreau sa dau jos geamul sa-l lipesc; este o schema sau imi puteti explica ce trebuie sa desfac sa dau geamul jos ? si cu ce trebuie sa-l lipesc ? mastic ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

paul...stii dezmembrarile alea de pe splai bahlui care te duci spre dancu?? acolo dute si vezi..ca eu am gasit ..vroia 3 milioane cu totul ..cu tot cu motoras..si o verifici acolo..ca si eu trebuie sa imi iau sistemu ..gasesti cam grelut...eu am gasit pe net..nu mai stiu exact unde cu 2 milioane tot sistemul fara motoras si sticla numai sistemu..si eu terbuie sa imi iau sistemu ca sunt rupte amandoua cleme...de la culisare...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi s-a dezlipit chederul de la trapa pe o portiune de 20 cm si vreau sa dau geamul de la trapa jos sa-l lipesc si am nevoie de o schema sau daca stie cineva sa-mi explice cum sa-l dau jos; si cu ce pot sa-l lipesc ? mastic ?

astept un raspuns, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu silicon special de lipit parbrize de rama,ma refer la parbrizele la modelele mai noi de masini care vine lipit pe rama.Problema e ca gasesti foarte greu accest silicon.Sper ca am inteles ca sa dezlipit rama,chederul care vine intre trapa si caroseria masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca miam deocheat masina ziceam catot ce este electric la ea merge tot

dar se pare ca trebuie sa ma pregatesc de o trapa electrica pentru ca mi sa rupt o piesa mica din aluminiu cred sau de antimoniu care tine shufa pe el si creed ca e un element de glisare

am vrut sa il repar dar in zadar cine ma poate ajuta si pe mine cu o trapa la un pret de criza ? VA ROG!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, o sa-l duc atunci la cineva specializat sa-l lipeasca si da e chedrul care il vezi din exteriorul masini la geamul de la trapa. acum sa gasesc o schema sau sa-mi zica cineva cum sa dau geamu jos.

nu stie nimeni cam sau dau geamu jos ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea daca o deschid complet se deschide , dar nu se mai inchide. La ridicare nu e problema. Se ridica si se lasa normal. De ce nu se mai inchide cand "o decapotez" :)) ? Se duce intr-o parte si trebuie sa o inchid manual :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am și eu o problema cu trapa electrica. Nu vrea sa se închidă/deschidă decât uneori. Am verificat în mufa cu 6 fire tensiunile și am găsit asa:

1/2 au curent pe rând dacă acționez întrerupătorul sa deschidă trapa sus respectiv jos (numai cu contactul pus și nu rețin care are curent pentru comanda sus și care pentru comanda jos)

3 : are curent dacă comand deschiderea trapei înspre spate sau înspre fata (numai cu contactul pus dar are curent și pentru deschiderea și pentru închiderea trapei)

4 : nu are niciodată curent

5 : plus permanent de la baterie (cu sau fără contact)

6 : probabil masa

Întrebarea este: firul 4 trebuie sau nu sa aibă curent? (Nu am geamuri electrice și sub bancheta spate nu am găsit modulul Konfort așa cum spune în schema electrica)

Am încercat și cu alt întrerupător și tot nu merge.

Este de vina motorașul sau trebuie sa caut de ce nu vine curent pe firul 4 culoare verde/negru? De unde ar putea el sa vina? Cumva de la inchiderea centralizata?

Mulțumesc anticipat!

Modificat de Panaite Paul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A gasit cineva cum sa lipeasca piesa aceea de antimoniu sau e imposibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, o sa-l duc atunci la cineva specializat sa-l lipeasca si da e chedrul care il vezi din exteriorul masini la geamul de la trapa. acum sa gasesc o schema sau sa-mi zica cineva cum sa dau geamu jos.

nu stie nimeni cam sau dau geamu jos ?

Dai la o parte plansa care acopera trapa in interior, si vezi ca geamul este prins de sistemul de glisare cu 4 suruburi, cap stea de T20 sau T25 imbusul (nu mai stiu exact).Desfaci cele 4 suruburi,le scoti de tot (le pui bine sa nu le pierzi) si ridici geamul pe pafonul masinii.Atentie cand il pui inapoi sa il reglezi in cele 4 suruburi a.i. sa stea inchis in mod egal in ambele parti.

post-30655-0-76766600-1303358900_thumb.j

Modificat de mac23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Am și eu o problema cu trapa electrica. Nu vrea sa se

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, la masina prietenei e aceasi problema, s-a rupt piesa aia, care trage trapa inapoi, a facut careva dintr-e voi asa ceva? am nevoie si eu pt ambele parti, daca stiti deva, sa ma anuntati. parca in primele topic-uri era vb, ca cineva face la strunghi, se mai poate comanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

M-a lovit și pe mine necazul cu piesa aia culisantă de la trapă (de pe partea st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alegeti din poza piese care ti-o trebuie, mergi la un magazin de piese auto cu codul si vezi cat te costa, dar o vei gasi doar OE din cate stiu eu.

post-74410-0-13698400-1305815171_thumb.j

Modificat de CristyX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La magazin se gaseste doar kit-ul intreg (ambele parti + cablu), pe original (inca nu au reusit turcii sa copieze si chestia asta) si costa intre 350-450, depinde de magazin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

pt toti cei care au probleme cu trapa...dpdv electric...verificati sa nu aveti lipituri reci, pe placa de baza de la mororas.

eu am gasit mai mult de 7 lipituri reci, 4 dintr ele fiind sub mufa...deci studiati cu mare atentie toate lipiturile.

ca sintome...nu merge trapa in toate pozitiile-deschi-inchis...

la verificare intrare mufa, am curent in toate firele(1-3 si 5 cu contact;4doar la incuierea usilor)

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la plafoniera? Sau mai are vreo alta placa pe acolo pe la motoras?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri dupamasa am observat ca am ceva probleme cu trapa...nu mai vroia sa se deschida decat in sus + capacul ala care il trag din interior se bloca pe la jumatate. BUn....deci am inceput sa mesteresc si am observat 3 bube....

1 --- clema din partea stanga nu se lasa in jos cand vreau sa deschid trapa => nu se deschide trapa doar daca apas clema cu degetul

2--- capacul din interior , fiind blocat, am incercat sa il trag si a iesit cu totul

3--- am o piesa in forma de [__] care.....nu prea stiu ce face si se tot misca pe acolo.

Va rog sa imi dati un sfat cum sa pun capacul ala din interior inapooi sau o schita ceva. ms

ps.....cum bag poze ??? ca nu ma lasa

Modificat de matzocu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

phun...unde este prinsa cheia imbus, este un capac-negru- prins in 3-4 cleme.Sub acel capac se afla placa de baca de la trapa.De prefera este s-o dai pe mana unui electronist, trebuie dezlipite contactele de la motoras si mufa, ptr a avea acces la toate lipiturile. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A...am inteles. Trapa mea, cand vreau sa o deschid de tot, se deschide vreo 5 cm dupa care se da intr-o parte si ramane blocata. Exista posibilitatea sa se fi rupt ceva pe la mecanism? Mi-e frica sa imi bag nasul in ea si sa o demontez ca poate nu o mai pun la loc exact asa cum a fost si poate imi ploua in masina pe urma...

Pt cei care au demontat trapa, va rog spuneti-mi si mie daca este greu ca sa stiu daca ma apuc sau o las asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai rupta piesa "magica".te va ajuta asta :http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=49776

Daca nu poti deschide link-ul...vezi pe prima pagina din acest topic, pozitia 2:))).

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!